Zdrowy styl życia i fitness – idealna kombinacja!
Zdrowy styl życia i fitness mają wiele zalet, takich jak poprawa wydolności układu sercowo-naczyniowego i mięśniowego, większa elastyczność, piękna sylwetka, lepsze zarządzanie stresem, zwiększenie poczucia własnej wartości czy doskonała harmonia ciała i umysłu.
Słowo „fitness” jest w modzie! Widzimy to w sieciach społecznościowych, reklamach i czasopismach. Ale co to właściwie znaczy? Jakie są korzyści z prowadzenia zdrowszego życia? Jak zacząć korzystać z jego zalet? O tym wszystkim piszemy w tym artykule.
Po co prowadzić zdrowy styl życia?
Oprócz dobrego samopoczucia latem lub podczas wakacji, fitness to styl życia, który ma na celu utrzymanie naszego ciała w zdrowiu, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Nie możemy zapominać, że nasze ciało jest „opakowaniem”, w którym musimy żyć na co dzień i dlatego zasługuje na dobre traktowanie!
Siedzący tryb życia, nadwaga i inne złe nawyki są sprzeczne z filozofią fitness. Nie musimy schudnąć 20 kg w ciągu miesiąca, ani codziennie chodzić na siłownię, aby zadbać o nasze ciało. Ale musimy zwracać uwagę na te małe rzeczy, które robimy, a które mogą mieć szkodliwe skutki.
Ścieżki do zdrowszego stylu życia i sprawności
Jak wspomniano powyżej, nie jest to kwestia obsesji na punkcie siłowni i naszej diety, ale znalezienia zdrowej równowagi między ćwiczeniami fizycznymi, jedzeniem i obowiązkami. Istotne jest, aby organizm otrzymywał odpowiednią ilość kalorii każdego dnia i był dobrze odżywiony, a także wystarczająco odpoczywał, aby zregenerować się po treningach.
Aby prowadzić zdrowy styl życia i przestrzegać „praw” sprawności, musisz pamiętać, że nie bierzesz udziału w wyścigu, a raczej w maratonie: miej oko na cel i codziennie wprowadzaj drobne poprawki. I naucz się utrzymywać te zmiany! Oto kilka kluczy, które mogą być przydatne:1. Wyznacz cel
Celem może być utrata wagi, obniżenie poziomu cholesterolu, lepszy wygląd lub noszenie określonych ubrań. Kiedy zaczynasz prowadzić zdrowy styl życia, pamiętaj o tym celu, ale nie popadaj w obsesję na jego punkcie, ponieważ przynosi to efekt przeciwny do zamierzonego. Wprowadzaj zmiany powoli, bądź konsekwentny i zaangażowany.
Zalecamy również zaznaczenie „mikrocelów”. W ten sposób nie poczujesz się sfrustrowany, gdy minęło kilka tygodni, a waga nie przyniosła oczekiwanych wyników.
Na przykład możesz mieć „pośredni” cel, jakim jest zmniejszenie masy ciała o 0,5 kg tygodniowo zamiast 2 kg w ciągu miesiąca. W rzeczywistości tempo jest takie samo, ale niewielkie zmiany dadzą Ci wystarczającą pewność siebie, aby kontynuować budowanie dobrych nawyków.
2. Kupuj mądrze
W pierwszej kolejności nie rób zakupów na pusty żołądek. Dzięki temu nie kupisz rzeczy, których nie chcesz lub które nie są zdrowe! Staraj się łączyć zakupy między supermarketem a sklepami ze zdrową żywnością.
Przygotuj swoje cotygodniowe menu z wyprzedzeniem i staraj się mieć zawsze pod ręką kilka składników lub zdrowych przekąsek, gdy jesteś głodny i nie masz czasu na gotowanie. Bardzo skuteczną sztuczką jest pozostawienie kosza z owocami na kuchennym stole lub blacie. Kiedy więc czujesz ssanie w żołądku, możesz je uciszyć jabłkiem, a nie paczką chipsów.
3. Pij dużo wody, jeśli chcesz prowadzić zdrowy styl życia
Pożegnaj się z napojami bezalkoholowymi, staraj się pić mniej kawy i spożywać alkohol tylko w weekendy lub przy specjalnych okazjach. Aby ugasić pragnienie, najlepszą opcją jest woda, która również nawilża Twoje komórki. Poza tym nie wzdyma brzucha i nie zawiera cukrów i innych szkodliwych dla zdrowia substancji.
Możesz również dodać herbaty, takie jak zielona herbata lub dowolna herbata ziołowa. O ile słodzisz ją erytrolem lub stewią, a nie cukrem. Dodaj odrobinę cytryny, imbiru lub mięty, aby poprawić smak. I oczywiście nie zapomnij o shake’ach proteinowych i koktajlach owocowych, które nawadniają i jednocześnie sycą.
Prowadzenie zdrowego trybu życia jest łatwiejsze niż myślisz. To tylko kwestia określenia tego jako celu i byciu skupionym. Idź tą drogą bez pośpiechu, ale bez przerw, a utrzymasz efekty swojej pracy!
“
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Riebe, D., Greene, G. W., Ruggiero, L., Stillwell, K. M., Blissmer, B., Nigg, C. R., & Caldwell, M. (2003). Evaluation of a healthy-lifestyle approach to weight management. Preventive medicine, 36(1), 45-54.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.