Powrót na siłownię - kilka wskazówek
Jeśli planujesz powrót na siłownię po wakacjach, pamiętaj o tych wskazówkach. Dzięki nim łatwiej będzie Ci pozostać zmotywowanym. Czytaj dalej, aby odkryć najskuteczniejsze tricki, przy pomocy których szybko odzyskasz formę.
Po wakacjach nie zawsze łatwo jest rozpocząć trening od nowa. Co więcej, po przerwie świątecznej ryzyko kontuzji wzrasta, a odzyskanie napięcia mięśniowego nie jest łatwe.
Jednak w tym artykule przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, których potrzebujesz, aby powrócić na siłownię i cieszyć się maksymalną wydajnością.
Gdy masz nawyk ćwiczenia, staje się ono automatyczne. Po prostu idziesz na siłownię, bez żadnego przymusu, a Twój udział w zajęciach jest czymś tak naturalnym, że nie musisz się nad nim zastanawiać.
Niemniej jednak, po przerwie, miesiącu, dwóch miesiącach, a może nawet roku, znalezienie motywacji do ponownego rozpoczęcia pracy może być bardzo trudne, a Twój powrót na siłownię będzie wymagać wysiłku.
Zatem pytanie brzmi: jak można wrócić do swojej rutyny? Jeśli zadawałeś sobie to pytanie wiele razy, możesz potrzebować dawki motywacji, aby wrócić do aktywności fizycznej.
Jeśli chcesz wrócić do ćwiczeń po przerwie, zalecamy zapoznanie się z naszą listą wskazówek, dzięki którym przezwyciężysz bezczynność i znów będziesz regularnym gościem na siłowni. Poniżej opisaliśmy najważniejsze wskazówki.
Wskazówki, które sprawią, że Twój powrót na siłownię będzie łatwiejszy
1. Zacznij powrót na siłownię od lekkiego treningu
Pierwszą z naszych wskazówek dotyczących powrotu na siłownię, którą warto wziąć pod uwagę, jest rozpoczęcie ćwiczeń od lekkiego treningu. Jeśli walczysz o powrót do rutyny i czujesz się przytłoczony, pomocne może być rozpoczęcie wizyt od prostych ćwiczeń.
Jeśli po sesji podnoszenia ciężarów na siłowni poczujesz, że to za dużo, najlepiej wyjść na spacer, aby rozruszać i rozgrzać przeciążone mięśnie.
Gdy tylko trening zacznie Ci sprawiać przyjemność, prawdopodobnie oznacza to, że już doszedłeś do momentu, w którym wróciłeś do swoich zdrowych nawyków.
2. Pamiętaj, jak dobrze się czułeś
Czasami zbytnio koncentrujemy się na wysiłku zamiast na wyniku. Trening może być w tej chwili trudny, niemniej zawsze na końcu sprawi, że poczujesz się dobrze.
Dlatego, jeśli potrzebujesz motywacji, po prostu pamiętaj, że najlepsze czeka na Ciebie na końcu sesji. Oprócz niektórych bolących mięśni nigdy nie będziesz żałować, że ćwiczysz, ponieważ uczucie przyjemności po zakończeniu jest nie do pobicia.
3. Zbuduj rutynę
Po trzecie, zalecamy stworzenie nawyku regularnego trenowania, aby stał się rodzajem rytuału. Jeśli godziny treningów są całkowicie losowe, trudniej będzie skorzystać z zalet, jakie może dać regularna rutyna.
Dlatego lepiej jest tworzyć program zajęć i zawsze ćwiczyć w tych samych godzinach. To przekształci trening w coś automatycznego.
4. Wykonuj ćwiczenia, które lubisz
Wiele osób popełnia błąd, chodząc na siłownię i wykonując ćwiczenia, których dosłownie nienawidzą. Potem zastanawiają się, dlaczego trudno jest trzymać się treningowej rutyny.
Jeśli na przykład naprawdę nie lubisz biegać na bieżni, możesz rozważyć inne ćwiczenie cardio, takie jak jazda na rowerze lub pływanie.
Tylko wykonywanie ćwiczeń, które naprawdę Ci się podobają, sprawi, że będziesz chciał regularnie chodzić na siłownię. Poza tym powinieneś spróbować zmienić swoje ćwiczenia i trening, abyś cały czas był nimi zainteresowany.
Pamiętaj, że liczy się jakość, a nie ilość. Modyfikuj swój trening, gdy jesteś na siłowni, aby uzyskać jak najwięcej z każdej sesji treningowej.
5. Wynajmij osobistego trenera, to ułatwi powrót na siłownię
Ostatnim sposobem na uzyskanie motywacji, której potrzebujesz, jest ćwiczenie z doświadczonym osobistym trenerem. Na przykład możesz wybrać osobistego trenera, którego ktoś Ci polecił. Pamiętaj, że nie wszyscy trenerzy mają ten sam styl szkolenia.
Fakty są takie, jeśli masz osobistego trenera i nie czujesz się zmotywowany, możliwe, że masz nieodpowiedniego trenera. To może być odpowiedni moment, aby spróbować z kimś innym.
Kolejną korzyścią jest to, że jeśli zarezerwujesz sesję treningową z trenerem, jest mniej prawdopodobne, że pominiesz jakiś trening.
Jak pewnie zauważyłeś, powrót do ćwiczeń po dłuższej nieobecności może być naprawdę trudny. Możesz to jednak zrobić dzięki wskazówkom podanym w tym artykule.
Oczywiście pamiętaj, aby odpowiednio rozciągać się przed i po każdej sesji treningowej. Dalej, zaczynamy!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Capdevila, L., Niñerola, J., & Pintanel, M. (2004). Motivación y actividad física : el autoinforme de motivos para la práctica de ejercicio físico (AMPEF). Revista de Psicología Del Deporte, 13(1), 55–74. Retrieved from http://www.rpd-online.com/article/view/261/capdevila 131
- Molinero, O., Salguero Del Valle, A., & Márquez, S. (2011). Autodeterminación y adherencia al ejercicio: Estado de la cuestión. RICYDE: Revista Internacional de Ciencias Del Deporte, 7(25), 287–304. https://doi.org/10.5232/ricyde2011.02504
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.