Spinning – jak dobrać odpowiednie obciążenie?

Zajęcia spinning nie tylko ukształtują Twoją sylwetkę, ale również naładują Cię pozytywną energią!
Spinning – jak dobrać odpowiednie obciążenie?

Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

45-minutowa sesja motywującej muzyki połączona z odpowiednio intensywnym treningiem przy właściwie dobranym obciążeniu – spinning, bo o nim mowa – pozwoli Ci spalić nawet 600 kalorii.

Spinning jest w tej chwili jedną z najpopularniejszych form treningu na siłowni. Zarówno dopiero zaczynający, jak i bardziej doświadczeni trenujący powinni pamiętać o kilku podstawowych zasadach, przede wszystkim o tym, jak dobrać odpowiednie obciążenie do treningu.

Spinning pozytywnie wpływa na wiele części ciała, w tym mięśnie pośladków, łydek oraz ud. Ma także pozytywnym wpływ na zdrowie płuc i układu krążenia.

Zasadniczo każdy, bez względu na poziom sprawności fizycznej, może uczestniczyć w spinningu. Przy odpowiednim nadzorze i pamiętając o wyborze odpowiedniego obciążenia, mogą z niego korzystać nawet osoby mające problemy z bólem pleców. Spinning niewskazany jest wyłącznie dla osób mających problemy z sercem.

Uśmiechnięta kobieta podczas treningu spinning

Poznaj swój rower spinningowy

Rodzaj obciążenia zależy od rodzaju używanego sprzętu. Najpopularniejsze jest obciążenie oparte na tarciu, umieszczone w kole lub w osi. Im większe obciążenie, tym bardziej osoba będzie odczuwać kontakt.

To wymusi użycie większej siły podczas pedałowania. Drugi rodzaj obciążenia bazuje na kole zamachowym. Wymaga to użycia siły proporcjonalnej do szybkości – im większa szybkość, tym więcej siły wymaga pedałowanie.

kobieta na treningu spinning

Najnowsze modele rowerów mają obciążenie magnetyczne. Takie obciążenie jest wytrzymalsze, ponieważ żadne części roweru nie podlegają tarciu.

Zajęcia spinning – wybór odpowiedniego obciążenia

Niektórzy trenerzy dopasowują swoje programy do poziomu trenujących i informują ich jakiego obciążenia mają używać. Jednak nie wszyscy trenerzy tak postępują.

Po pierwsze, różne urządzenia treningowe działają odmiennie. Te różnice mają znaczenie dla utrzymania rowerów w dobrym stanie, czasu i sposobu ich zużycia. Przeciwnicy używania stałego obciążenia zauważają też, że kondycja trenującego może się zmieniać w zależności od dnia.

Jednego dnia mogą odczuwać wielki przypływ energii, następnego – wyzwaniem może być nawet wsiadanie na rower.

W związku z tym wybór obciążenia zależy głównie od samopoczucia trenującego.

Poziomy obciążenia

Każdy trening spinningu zaczyna i kończy się na najniższym obciążeniu. Na początku chodzi o rozgrzanie mięśni i przygotowanie organizmu. Na końcu najniższe obciążenie pozwala na zrelaksowanie mięśni przed zejściem z roweru.

Oprócz tego są jeszcze cztery dodatkowe poziomy:

  • Średnie i niskie obciążenie: nieco trudniejsze niż obciążenie minimalne, ale nadal znośne;
  • Średnie obciążenie: wymaga więcej wysiłku. Można poczuć pieczenie w mięśniach bez ryzyka wypalenia. Trenujący powinien nadal być w stanie opanować swój oddech.
  • Średnie i wysokie obciążenie: aby utrzymać stałe tempo, trenujący będzie musiał wytężyć siły. W szczytowej formie i przy odpowiedniej motywacji ze strony trenera, trenujący powinien sobie poradzić.
  • Wysokie obciążenie: wytrzymanie tego obciążenia zawsze stanowi wyzwanie, nawet dla doświadczonych trenujących w świetnej formie.

Przygotowanie i zapobieganie urazom

Poza wyborem odpowiedniego obciążenia należy również odpowiednio przygotować rower, aby czerpać maksimum korzyści z treningu. Najpierw należy ustawić siodełko stojąco obok roweru tak, aby znajdowało się w jednej linii z biodrami.

Kierownica powinna być ustawiona w jednej linii z siodełkiem lub nieco wyżej. To zapobiegnie nadmiernemu obciążeniu barków i pozwoli na utrzymanie prawidłowej pozycji pleców.

Na koniec nie należy zapominać o prawidłowym nawodnieniu organizmu przed i po treningu. Spożywanie odpowiedniej ilości płynów pozwala uniknąć wielu urazów podczas treningu.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.