Które mięśnie ćwiczymy na rowerku stacjonarnym?

Rowerek stacjonarny to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń, dlatego jest on stałym elementem wyposażenia każdej siłowni. Jednak nie wszyscy wiedzą, że oprócz ćwiczenia kardio, robiąc rowerek, ćwiczymy także nasze mięśnie.
Które mięśnie ćwiczymy na rowerku stacjonarnym?

Ostatnia aktualizacja: 28 stycznia, 2019

Pamiętajmy, że ćwicząc na rowerku, czy to na siłowni czy też w domu, ćwiczymy nie tylko naszą wydolność i siłę, ale także mięśnie. W poniższym artykule pokażemy na jakie partie ciała działa rowerek stacjonarny.

Które mięśnie ćwiczymy na rowerku stacjonarnym?

Rowerek stacjonarny zapewnia świetny trening kardio.Obciążenie i szybkość pedałowania mają znaczenie dla efektywności. Sami decydujemy z jaką intensywnością go wykonamy, ale pamiętajmy, że oprócz budowania wydolności, ćwiczymy także niektóre mięśnie. Zatem włóżmy odpowiednio dużo siły w prawidłowe wykonanie tych ćwiczeń.

Jedną z największych zalet jazdy na rowerze, także na tym stacjonarnym, jest to, że wysmuklają się nasze nogi, pośladki, a cały organizm dotlenia się. Jednak jak mówi popularne powiedzenie: “nie od razu Rzym zbudowano”, dlatego nie spodziewaj się, że oszałamiające efekty zobaczysz już po pierwszym treningu.

Ćwiczenia powinno się wykonywać co najmniej 3 razy w tygodniu, aby były skuteczne.Pierwsze efekty możesz zacząć zauważać najwcześniej po miesiącu.

Mięśnie ćwiczone na rowerku

Powszechnie uważa się, że tylko dolne partie ciała wykonują pracę podczas ćwiczeń na rowerku. Nie jest to jednak prawda. Również mięśnie z górnej części ciała biorą udział w ćwiczeniach. Poniżej przedstawiamy listę mięśni wykonujących pracę na rowerku.

1. Mięśnie czworogłowe ud

Znajdują się one na przedniej części ud. To właśnie dzięki nim odbywa się nacisk na pedały. Rowerki są najlepszym sposobem na ich wyćwiczenie.

2. Mięśnie pośladków

Nawet jeśli w trakcie wykonywania ćwiczeń na rowerku siedzimy na siodełku, mięśnie pośladków także wykonują pracę. Jednak aby bardziej je zaangażować i tym samym osiągnąć lepsze rezultaty ważne jest, aby co jakiś czas podnosić się z siodełka i pedałować także na stojąco.

Najlepiej jest wykonywać to ćwiczenie naprzemiennie siedząc i stojąc. Takie naprzemienne ćwiczenia możemy często spotkać na zajęciach spinningu. “Gluteus maximus“, czyli mięsień pośladkowy wielki oraz “gluteus medius” – mięsień pośladkowy średni najbardziej skorzystają z naszych ćwiczeń rowerkowych.

3. Mięśnie łydek

Rowerek stacjonarny wzmacnia też oczywiście łydki. Dla nich nie ma większego znaczenia czy ćwiczymy na siedząco, stojąco, czy opierając się na kierownicy – te mięśnie wzmacniają się szybciej niż inne!

Mięśnie ćwiczone na rowerku

Dzieje się tak najprawdopodobniej, dlatego że na łydkach odkłada się z reguły mało tłuszczu. Innym powodem jest też to, że to właśnie łydki wykonują największą pracę przy pedałowaniu. Łydki są napięte w trakcie całego treningu rowerowego, nawet jeśli nie skupiasz się na napinaniu ich.

4. Plecy

Kręgosłup także wzmacnia się w trakcie ćwiczeń na rowerku. Choć rzecz jasna w mniejszym stopniu niż dolne partie ciała, które wykonują właściwą pracę. Ćwicząc na zwykłym rowerku stacjonarnym trzeba pamiętać o zachowaniu wyprostowanego kręgosłupa.

W trakcie zajęć spinningu musimy jeszcze bardziej zwracać na to uwagę. Ponieważ jest tam dużo naprzemiennego wstawania i siadania na siodełku, czyli plecy są aktywne, łatwo jest wówczas nabawić się przykurczy czy kontuzji.

5. ABS

Zachowując prosty kręgosłup i właściwą postawę ćwiczmy jednocześnie ABS, czyli mięśnie brzucha. A zatem dobra wiadomość jest taka: nie ma konieczności robienia serii brzuszków, po zrobieniu treningu rowerowego.

6. Bicepsy i tricepsy

Te mięśnie ramion wykonują pracę trzymania rąk na kierownicy i zachowania właściwej postawy. Jeszcze bardziej je zaangażujesz, co jakiś czas wstając i pedałując na stojąco.

Wskazówka: Przyciskaj ręce mocniej do kierownicy – takie ruchy jeszcze bardziej angażują mięśnie rąk. I choć nie jest to podnoszenie ciężarów to i tak bicepsy i tricepsy są dzięki temu są ćwiczone.

Dla jakości treningu na rowerku intensywność i prędkość pedałowania ma ogromne znaczenie. Intensywnie wykonany trening wzmacnia układ wydolnościowy oraz wyżej wymienione partie ciała.

Aby osiągnąć lepsze rezultaty unikaj wolnego, leniwego pedałowania. Skup się na tym ćwiczeniu. Nie sprawdzaj telefonu w trakcie treningu, nie oglądaj telewizji, poświęć 100% swojej uwagi na ćwiczenie.

I wykonuj je intensywnie, czyli łącz pedałowanie na siedząco i na stojąco, zwiększaj prędkość, zmieniaj obciążenie i cały czas napinaj mięśnie brzucha i pośladków.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.