Wytrzymałość aerobowa i trening biegowy
Trenujesz godzinami i czujesz, że twój organizm mógłby dawać z siebie więcej, nawet jeśli intensywność już jest wysoka. Jeśli nie znasz przyczyn, dowiedz się, czym jest wytrzymałość aerobowa.
Wytrzymałość można zwiększać poprzez trening biegowy. Zapewne robisz to już nawet jeśli o tym nie wiesz. Ten typ wytrzymałości ćwiczony jest bowiem przy wielu aktywnościach.
Czym jest wytrzymałość aerobowa?
Wytrzymałość aerobowa to zdolność organizmu do wykonywania aktywności fizycznej o umiarkowanej lub wysokiej intensywności przez dłuższy czas. Innymi słowy, wysoka wytrzymałość wydłuża czas, przez jaki jesteśmy w stanie ćwiczyć bez odczuwania nadmiernego zmęczenia.
Ten typ wytrzymałości nazywa się aerobową, gdyż ma on związek ze zdolnością organizmu do utrzymywania odpowiedniego poziomu tlenu w danym momencie wykonywania ćwiczenia. Przyjrzyjmy się temu na przykładzie biegania.
Jak ją zwiększyć poprzez trening biegowy?
Tak samo jak inne komponenty sprawności fizycznej, wytrzymałość aerobową można stymulować i poprawiać. Bieganie świetnie się w tym celu sprawdza.
Jak można pracować nad tą odmianą wytrzymałości? Wyjaśniamy to poniżej.
Trzymaj dyscyplinę
Być może bieganie to twoja pasja i dlatego chcesz za jego sprawą poprawić swoją kondycję. Jednak sama pasja nie zapewnia konsekwencji i dyscypliny.
Nie wystarczy lubić sport lub mieć talent, by trzymać się wytyczonych celów. By zwiększyć wytrzymałość aerobową poprzez bieganie trzeba narzucić sobie dyscyplinę. Oznacza to sumienność oraz dawanie z siebie wszystkiego podczas treningów.Stopniowo dąż do lepszej formy
Organizm przystosowuje się do ciągłych bodźców. Taka właśnie jest funkcja treningu, niezależnie od jego orientacji. To samo dotyczy wytrzymałości aerobowej.
Jeśli sesje treningowe zawsze będą identyczne, wpadniesz w monotonię, spadnie twoja motywacja i zaczniesz szukać wymówek, a twoje ciało nie zmieni się na lepsze.
Dlatego musisz wymagać od siebie coraz więcej i zwiększać dystans. Jeśli zaczynałeś od 500 lub 1000 metrów, stopniowo wydłużaj bieg.
Dbaj o zdrowe nawyki
Nie wystarczy dobrze zaplanowany program treningowy. Dbaj o swój organizm w kompleksowy sposób.
Trzymaj się zdrowych nawyków żywieniowych, unikaj alkoholu i palenia tytoniu. Szkodzi ono bowiem układowi krążenia i oddechowemu.
Pamiętaj, że poprawa wytrzymałości aerobowej powiązana jest ze zdolnością układu krążenia do pompowania natlenowanej krwi do organizmu oraz ze zwiększeniem wydajności płuc, co przekłada się na dostarczanie ciału większych ilości tlenu podczas oddychania.
Nie zapominaj o odpoczynku
Chociaż zwiększanie dystansu i intensywności treningu przekłada się na zwiększenie wytrzymałości aerobowej, odpoczynek także ma znaczenie dla rezultatów.
Zmęczone ciało jest podatne na kontuzje, co negatywnie wpływa na wydajność. Dlatego do treningu warto włączyć dni relaksu.
Skup się na technice
Jeśli twoja technika jest nieprawidłowa nie będziesz cieszyć się wszystkimi zaletami biegania.
skoncentruj się na prawidłowych ruchach każdej partii ciała. Pomoże ci to szybciej osiągać postępu w treningu.Odpowiedni trening a wytrzymałość aerobowa
Wytrzymałość aerobową można poprawić za sprawą treningu, także biegowego. Nawet jeśli biegasz amatorsko, możesz dostrzec rezultaty zapisując czasy i dystanse.
Poza treningami trzeba dbać także o nawyki żywieniowe i ogólną kondycję organizmu. To dobry sposób na zachowanie dobrego zdrowia i profilaktykę chorób.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- RESPOSTA DOS TREINAMENTOS DE RESISTENCIA AERÓBICA E MUSCULAR NA FORÇA MÁXIMA EM SUJEITOS DESTREINADOS. (2009). Brazilian Journal of Biomotricity.
- Boullosa Álvarez, D., & Tuimil López, J. (2010). Rendimiento y recuperación aguda en corredores de resistencia. European Journal of Human Movement.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.