Logo image
Logo image

Sposoby na poprawę flory bakteryjnej jelit

3 min.
Bakterie najczęściej kojarzymy z czymś szkodliwym, niektóre z nich są jednak bardzo korzystne dla zdrowia. Bez odpowiedniej ilości bakterii w naszej florze jelitowej układ trawienny nie jest w stanie funkcjonować prawidłowo.
Sposoby na poprawę flory bakteryjnej jelit
Ostatnia aktualizacja: 03 maja, 2019

Flora bakteryjna jelit to bakterie, które żyją w naszych jelitach. Mamy ich miliony i są one niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dziś przedstawimy cztery sposoby na poprawę flory bakteryjnej jelit, by poprawić funkcjonowanie całego organizmu.

Flora jelitowa znajduje się w jelitach, gdzie wchłaniane są składniki odżywcze. Dlatego też pełnią one kluczową rolę i w naszym najlepszym interesie leży, by utrzymać je w doskonałej kondycji.

1. Dobre nawyki higieniczne a ochrona flory bakteryjnej jelit

Dieta to najlepszy sposób na utrzymanie prawidłowej flory jelitowej jednak ważne są również inne czynniki. Zwyczaje higieniczne również odgrywają zasadniczą rolę, a brak odpowiedniej higieny może zaszkodzić dobrym bakteriom lub je osłabić.

Jeśli flora jelitowa jest nieprawidłowa, zła higiena może faktycznie uniemożliwić przywrócenie jej do normalnego stanu.

Some figure

Dlatego ważne jest, aby myć produkty spożywcze przed gotowaniem. Wystarczy kilka sekund pod kranem, aby bakterie i brud zniknęły. To prosty sposób, by uchronić się przed wieloma chorobami.

Kolejnym ważnym nawykiem higienicznym jest mycie rąk przed gotowaniem i jedzeniem. Mycie produktów spożywczych przed gotowaniem nie będzie miało sensu, jeżeli potem zjemy posiłek brudnymi rękami.

Ważne jest kształtowanie nawyków higienicznych od dziecka. Jeśli masz dzieci przypilnuj, aby myły jedzenie i ręce przed posiłkiem już od najmłodszych lat. Dzięki temu wpoisz im zasady prawidłowej higieny na całe życie.

Zobacz także: Zalety owsianki: dlaczego warto ją jeść?

2. Jedz produkty probiotyczne

Produkty probiotyczne to takie, które zawierają żywe mikroorganizmy. Dzięki tym drobnym organizmom można stymulować florę jelitową. Wzmacniają one także układ odpornościowy i chronią organizm przed chorobami i wirusami. Oto niektóre probiotyki, które możesz włączyć do swojej diety:

  • Kefir: Główną zaletą kefiru jest to, że niektóre osoby z nietolerancją laktozy mogą go pić bez żadnych problemów. Istnieją dwa rodzaje kefiru: kefir mleczny i kefir wodny. Możesz pić go, jak koktajl, dodać go do puree z warzyw lub zjeść go z posiekanymi owocami.
  • Jogurt. Jedzenie jogurtu jest jednym z najprostszych sposobów przywrócenia prawidłowej flory jelitowej. Jeżeli przygotujesz jogurt domowym sposobem będziesz mieć pewność, że jest od całkowicie naturalny. Możesz go jeść bez żadnych dodatków, z dodatkiem owoców lub płatków zbożowych.
  • Kapusta kiszona. Kapusta poddana procesowi fermentacji jest nam dobrze znana. Składniki są proste: kapusta, sól i woda. Możesz ją kupić w prawie każdym sklepie spożywczym i jeść  z dowolnym daniem mięsnym lub drobiowym.
Some figure

3. Suplementy diety na poprawę flory bakteryjnej jelit

Jeśli twoja flora jelitowa jest nieprawidłowa a zalecana dieta sama w sobie nie wystarcza, aby przywrócić ją do prawidłowego stanu możesz zastosować suplementy diety.

Zalecamy jednak, aby najpierw spróbować rozwiązać ten problem za pomocą odpowiedniej diety. Suplementy należy przyjmować tylko wtedy, gdy dieta jest niewystarczająca lub jeśli z czasem nie udało Ci się odbudować prawidłowej flory bakteryjnej.

Większość suplementów można kupić w każdym sklepie zielarskim lub w aptece ale zaleca się, aby porozmawiać z lekarzem ogólnym lub innym specjalistą zanim zaczniesz je przyjmować.

4. Zawsze wybieraj produkty pełnoziarniste

Innym sposobem na przywrócenie prawidłowej flory jelitowej jest spożywanie pełnych ziaren. Najłatwiej to zrobić jedząc chleb pełnoziarnisty. Zawiera on wiele cennych składników odżywczych a także pomoże Ci na dłużej utrzymać uczucie sytości. Pamiętaj, że całe ziarna zawierają praktycznie zerowe ilości tłuszczu.

Ziarna te mają wiele właściwości zdrowotnych, ponieważ trzy składniki ziarna pozostają nienaruszone. Trzy składniki ziarna to: kiełki pszenicy, bielmo i otręby. Pełne ziarna zawierają również witaminy i ułatwiają trawienie.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.