Logo image
Logo image

UCI, czyli Union Cyliste Internationale - czym jest?

3 min.
UCI, czyli Union Cyliste Internationale - czym jest?
UCI, czyli Union Cyliste Internationale - czym jest?
Ostatnia aktualizacja: 17 kwietnia, 2020

UCI to skrót od Union Cycliste Internationale, która jest organem zarządzającym kolarstwem wyczynowym. Jak powstało to stowarzyszenie? Dowiesz się o tym więcej z tego wpisu.

UCI to Union Cycliste Internationale, co po francusku oznacza „Międzynarodową Unię Kolarską”. Jest to światowy organ odpowiedzialny za regulację kolarstwa wyczynowego. Zapewnia również, że ludzie na międzynarodowych imprezach organizowanych w ramach tego sportu konkurują zgodnie z ustanowionymi przepisami.

UCI jest związkiem głównych krajowych federacji rowerowych, takich jak Real Federación Española de Ciclismo (RFEC), która jest federacją rządzącą w Hiszpanii. W związku z tym odpowiada za reprezentowanie tych grup w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim lub MKOl.

Ale możesz zapytać, dlaczego w ogóle konieczne było ustanowienie UCI? Jaka jest jego rola w pomaganiu ludziom w uprawianiu jazdy na rowerze jako sportu w sposób profesjonalny i etyczny? W tym artykule przyjrzymy się historii jazdy na rowerze i jej głównemu przedstawicielowi, UCI.

Początki kolarstwa wyczynowego

Trudno spierać się z tym, że początki jazdy na rowerze są ściśle związane z wynalezieniem roweru. Ten popularny środek transportu zaczął pojawiać się dopiero w ostatnich latach XVIII wieku. Wcześniej nie było żadnych zapisów dotyczących rekreacyjnej lub wyczynowej jazdy na rowerze.

W rzeczywistości pierwsze zawody rowerowe (które to zdarzenie zostało udokumentowane) odbyło się w maju 1868 r. W imprezie wzięło udział tylko siedmiu kolarzy. Zawody te zakończyły się zwycięstwem Brytyjczyka Jamesa Moore’a, który został mistrzem kolarskim małego toru na obrzeżach Paryża.

Ten sportowiec jeździł na drewnianym rowerze o jednym biegu z żelaznymi kołami.

Poza tym pierwszy oficjalny wyścig kolarstwa sportowego odbył się prawie półtora roku później, pod koniec 1869 roku. Ponad 100 kolarzy rozpoczęło te zawody na świeżym powietrzu. Tylko około 30 osób ukończyłoby 123 km trasę między Paryżem a Rouen.

Some figure

Ciekawym faktem na temat pierwszych zawodów i wystaw rowerowych jest to, że miały one na celu promocję rowerów.

Miłośnicy tego sportu chcieli pokazać, że to nie była tylko zabawka lub gadżet rekreacyjny, ale że to poważny środek transportu, który może zabierać ludzi na duże odległości. To właśnie sprawiło, że tory wyścigowe zaczęły być coraz dłuższe w miarę upływu czasu.

Od pierwszych organizacji do założenia UCI

Ten nowy sport „jazda na rowerze” nie czekał zbyt wiele lat, aby zdobyć popularność i przyciągnąć tysiące kibiców. Tak naprawdę już w styczniu 1870 roku ludzie stworzyli pierwszy klub rowerowy na świecie we Florencji we Włoszech. Chociaż nie minęły nawet dwa lata od pierwszego oficjalnego wyścigu!

Rok później, w 1871 roku, to samo wydarzyło się w Holandii. Wielka Brytania i Hiszpania założyły własne stowarzyszenia w 1878 r. Ludzie utworzyli pierwsze krajowe stowarzyszenie kolarskie we Francji około połowy 1881 r. Utorowało to drogę do przeprowadzenia pierwszych krajowych zawodów kolarskich.

Ostatecznie jazda na rowerze zyska międzynarodową reprezentację w 1892 r. dzięki utworzeniu Międzynarodowego Stowarzyszenia Cyklistów w Londynie. Osiem lat później powstała Międzynarodowa Unia Cyklistów – UCI – przy wsparciu sześciu krajów. Sześć krajów założycielskich to Belgia, Hiszpania, Stany Zjednoczone, Francja, Włochy i Szwajcaria.

Od tego czasu UCI zostało skonsolidowane jako główny organ regulacyjny dla rowerzystów oraz ich zawodów, wydarzeń i wystaw na poziomie międzynarodowym. Dziś jego siedziba mieści się w Aigle w Szwajcarii. Organizacja obejmuje 184 stowarzyszenia krajowe. Są one dalej podzielone na pięć konfederacji kontynentalnych.

UCI: funkcje i zawody

Jak wspomnieliśmy we wstępie, najważniejszą i najbardziej podstawową funkcją UCI jest regularna organizacja zawodów kolarskich na poziomie międzynarodowym.

W działaniach, które podejmują wspólnie z organizacjami krajowymi, odpowiadają za przestrzeganie przepisów rowerowych na wszystkich etapach. Jest to szczególnie ważne w przypadku międzynarodowych zawodów i wydarzeń.

Some figure

Ponadto Międzynarodowa Unia Cyklistów dokładnie kontroluje sprzęt i akcesoria, z których sportowcy mogą korzystać podczas zawodów. Mamy na myśli nie tylko rowery dopasowane do każdej dyscypliny, ale także różnego rodzaju dodatki, których mogą używać sportowcy.

W ostatnich dziesięcioleciach UCI podejmowało również konkretne kroki w celu promowania czystej gry i walki z dopingiem. Starają się też zagwarantować przejrzystość i znormalizować warunki dla wszystkich, którzy biorą udział w zawodach.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Página oficial de la UCI. Extraído de: https://translate.google.es/translate?hl=es&sl=en&u=https://www.uci.org/&prev=search
  • Reglamento de ciclista UCI. Federación Española de Ciclismo. Extraído de: https://rfec.com/index.php/es/smartweb/seccion/seccion/rfec/Reglamento-del-Deporte-Ciclista-Uci

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.