Wiotki brzuch - przyczyny i porady, jak się go pozbyć
Wiotki i mało jędrny brzuch może pojawić się u każdego. Biorąc to pod uwagę, ważne jest, aby ćwiczyć i starać się prawidłowo z tym walczyć.
Bez wątpienia wiotki brzuch można uznać za długotrwałą torturę. Sama obecność zwisającej i miękkiej skóry na brzuchu może prowadzić do niskiej samooceny.
Dlatego pojawia się wiele wątpliwości i pytań: jak poradzić sobie z wiotkim brzuchem? Jak zrobić to skutecznie? W celu wyjaśnienia problemu przedstawiamy kilka powiązanych kwestii. Nie przegap tego!
Jak wygląda wiotki brzuch?
Zanim przejdziemy do tematu musimy skupić się na wyjaśnieniu, czym jest wiotkość brzucha. Na początek należy pamiętać, że nie występuje to tylko w okolicy brzucha, ale także w dolnej części twarzy – podbródek – pośladkach, nogach, ramionach, a nawet powiekach.
Jednak tym razem skupimy się tylko na wiotkiej skórze na brzuchu. Dzieje się tak z powodu utraty napięcia mięśniowego w okolicy, a także spadku składników odżywczych w skórze, takich jak elastyna i kolagen. To powoduje, że tkanki tracą siłę i pojawia się ten problem.
Oto niektóre z głównych czynników powodujących zwiotczenie mięśni brzucha:
- Nadwaga.
- Zła postawa.
- Niedawny poród.
- Złe nawyki żywieniowe.
- Mało aktywne życie.
Ćwiczenia na jędrny brzuch
Regularne ćwiczenia pomagają poprawić postawę i nawyki żywieniowe. Ponadto pomaga prowadzić aktywne życie, co służy zapobieganiu chorobom niezakaźnym (NCD), takim jak nadwaga.
Krótko mówiąc, aktywność fizyczna „atakuje” główne przyczyny zwiotczenia brzucha. Na tej podstawie przedstawiamy poniżej kilka zalecanych ćwiczeń, które pomogą nam zwalczyć ten problem.
Unoszenie nóg
Ćwiczenie to można wykonać symetrycznie lub asymetrycznie. Zaleca się uwzględnienie obu wariantów w rutynowym programie ćwiczeń brzucha. Jego ciągłe wykonywanie pozwala na wzmocnienie tułowia, co przyczynia się do poprawy postawy.
Ponadto pomaga ujędrnić dolną część brzucha. W ten sposób zapewnia się lepszą definicję tych mięśni i pozwala walczyć z problemem.
Plank
Znany również jako deska jest jednym z najczęściej polecanych ćwiczeń wzmacniających brzuch. Ogólnie rzecz biorąc, wygląda na łatwe ćwiczenie, ale jego złożoność sprawia, że jest dobrą alternatywą izometryczną do zwalczania wiotkości brzucha.
Ćwiczenie można wykonać na kilka sposobów – przykład na zdjęciu otwierającym ten artykuł. Jednak najczęściej musimy wspierać się na przedramionach i palcach nóg.
Przyciąganie łokci do kolan na jędrny brzuch
Wykonanie tego ćwiczenia jest dość trudne, ale warte zachodu. Celem tego ćwiczenia jest, aby prawy łokieć dotykał przeciwległego kolana i odwrotnie. Ten ruch wzmacnia cały obszar mięśni brzucha.
Jego regularne powtarzanie zmniejsza wiotkość brzucha, tonizując mięśnie brzucha i mięśnie skośne.
Unoszenie kolan
Łączenie ćwiczeń aerobowych z siłą i oporem jest zwykle świetną alternatywą w leczeniu wiotkości brzucha. Ćwiczeniem o tych cechach jest unoszenie kolana.
Aby je wykonać musimy biec w miejscu starając się podnieść kolana jak najwyżej. Te skoki są odpowiedzialne za zwiększenie wydatku energetycznego, czyli jest to ćwiczenie aerobowe. Wzmacnia i uelastycznia mięśnie skośne, brzuch, dolną część pleców i nogi.
Wykonywanie ćwiczeń na jędrny brzuch
Wyżej wymienione ćwiczenia zaleca się wykonywać od 4 do 5 serii po 15 powtórzeń. Oczywiście zależy to od kondycji fizycznej każdej osoby.
Jedynym wyjątkiem jest plank, którego nie powinno się robić seriami, ale przez określony czas. Jedną z opcji jest wykonanie jednorazowo około 20 sekund. Czas ten powinien się wydłużyć wraz ze wzrostem sprawności fizycznej.
Jak radzić sobie z wiotkim brzuchem?
Ćwiczenia fizyczne są jedną z alternatyw leczenia zwiotczenia brzucha. Nie jest to jednak jedyna opcja. Dążenie do stylu życia, które obejmuje zdrowe nawyki jest często drogą do lepszego ciała.
W ramach tych praktyk na pierwszy plan wysuwają się również zrównoważone odżywianie i dyscyplina. Jeśli chodzi o to drugie, jeśli te ćwiczenia są włączone do rutyny, ale wykonywane raz lub dwa razy w tygodniu, na pewno nie przyniosą oczekiwanych rezultatów.
Oprócz powyższego zawsze zaleca się wizytę u lekarza w celu ustalenia przyczyny zwiotczenia. Musimy pamiętać, że może to nastąpić z powodu patologii wymagającej leczenia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Lima, E. P. F., & Rodrigues, G. B. de O. (2012). A estimulação russa no fortalecimento da musculatura abdominal. ABCD. Arquivos Brasileiros de Cirurgia Digestiva (São Paulo). https://doi.org/10.1590/s0102-67202012000200013
- Calatayud, J., Casaña, J., Martín, F., Jakobsen, M. D., Colado, J. C., & Andersen, L. L. (2017). Progression of Core Stability Exercises Based on the Extent of Muscle Activity. American Journal of Physical Medicine and Rehabilitation. https://doi.org/10.1097/PHM.0000000000000713
- WHO. (2020). Enfermedades no transmisibles. Organización Mundial de la Salud.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.