Zbilansowana dieta- jak ją prowadzić by zachować zdrowie
Zbilansowana dieta jest konieczna dla poprawy jakości naszego życia, dlatego ważne jest, by zwracać uwagę na to, co jemy. Zdrowa dieta przynosi korzyści na wszystkich poziomach, zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym oraz podnosi poczucie własnej wartości. Dlatego dowiedz się, jak utrzymać zrównoważoną dietę,by czerpać z niej jak najwięcej korzyści.
Zbilansowana dieta – dlaczego warto ją stosować?
Powody, dla których chcemy zacząć stosować i utrzymać dobrze zbilansowaną dietę są różne. Są to między innymi:
- Być może masz nadwagę lub cierpisz na otyłość.
- Jesteś zapalonym miłośnikiem aktywności fizycznej i dlatego chcesz poprawić wydolność organizmu, dlatego chcesz stosować dobrze zbilansowaną dietę.
- Trzecim powodem, dla którego decydujemy się na taką dietę ma związek z wyglądem fizycznym. Któż nie chce być atrakcyjny?
Typowe problemy na początku stosowania diety
Brak odpowiedniej wiedzy jest prawdopodobnie największym problemem, który może się pojawić na początku stosowania diety, po czym pojawiają się kolejne. Możliwe, że rozpocząłeś już dietę, ale nie masz dostatecznej wiedzy na temat prawidłowego odżywiania.
Z drugiej strony być może słyszałeś, że tłuszcze są szkodliwe, jednak dieta bez tłuszczu nie jest korzystna dla zdrowia. To samo dotyczy węglowodanów. Prawdopodobnie również myślisz, że powinieneś jeść mniejsze porcje. Ale to nie zawsze jest równoznaczne ze zrównoważoną dietą.
Mierne rezultaty stosowania diety to kolejny czynnik, który może wpłynąć na to, jak czujesz się we własnym ciele. Jeżeli wiele poświęcasz a rezultaty są nikłe może pojawić się tak zwany efekt odbicia. Po początkowej utracie kilku kilogramów organizm będzie dążyć do ustabilizowania swojej zwykłej wagi.
Wszystko to może spowodować rozchwianie równowagi hormonalnej, a nawet wywołać zaburzenia odżywiania.
Zbilansowana dieta – podejmij wyzwanie
Jednym z pierwszych kroków, które powinieneś podjąć, jest wizyta u dietetyka.
Dzięki temu dowiedziesz się, czego naprawdę potrzebuje Twój organizm biorąc pod uwagę aktualną kondycję fizyczną. Twoje potrzeby żywieniowe mogą się różnić w zależności od tego, czy jesteś nastolatkiem, jesteś już dorosły, a być może jesteś jeszcze dzieckiem. Diety mogą i rzeczywiście różnią się pod tym względem.
Najprawdopodobniej profesjonalista powie Ci, że oprócz zdrowej diety powinieneś pamiętać o regularnych ćwiczeniach fizycznych.
Uwzględnienie porad dietetyka podczas prowadzenia diety jest niezbędne, aby zapobiec ewentualnym problemom wynikającym z nieprawidłowego odżywiania.Jak sprostać wymaganiom Twojego organizmu
Po wstępnej ocenie potrzeb Twojego organizmu, zacznij dietę z pozytywnym nastawieniem i zaangażowaniem. Dlatego weź pod uwagę następujące kroki, aby zbilansowana dieta nie była żadnym problemem:
- Dieta nie musi zabraniać wszystkiego. Jeśli stosujesz tego typu dietę zalecamy ją odrzucić! Twoje ciało musi mieć czas przystosować się do nowego stylu odżywiania, aby stopniowo tracić na wadze (zrzucić tłuszcz) i rozwinąć masę mięśniową.
- Nie pomijaj śniadania. Ważne jest, aby dobrze rozpocząć dzień. Zjedz pełnowartościowe śniadanie zawierające nabiał, owoce, chleb i płatki zbożowe.
- Ogranicz tłuszcze zwierzęce, takie jak masło, przetworzone sery i kiełbasę. Pamiętaj jednak, że ograniczenie nie oznacza całkowitego zakazu!
- Postępuj zgodnie z instrukcjami dietetyka, którego odwiedziłeś. Być może dieta, którą ustawił Ci specjalista zaleca, abyś jadł cztery lub pięć razy dziennie. Zbilansowana dieta ogranicza spożycie zbędnych produktów.
- Włącz do posiłków produkty zawierające błonnik, warzywa lub rośliny strączkowe.
- Otwórz się na zmianę sposobu przygotowywania posiłków. Grilluj lub gotuj na parze.
- Zmniejsz, lecz nie eliminuj całkowicie, spożycie soli i cukru w żywności oraz napojach.
- Pij dużo wody, aby nie tylko prawidłowo nawadniać organizm, ale także po to, by przyspieszyć metabolizm i wchłanianie składników odżywczych.
Jak zapewne zauważyłeś, aby osiągnąć i utrzymać zrównoważoną dietę, musisz stworzyć plan. Wyobraź sobie cel, który chcesz osiągnąć a zobaczysz, że kiedy do niego dotrzesz, poczujesz się tak dobrze sam ze sobą, że będziesz miał wystarczającą motywację, by utrzymać zbilansowaną dietę.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aguilar Cordero, M. J., Ortegón Piñero, A., Baena García, L., Noack Segovia, J. P., Levet Hernández, M. C., & Sánchez López, A. M. (2015). Rebound effect of intervention programs to reduce overweight and obesity in children and adolescents; Systematic review. Nutricion hospitalaria: organo oficial de la Sociedad Espanola de Nutricion Parenteral y Enteral, 32(6), 2508–2517. https://doi.org/10.3305/nh.2015.32.6.10071
- Carrillo Fernández, L., Dalmau Serra, J., Martínez Álvarez, J. R., Solà Alberich, R., & Pérez Jiménez, F. (2011). Grasas de la dieta y salud cardiovascular. Clinica e investigacion en arteriosclerosis: publicacion oficial de la Sociedad Espanola de Arteriosclerosis, 23, 1–36. https://doi.org/10.1016/s0214-9168(11)70001-8
- Izquierdo Hernández, Amada, Armenteros Borrell, Mercedes, Lancés Cotilla, Luisa, & Martín González, Isabel. (2004). Alimentación saludable. Revista Cubana de Enfermería, 20(1), 1. Recuperado en 27 de diciembre de 2022, de http://scielo.sld.cu/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0864-03192004000100012&lng=es&tlng=es.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.