HIIT i Tabata: dowiedz się, czym się różnią
HIIT i Tabata to modne treningi dające doskonałe rezultaty. Są podobne, ale jest między nimi parę różnic, które chcemy wymienić, byś mogła wybrać odpowiedniejszy dla ciebie i twoich potrzeb. Czytaj dalej!
HIIT i Tabata: podobieństwa i różnice
Tabata powstała w 1996 roku, gdy badania i eksperymenty wykazały, że cztery minuty intensywnych ćwiczeń trzy razy w tygodniu poprawiają wydajność organizmu i ilość tlenu dostarczanego ciału.
W takim treningu interwały odpoczynku są krótsze niż serie wysiłku. Na dwadzieścia sekund robienia przysiadów, brzuszków, podskoków czy innych ćwiczeń przypada dziesięć sekund odpoczynku.
W treningu HIIT na każde dwadzieścia sekund intensywnych ćwiczeń przypada dwadzieścia czy trzydzieści sekund odpoczynku. Tabatę wykonuje się na maksymalnym pulsie i ćwiczy się w seriach po cztery minuty – 20 sekund pracy, 10 sekund odpoczynku.
HIIT zakłada dłuższe przerwy, ale za to dłużej trwa. Jego intensywność jest zatem niższa niż w przypadku Tabaty. Tabata, o której mówimy została zaprojektowana dla profesjonalistów czy osób codziennie chodzących na siłownię.
Eksperci twierdzą, że wykonywanie Tabaty zgodnie z jej pierwotnymi założeniami jest w stanie znieść bardzo niewiele ćwiczących.
Oto najważniejsze różnice pomiędzy treningami HIIT i Tabata:
- Interwały. Tabata- 2:1, HITT- różnie. Podczas gdy Tabata zakłada identyczne interwały, 1 jednostka odpoczynku na 2 jednostki wysiłku, w treningu HIIT bywa różnie, na przykład 1:1, 2:1, 3:1, 1:2; co jest dla ciała wymagające, ale oferuje też chwilę na złapanie oddechu.
- Całkowity czas trwania. Tabata: 4 minuty, HIIT: 20-40 minut.
- Puls. Tabata to ćwiczenia przy 100% pulsie, HIIT wymaga 80 do 95%.
- Intensywność Tabaty jest anachroniczna, HIIT to trening aerobowy.
Oba treningi dają świetne rezultaty. Dlatego też są tak modne. Poprawiają również wygląd i służą naszemu zdrowiu.
Zalety obu treningów
Zasadniczo sport służy naszemu zdrowiu. Intensywne ćwiczenia niosą jednak najwięcej korzyści. Oto niektóre z nich:
- Lepsze krążenie krwi. Kiedy serce bije z maksymalną częstotliwością, krew pompowana jest ze zwiększoną intensywnością.
- Profilaktyka chorób układu krążenia. Zmuszone do pracy serce ulega wzmocnieniu.
- Wzmocnienie odporności. Intensywne ćwiczenia wspierają organizm.
- Ujędrnienie mięśni. Intensywny wysiłek zmusza mięśnie do pracy, co znajduje odbicie w wyglądzie.
- Spalanie tłuszczu. Ćwiczenia przyspieszają metabolizm i spalanie tkanki tłuszczowej.
- Wzmacnia stawy. Warunkiem posiadania zdrowych stawów jest regularne wykonywanie ćwiczeń. HIIT i Tabata świetnie się sprawdzają, gdyż wymagają zaangażowania kończyn.
Czy wiesz już, który trening bardziej ci odpowiada? A może oba? Pora więc zabrać się za ćwiczenia.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.