Najważniejsze przepisy obowiązujące w kolarstwie

Najważniejsze przepisy obowiązujące w kolarstwie

Ostatnia aktualizacja: 01 maja, 2020

Kolarstwo wyczynowe cieszy się niezwykłą popularnością na całym świecie. Przez lata wprowadzano w nim odpowiednie zapisy prawne, aby stworzyć bardziej szczegółowe regulacje. W dzisiejszym artykule przedstawimy najważniejsze przepisy obowiązujące w kolarstwie.

Kolarstwo to dość tradycyjny sport, który stał się niezwykle popularny w Europie oraz w niektórych państwach Ameryki. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że ludzi interesują przepisy obowiązujące w kolarstwie. Gdy je poznają, będą w stanie zacząć uczestniczyć w tym sporcie z większą dozą profesjonalizmu.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na fakt, że istnieją różne rodzaje kolarstwa. Niektóre z nich odbywają się pod gołym niebem, inne zaś na zadaszonym torze. Mogą być wyczynowe lub rekreacyjne.

Poza tym w kolarstwie wyczynowym każda kategoria rządzi się swoimi własnymi międzynarodowymi regułami. Dzięki temu sportowcy biorą udział w zawodach na ujednoliconych zasadach.

Przepisy obowiązujące w kolarstwie: kategorie i zasady

Ogólnie rzecz biorąc, dzielimy style kolarskie na dwie duże grupy: kolarstwo wyczynowe i kolarstwo rekreacyjne. Główna różnica jest zawarta już w samej nazwie: jedno z nich dotyczy wszystkich odmian uprawianych przez sportowców w celach rywalizacyjnych, zaś druga odnosi się do kolarstwa uprawianego w celach rozrywkowych, jako hobby.

Kolarstwo wyczynowe: sport olimpijski od igrzysk w Atenach w 1896 r.

Kolarstwo wyczynowe obejmuje różne kategorie, w których sportowcy biorą udział jeżdżąc na różnych rodzajach rowerów. W każdej kategorii rowerzyści trenują i biorą udział w zawodach z różnych specjalizacji.

Ta odmiana kolarstwa była uznawana za sport olimpijski już od pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich, które odbyły się w Atenach w 1896 r. Jednak przez kilka lat podczas Olimpiady rozgrywano jedynie wyścigi torowe i szosowe.

Kolarstwo szosowe - przepisy obowiązujące w kolarstwie

Pierwotnie w dyscyplinie tej na poziomie olimpijskim mogli startować jedynie mężczyźni. Rowerzystki po raz pierwszy wzięły udział w Igrzyskach Olimpijskich w Los Angeles w 1984 r. (kolarstwo torowe) i w Seulu w 1988 r. (kolarstwo szosowe).

Przepisy obowiązujące w kolarstwie: obecne kategorie

W dzisiejszych czasach wyróżniamy dziewięć kategorii kolarstwa wyczynowego:

  • Kolarstwo szosowe: sportowcy rywalizują na świeżym powietrzu, zazwyczaj na powierzchni asfaltowej, chociaż wyścigi mogą również obejmować sekcje na innych powierzchniach. W tej kategorii znajdują się najbardziej prestiżowe imprezy kolarskie, takie jak Tour de France, Vuelta a España i Giro d’Italia.
  • Kolarstwo torowe: jest uprawiane na zamkniętym stadionie nazywanym weldromem (widoczny na pierwszym zdjęciu w artykule), z wykorzystaniem zmodyfikowanych rowerów do jazdy na torze. W tej kategorii w przynajmniej dziesięciu rodzajach wyścigów biorą udział zarówno pojedynczy rowerzyści, jak i drużyny.
  • Kolarstwo górskie: zaliczamy do niego cztery style na naturalnych powierzchniach. To cross country, four cross (4X), downhill i maraton.
Kolarstwo górskie - przepisy obowiązujące w kolarstwie
  • Cyclocross: polega na wykonywaniu określonej liczby okrążeń w kole podzielonym na sekcje o różnych powierzchniach, takie jak asfalt czy doliny, z różnymi przeszkodami (naturalnymi lub sztucznymi).
Cyclocross - przepisy obowiązujące w kolarstwie
  • Indoor cycling: zaliczamy do niego kolarstwo artystyczne i cycle ball (kategorię zainspirowaną piłką nożną i dopasowaną do jazdy na rowerze).
  • Trial rowerowy: jego korzenie sięgają tradycyjnych trialów motocyklowych. Dzieli się na różne kategorie, w zależności od wielkości używanych kół rowerowych wyrażonych w calach.
Trial rowerowy
  • Kolarstwo BMX: składają się na nie dwa style. Pierwszy z nich to race BMX, polegający na wyścigach z zakrętami i przeszkodami. Drugi zaś to freestyle, zawody polegające na wykonywaniu trików i różnych pozycji na rowerach BMX z oponami o średnicy 20 cali, które mają miejsce na przeszkodach miejskich lub rampach.

Zawody: przepisy obowiązujące w kolarstwie

Międzynarodowa Unia Kolarska (UCI) to organ odpowiedzialny za regulowanie kolarstwa wyczynowego na całym świecie.

Jest odpowiedzialna również za certyfikowanie stosowania przepisów obowiązujących w kolarstwie podczas imprez międzynarodowych w różnych kategoriach. Poza tym reprezentuje kolarstwo jako sport przed Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim (MKOI).

Za wykonywanie przepisów ustalanych przez UCI w każdej kategorii kolarstwa wyczynowego w Hiszpanii odpowiedzialność ponosi RFEC (Królewska Hiszpańska Federacja Kolarska). Odpowiada także za organizację oficjalnych zawodów na poziomie krajowym lub regionalnym.

Na poziomie międzynarodowym RFEC odpowiada za reprezentowanie Hiszpanii przed UCI i UEC (Europejska Unia Kolarska) we wszystkich międzynarodowych czynnościach sportowych, które mają miejsce na terytorium Hiszpanii, jak i poza jej granicami.

Poza tym Hiszpańska Federacja Kolarska ma obowiązek wybrać sportowców, którzy będą reprezentować kraj w kategoriach indywidualnych lub konkursach grupowych.

Nie można również zapomnieć o jej kluczowej odpowiedzialności: dbaniu o to, aby sportowcy uprawiali kolarstwo w bezpieczny i etyczny sposób. Dlatego też Federacja musi zapobiegać, identyfikować i postępować we właściwy sposób w przypadku afer dopingowych, odpowiadać na problemy związane z bezpieczeństwem na drogach oraz promować kolarstwo rekreacyjne w kraju.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.