Bieganie zimą: jak zapobiec marznięciu?
Miłośnicy biegania nie odpuszczają w deszcz czy grad. Jednak gdy przychodzi najchłodniejsza pora roku, pojawiają się wątpliwości. Ciepło generowane przez ciało ulega zaburzeniom przy temperaturze poniżej 5 stopni. Bieganie zimą jest jednak możliwe.
W praktyce wszystko da się zrobić przy odpowiednim sprzęcie. Nie chodzi jedynie o ochronę przed zimnem, ale także o inne zimowe niebezpieczeństwa. Śliskie podłoże i mgła mogą stanowić czynniki ryzyka. Dlatego poniżej przedstawiamy kilka porad dotyczących tego, jak sobie radzić, by śnieg nas nie zatrzymał.
Rozgrzej się i rozciągnij przed wyjściem
Jednym z zimowych problemów jest duża różnica temperatur, jaka uderza nas, gdy wychodzimy z domu. By się do tego przygotować warto najpierw się rozgrzać. Pozwala to wyjść na zimno z przyjemnym odczuciem termicznym.
Wybierz dopasowany strój termiczny
Wychodząc biegać na zimnie ubieramy się ciepło. Warto wybierać dopasowane ubrania z syntetycznych materiałów. Czarne materiały przyciągają promienie słoneczne.
Ubierz się ciepło, ale nie na cebulkę
Lepiej unikać ubierania się na cebulkę. Krępuje to ruchy, a niedopasowane ubrania nie zapewniają ciepła. Można założyć dwie bluzy z kapturem i pozbyć się jednej, gdy zaczniemy się pocić.
Chroń kończyny
Biegając zimą często popełniamy błąd polegający na zaufaniu do wrażeń termicznych odczuwanych podczas ćwiczeń. Wydaje nam się, że skoro się ruszamy i pocimy, nie będzie nam zimno.
W rzeczywistości jednak może pojawić się zimny wiatr, który najsilniej odczuwa się na twarzy i kończynach. Dlatego warto założyć ubranie z długim rękawem.
Dokładnie zaplanuj trasę
Trenując zimą lepiej unikać robienia przerw na wolnym powietrzu. Wrażenia termiczne mogą bowiem być złudne.
By zapobiec spadkowi temperatury ciała lepiej nie zatrzymywać się do momentu dotarcia do ciepłego miejsca. W tym celu warto zaplanować trasę i kontrolować czas treningu.
Nie biegaj po lodzie
Śnieg ani zimno nie powinny nas zatrzymać, ale lód już tak. Bieganie po lodzie może być niebezpieczne, gdyż grozi poślizgnięciem się.
Zwiększ podaż kalorii
Nawyki żywieniowe powinny ulec lekkiej zmianie w okresie zimowym. Jeśli chcesz biegać przy niskiej temperaturze, zjedz nieco więcej kalorii niż zwykle. Pomoże ci to zatrzymać ciepło w organizmie i skuteczniej poradzić sobie z wyzwaniem.
Wybieraj cieplejsze godziny
W zimie temperatura jest niska, ale o określonych porach bywa nieco cieplej. Okolice południa to najlepszy czas na trening na dworze. Najlepiej wybierz porę pomiędzy 11 a 16, Unikaj natomiast biegania wieczorami i w dni, gdy pada.
Bieganie zimą: chroń dłonie i stopy
Przy intensywnym zimnie najlepiej jest zakryć wszystkie części ciała. Zalecamy zakładanie rękawiczek. Poliuretanowe rajstopy zapobiegną marznięciu nóg. Im większa powierzchnia ciała będzie zakryta, tym lepiej.
Nie biegaj pod wiatr
Wiatr stanowi poważny problem utrudniający bieganie zimą. Dlatego też lepiej wytyczyć trasę tak, by wiatr wiał nam w plecy. W przeciwnym wypadku będziemy bardziej marznąć. Wiatr w plecy ochłodzi nas delikatnie, gdy zaczniemy się pocić.
Przestrzegając tych rad zapobiegniesz marznięciu podczas zimowych treningów biegowych. Bieganie zimą zwiększa wytrzymałość i odporność oraz wzmacnia charakter.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.