Biegi długodystansowe - 7 błędów, których należy uniknąć
Biegi długodystansowe wymagają pokonania wielu kilometrów na piechotę. Wymagają również odpowiedniego przygotowania, co wiąże się ze skupieniem i dyscypliną.
Biegacze długodystansowi muszą być ostrożni, cierpliwi i w jak najlepszej formie. Ponadto każdy uczestnik powinien opracować dobrą strategię, aby poradzić sobie fizycznie i zapobiec błędom.
Biegi długodystansowe – 7 głównych błędów
1. Pomijanie ćwiczeń rozciągających, rozgrzewających i relaksujących
Przed treningiem mięśnie należy prawidłowo rozciągnąć, ponieważ muszą zostać wstępnie rozgrzane, aby poradzić sobie z wysiłkiem fizycznym, który nastąpi. Pominięcie ćwiczeń rozciągających zwiększy prawdopodobieństwo wystąpienia kontuzji, takich jak naderwanie mięśni.
Po zakończeniu treningu ponownie należy się rozciągnąć. Trzeba to zrobić, aby rozluźnić tkankę mięśniową i uwolnić napięcie wynikające z biegania na duże odległości.
2. Biegi długodystansowe: zbyt częste i szybkie trenowanie
Tak, jak w innych zawodach, dotarcie na linię mety jest ostatecznym celem biegów długodystansowych. Pragnienie bycia pierwszym (co jest honorowym celem) może doprowadzić sportowców do utraty kontroli i impulsywnego przyspieszenia.
Zbyt szybkie bieganie przesuwa granice fizyczne, jednocześnie ustanawiając przesadne tempo treningów. Sportowcy starają się szybciej skończyć, ale w wielu przypadkach wyniki są wręcz przeciwne, ponieważ niekontrolowany wysiłek fizyczny kończy się zaburzeniem równowagi.
Zapobiegaj kontuzjom i maksymalizuj wydajność fizyczną, poświęcając czas na trenowanie ciała i wzmocnienie go z czasem. Niezależnie od tego, czy trenujesz czy biegniesz w zawodach, rób to bezpiecznie i stabilnie.
3. Przejście od zera do maksymalnej prędkości i nic pomiędzy
Trzeci błąd na naszej liście jest blisko związany z poprzednim. Podobnie jak niektórzy biegacze chcą osiągnąć idealną prędkość – już od drugiego dnia treningu, inni chcą zbudować wytrzymałość z dnia na dzień.
Aby się przygotować, pokonują zbyt wiele kilometrów, zamiast powoli budować wytrzymałość. Ale tak naprawdę budujesz się ją, zaczynając od małych dystansów i zwiększając je wraz ze wzmocnieniem ciała. Uszanuj to, że twoje ciało potrzebuje czasu, aby przyzwyczaić się do wysiłku i rozwinąć.
4. Biegi długodystansowe: okolica
Bieganie w miejscu o niskim poziomie zaludnienia z niską populacją to nie to samo, co bieganie w obszarze znajdującym się 2000 metrów nad poziomem morza i gęsto zaludnionym, takim jak na przykład Meksyk. Podobnie, bieganie w górach jest zupełnie inne niż bieganie na utwardzonej drodze, która przez cały czas jest płaska.
W świetle potencjalnych różnic powinieneś trenować specjalnie pod kątem warunków, które czekają na ciebie podczas biegu. Niezastosowanie się do tego doprowadzi cię do porażki, a może nawet sprawić, że w ogóle nie uda ci się dobiec do mety.
5. Brak odpoczynku przed biegiem długodystansowym
Oto kolejny częsty błąd popełniany przez biegaczy: pomijanie odpoczynku.
Ciało potrzebuje od siedmiu do ośmiu godzin nieprzerwanego snu dziennie, aby dojść do siebie po wysiłku fizycznym. Odpoczynek stanowi część zdrowej rutyny każdego dobrego sportowca.
Jeśli ciało nie odpoczywa wystarczająco, nie będzie w stanie naprawić uszkodzonych tkanek ani zrekonstruować mięśni. Bez zdrowych tkanek i mięśni organizmowi brakuje energii potrzebnej do codziennego życia.
6. Niewystarczające nawodnienie
Kolejny błąd wydaje się dosyć oczywisty, a jednak wielu biegaczy cierpi na chroniczne odwodnienie. Każdy musi pić wodę, a sportowcy nie stanowią tu wyjątku.
Oprócz przyczynienia się do sportowego sukcesu lub porażki, prawidłowe nawodnienie ma również bezpośredni wpływ na zdrowie fizyczne.
Ale nie należy też przesadzać. Nadmierne nawodnienie także może mieć negatywne konsekwencje. W rzeczywistości, może być dość niebezpieczne, a w niektórych przypadkach może nawet zagrażać życiu.
7. Zła dieta zniweczy twoje wysiłki
Czy wszyscy sportowcy przestrzegają idealnie zrównoważonej diety? Niekoniecznie. Ilość biegaczy, którzy zemdleli w połowie biegu ze względu na niedobory pokarmowe jest większa, niż może ci się wydawać.
Kontroluj więc poziom glikogenu, ponieważ biegi długodystansowe stanowią ogromne obciążenie dla organizmu. Ponadto przed biegiem unikaj spożywania wysokokalorycznych posiłków. Mogą być one dla organizmu trudne do strawienia, a podczas ćwiczeń może to mieć negatywne konsekwencje.
Pamiętaj o tych błędach często popełnianych przed biegami długodystansowymi, a twój trening będzie lepiej przebiegał. Po osiągnięciu swoich celów będziesz cieszyć się wynikającą z tego motywacją do dalszego doskonalenia się.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Corre Montevideo. Consejos básicos para el entrenamiento y para enfrentar una carrera. Extraído de: http://corremontevideo.com.uy/wp-content/uploads/2014/05/CONSEJOS-PRODEPORTE.pdf
- Ana Ogueta-Alday, Juan García-López. Factores que afectan al rendimiento en carreras de fondo. Extraído de: https://www.redalyc.org/pdf/710/71046278006.pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.