Spinning: 6 korzyści z treningu na rowerku stacjonarnym

Spinning jest jednym z najczęściej polecanych treningów kardio, gdyż jest świetnym ćwiczeniem wzmacniającym. Jego trudność możemy sami regulować - zależy ona od tempa, w którym wykonujemy trening.
Spinning: 6 korzyści z treningu na rowerku stacjonarnym

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Spinning to ćwiczenie znane również, jako “indoor cycling” i jest bardzo popularne na siłowniach. W poniższym artykule opiszemy, jakie korzyści przynosi spinning – zapraszamy do lektury!

Czemu warto wybrać się na spinning?

Spinning to trening grupowy wykorzystujący rowerki stacjonarne. Uczestnicy wykonują ćwiczenia polegające na zmianach tempa pedałowania oraz na naprzemiennym podnoszeniu się i siadaniu –  zgodnie z tym, co pokazuje trener. W tle najczęściej gra energiczna muzyka, z którą trener koordynuje ruchy.

Coraz więcej osób zapisuje się na spinning, ponieważ oprócz tego, że jest to świetna zabawa, to jego efekty można zobaczyć już po pierwszych zajęciach. Zachęcamy do spróbowania! Może poniższe korzyści was przekonają.

1. Spalanie kalorii

Bez wątpienia to jedna z największych zalet spinningu. Jest to trening niezwykle intensywny, dlatego z jego pomocą łatwo jest zgubić zbędne kilogramy. Jedna godzina spinningu spala aż 700 kalorii.

Spinning i jego korzyści

2. Wzmacnianie serca

Tak jak każde ćwiczenie kardio, tak i spinning ma pozytywne działanie na pracę serca. Dodatkowo usprawnia działanie naszego układu oddechowego.

Dlatego regularne wykonywanie spinningu zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób sercowych, problemów z ciśnieniem czy z cholesterolem. Dodatkowo, dzięki intensywnemu dotlenieniu komórek, wzmacnia on wytrzymałość całego organizmu i łatwiej jest wykonywać inne ćwiczenia sportowe.

3. Zmniejszenie stresu

Wiadomo, że nie ma nic lepszego na stres niż wysiłek fizyczny. A spinning jest tak intensywnym treningiem, że szybko zapomnisz o zmartwieniach. Po ciężkim dniu w pracy czy po kłótni z partnerem nic tak nie pomoże rozładować wewnętrznego napięcia i złości jak szybkie pedałowanie.

Na koniec zajęć zobaczysz, jak zmieniło ci się nastawienie i samopoczucie. Twoja głowa będzie przewietrzona, a to pozwoli ci spojrzeć na swoje zmartwienia świeżym okiem. Jest to zatem świetna sprawa, jeśli stoisz przed problemem podjęcia jakiejś trudnej decyzji.

4. Nawiązywanie znajomości

Spinning jest treningiem typowo grupowym. Oznacza to, że nigdy nie będziesz wykonywać tych ćwiczeń w pojedynkę. Przeciwnie, zawsze będziesz w otoczeniu osób, które mają podobne upodobania co ty. A zatem są to sprzyjające okoliczności, by poznać kogoś o zbliżonych zainteresowaniach.

Spinning na siłowni

5. Ćwiczenie pośladków

Czy chcesz, aby twoje pośladki wywoływały efekt “wow” w następne wakacje? Zatem koniecznie zapisz się na spinning! W trakcie treningu spinningu ćwiczone są przede wszystkim dolne partie ciała, ponieważ to one wykonują największą pracę.

A co więcej – spinning jest jednym z sekretów osób, które nie mają cellulitu! U kobiet tłuszcz gromadzi się najczęściej na udach i pośladkach i to na nich zwykle występuje nielubiana “skórka pomarańczowa”. Spining spala tłuszcz, usprawnia krążenie i dzięki temu skóra się wygładza. Można więc zapomnieć o cellulicie…w końcu!

6. Ćwiczenie pleców, brzucha  i ramion

Choć spinning angażuje najbardziej dolne części ciała, to jednak w pewnym zakresie również górna część ciała wykonuje pracę. Pozycja siedząca na siodełku wymusza niejako pracę kręgosłupa.

Mięśnie pleców napinają się, aby utrzymać cały kręgosłup w pozycji wyprostowanej, zarówno jego część szyjną, grzbietową, jak i lędźwiową. Jeśli zatem męczą cię częste bóle pleców ten trening jest idealny dla ciebie!

A jeśli tego jest jeszcze mało to musisz też wiedzieć, że spinning wzmacnia także mięśnie brzucha i ramion. Zatem bez wątpienia jest to trening kompleksowy. Zachęcamy do spróbowania! Ważne, aby zaczynać powoli i we własnym tempie. Z pewnością szybko zapiszesz się na kolejne zajęcia!


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.