Zmiany fizyczne - kiedy ujrzymy pierwsze wyniki?
Jeśli należysz do jednych z tych osób, które właśnie zdecydowały się chodzić na siłownię i marzysz o posiadaniu doskonałego ciała, musisz pamiętać, że jest to proces, który wymaga konsekwencji, czasu i wielu wyrzeczeń. Zmiany fizyczne, które pragniesz osiągnąć to czas i determinacja.
Nasz artykuł podpowie, ile czasu może zająć uzyskanie odpowiedniego efektu. Pamiętaj jednak, że zmiany fizyczne zachodzące w Twoim ciele są bardzo indywidualne.
Zmiany fizyczne – kiedy pierwsze treningowe efekty?
Kształtowanie ciała jest teraz gorącym trendem i niestety duże firmy również to wiedzą. Wykorzystują entuzjazm, sprzedając „cudowne” produkty, które okazują się bezużyteczne. W międzyczasie jest mnóstwo YouTuberów, którzy zapewniają, że możemy uzyskać idealne ciało, pracując tylko przez pięć minut dziennie.
Ta ostatnia część może być prawdziwa, jednak na pewno efekty nie przyjdą z dnia na dzień. Gdyby należało wybrać tylko jedno słowo, które przyczyni się do sukcesywnego treningu, to bez wątpienia jest to „spójność”.
Uzyskanie idealnego ciała to nie tylko kwestia estetyki, to przede wszystkim kwestia zdrowia. Ważne jest, aby to zrozumieć, zwłaszcza na początku, aby się nie zniechęcać.
Tak dla porównania, więcej czasu zawsze zajmuje poskładanie czegoś, niż samo stworzenie bałaganu. Podobnie jest z wyrzeczeniami. Zjedzenie fast fooda zajmuje dosłownie chwilkę, natomiast odzwyczajenie się od niezdrowego jedzenia to już długofalowy proces.
Podobnie jest z uzyskiwaniem odpowiednich efektów treningowych. Spokojnie! Jeśli podejdziesz konsekwentnie, szybko uzyskasz wymarzoną formę!
Zmiany fizyczne – o czym należy pamiętać?
Jest wiele czynników, o których należy pamiętać, kiedy chodzi o próbę zmiany ciała. Oto kilka kluczowych elementów:
Płeć. W zależności od tego, czy jesteś mężczyzną, czy kobietą, czas potrzebny do zmiany ciała może się różnić. Jeśli chodzi o tonizację i kulturystykę, mężczyźni mają o wiele łatwiej niż kobiety, ponieważ te rzeczy są powiązane z testosteronem.
Waga. Czas na utratę wagi zależy częściowo od tego, czy masz dużo kilogramów do stracenia. Oczywistym jest, że jeżeli ktoś chce zrzucić tylko kilka kilogramów, jest w zupełnie innej sytuacji niż osoba, która musi walczyć z nadmierną ich ilością. Nie zniechęcaj się jednak, gdyż istnieją rozwiązania umożliwiające osiągnięcie zmian fizycznych w obu przypadkach.
Wiek. Jest to kolejny czynnik do rozważenia, ponieważ o wiele łatwiej jest uzyskać wyniki dla młodszych osób. Nawet jeśli te czynniki mogą wywoływać trudności, pożądane zmiany fizyczne są możliwe dla wszystkich.
Kiedy zobaczysz wyniki?
Pierwsze wyniki będą widoczne po czterech tygodniach treningu, choć jeśli zmagasz się z dużą nadwagą, może to potrwać trochę dłużej. Pierwszymi zauważalnymi efektami to: skóra, która jest gładsza, a niektóre mięśnie zaczną nabierać kształtu.
Niemniej jednak ważne jest, aby wziąć pod uwagę, że pierwszych kilka tygodni może przynieść przyrost masy ciała, nawet jeśli stosowana jest zrównoważona dieta.
Wynika to z faktu, że podczas ćwiczeń włókna mięśniowe pękają i powstają nowe. Wymagają większej ilości płynu, co może zwiększyć wagę. Natomiast nie znaczy to, że nie dochodzi do zrzucania zbędnych kilogramów, gdyż na dłuższą metę efekty będą widoczne.
Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem jest odpowiednie przygotowanie się mentalne, że zmiana, którą chcesz osiągnąć, jest procesem długotrwałym. Pomimo tego, co niektórzy mogą obiecać, nie ma cudów, jeśli chodzi o sprawność fizyczną.
Możesz osiągnąć nałożony cel, dzięki połączeniu konsekwencji, zdrowego odżywiania i ćwiczeń, trzy lub cztery razy w tygodniu. Należy również pamiętać, że ćwiczenia bez zdrowej diety – i odwrotnie – nie doprowadzą do trwałych, długoterminowych rezultatów.
Miej odwagę i nie poddawaj się. Jeśli będziesz konsekwentny z olbrzymią siłą woli i cierpliwości będziesz mógł się cieszyć, nie tylko dobrym zdrowiem, ale również pięknie wyrzeźbionym ciałem, którego pragniesz. Nikt nie mówił że będzie łatwo.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gjestvang C, Stensrud T, Haakstad LAH. Are changes in physical fitness, body composition and weight associated with exercise attendance and dropout among fitness club members? Longitudinal prospective study. BMJ Open. 2019 Apr 14;9(4):e027987.
- Griggs RC, Kingston W, Jozefowicz RF, Herr BE, Forbes G, Halliday D. Effect of testosterone on muscle mass and muscle protein synthesis. J Appl Physiol (1985). 1989 Jan;66(1):498-503.
- Middelkamp J, van Rooijen M, Wolfhagen P, Steenbergen B. The Effects of a Self-Efficacy Intervention on Exercise Behavior of Fitness Club Members in 52 Weeks and Long-Term Relationships of Transtheoretical Model Constructs. J Sports Sci Med. 2017 Jun 1;16(2):163-171.
- Sperandei S, Vieira MC, Reis AC. Adherence to physical activity in an unsupervised setting: Explanatory variables for high attrition rates among fitness center members. J Sci Med Sport. 2016 Nov;19(11):916-920.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.