Gromadzenie wody - dowiedz się, jak mu zapobiegać
Gromadzenie wody w organizmie powoduje puchnięcie kostek, stóp oraz nóg. Poza tym w Twoim ciele gromadzą się wtedy toksyny i zanieczyszczenia, co może przyczyniać się do powstawania stanów zapalnych.
Gromadzenie wody to problem, z którym boryka się większość kobiet. Wynika to z tego, że gromadzenie wody przez ciało to zjawisko, które często towarzyszy menopauzie, ciąży czy menstruacji. Poza tym może także być objawem chorób wątroby, nerek i serca.
Oczywiście choroby czy hormony to nie jedyne przyczyny zatrzymania wody. Ta przypadłość jest też częstym skutkiem ubocznym niezdrowych nawyków żywieniowych. Dlatego w tym artykule znajdziesz kilka pożytecznych porad, dzięki którym będziesz mogła zapobiegać tej przykrej dolegliwości.
Pokarmy ograniczające gromadzenie wody
– Zwiększ spożycie produktów zawierających dużo wody i elektrolitów. Są to na przykład owoce i warzywa.
– Codziennie pij przynajmniej osiem szklanek wody. Jeśli masz problemy z czystą wodą, może zastąpić ją ziołowymi naparami lub sokami warzywnymi bez cukru. Możesz także dodawać do wody sok z cytryny, że nadać jej smak.
– Ogranicz spożycie soli. Do każdego dania dodawaj tylko odrobinę lub całkowicie z niej zrezygnuj i spróbuj zastąpić aromatycznymi przyprawami oraz ziołami.
– Postaraj się jeść mniej lub całkowicie wykluczyć ze swojej diety, produkty bogate w rafinowane cukry.
– Przy zatrzymaniu wody powinnaś także jeść dużo białka. Niedobory tego makroelementu w diecie powodują spadek poziomu albumin, co z kolei może prowadzić do gromadzenia się wody pomiędzy tkankami.
– Warto również zacząć pić herbatki oraz napary ziołowe o właściwościach moczopędnych.
– Na koniec spróbuj również pić mniej napojów gazowanych, napojów wysokokofeinowych oraz słodzonych.
Naturalne sposoby na gromadzenie wody w organizmie
– Zatrzymaniu wody skutecznie zapobiega aktywność fizyczna. Codziennie staraj się ruszać przez przynajmniej pół godziny. Ćwiczenia przyspieszają krążenie krwi i zapobiegają, takim chorobom jak na przykład zakrzepica.
Nie musisz wyciskać z siebie siódmych potów na siłowni! Możesz wybrać się na spacer, pojeździć na rowerze… Ale najlepiej działa basen. Pływanie to ćwiczenie o niskiej intensywności, które nie obciąża kostek, stóp i nóg, czyli ogólnie rzecz biorąc stawów. To sprawia, że jest idealne dla każdego.
– Pamiętaj o odpowiedniej ilości odpoczynku. Zdrowy sen jest doskonałym sposobem na walkę z zatrzymywaniem wody.
– Postaraj się nie siedzieć zbyt długo i zbyt często. Jeśli na przykład masz pracę siedzącą, co godzinę zrób sobie krótką przerwę. Pochodź przez chwilę i porozciągaj się.
– Poza tym powinnaś unikać przyciasnych ubrań.
– Pij napar z mniszka lekarskiego. Ten niepozorny kwiatek ma bardzo mocne właściwości moczopędne oraz oczyszczające. Mniszek pomaga zmniejszyć stany zapalne w kończynach oraz wydalić z organizmu nadmiar płynów.
Jednym ze sposobów na picie mniszka jest przygotowanie naparu. Postaraj się pić przynajmniej trzy szklanki dziennie. Możesz także robić okłady z mniszka, przykładając ręcznik namoczony w wywarze do opuchniętych miejsc na ciele.
Stosuj kąpiele i masaże
– Dodawaj do kąpieli sól Epsom. To doskonałe remedium na zmniejszenie opuchlizny w kostkach i pozostałych kończynach. Sól Epsom stymuluje krążenie krwi i redukuje obrzmienia.
Jak stosować sól Epsom? Wystarczy, że dodasz filiżankę soli do ciepłej kąpieli i zanurzysz się w wannie na 15 minut. Jeśli opuchlizna występuje jedynie na Twoich kostkach i stopach, możesz również jedynie nalać wody do miednicy, dosypać soli i moczyć w niej stopy przez 20 minut.
– Stosuj aloes. Ta roślina ma doskonały wpływ na nasz organizm – zarówno stosowana wewnętrznie, jak i zewnętrznie. Jedną z najsilniejszych właściwości aloesu jest jego działanie moczopędne i detoksykujące. Dzięki temu aloes wspomaga walkę z gromadzeniem wody w organizmie, zwłaszcz w dolnych częściach ciała.
Możesz na przykład oczyścić liście aloesu z miąższu i zjeść dwie łyżki, lub zmieszać go z wodą albo sokiem. Możesz również nałożyć żel bezpośrednio na spuchnięte części ciała.
– Masaż stóp i nóg. Masaże nie tylko doskonale relaksują, ale też stymulują krążenie, a tym samym pomagają w wydalaniu nadmiaru płynów z organizmu. Wykonuj delikatne, ale zdecydowane ruchy. Zawsze kieruj się od dołu w kierunku serca.
Jeśli do masażu użyjesz olejków eterycznych o właściwościach przeciwzapalnych, takich jak olejek z mięty, eukaliptusa, cytryny czy lawendy, szybko zobaczysz ogromną poprawę!
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.