Logo image
Logo image

Siła - cztery sporty, w których jest najważniejsza

3 min.
Sporty w których siła jest najważniejsza
Siła - cztery sporty, w których jest najważniejsza
Ostatnia aktualizacja: 22 grudnia, 2019

Siła w niektórych sportach jest szczególnie ważna. Oczywiście pomagają naturalne predyspozycje w tym względzie, ale warto pamiętać, że talent nie zastąpi regularnych treningów.

Jak również cel sportu, w którym użycie siły jest niezbędne, jest ściśle związany z wyłonieniem najmocniejszego uczestnika. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej na temat sportów siłowych.

Charakterystyka najpopularniejszych sportów siłowych

Sporty wymagające siły istnieją już od czasów starożytnych. Ponadto zawody odbywały się w celu pokazania, jak duży ciężar sportowiec może podnieść, unieść lub rzucić.

Podnoszenie ciężarów jest nieodłącznym elementem Igrzysk Olimpijskich już od pierwszej ich edycji w 1896 roku. Najważniejszym aspektem tego sportu jest siła fizyczna, która wymaga głównie siły ramion, ale także pleców i nóg.

Sporty wymagające największej siły to najczęściej sporty anaerobowe. Obejmują one podnoszenie ciężarów z dużą intensywnością.

Sport, w którym siła jest niezbędna

Pierwszym sportem, jaki przychodzi na myśl, jest podnoszenie ciężarów, ale chociaż jest najpopularniejszy – to nie jest to jedyny sport siłowy. Oto kilka przykładów:

Podnoszenie ciężarów

Ponieważ podnoszenie ciężarów jest najpopularniejszym sportem siłowym, postanowiliśmy umieścić go na naszej liście. Ten sport polega na podnoszeniu jak największej masy na sztandze z kilkoma dyskami.

Istnieją dwa znane typy ćwiczeń, w których główną rolę odgrywa podnoszenie ciężarów: martwy ciąg i rwanie sztangi. Martwe ciągi polegają na podnoszeniu ciężarów za jednym razem, bez przerw. Z drugiej strony, rwanie sztangi pozwala sportowcom zrobić przerwę na wysokości ramion, przed wyprostowaniem rąk nad głową.

Siła w sporcie: trójbój siłowy

Następnie trójbój siłowy to kolejny sport, w którym niezbędna jest siła. Składa się z trzech ćwiczeń ze sztangą i odważnikami: przysiadów, wyciskania na ławce i martwego ciągu.

Some figure

Różni się od podnoszenia ciężarów tym, że składa się z trzech ćwiczeń, a sztanga nie jest podnoszona nad głowę. Pomimo faktu, iż trójbój został uznany przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski – to nie został jeszcze włączony do igrzysk olimpijskich.

Przeciąganie liny

Tak! Przeciąganie liny jest wspierane przez międzynarodową federację; poza tym w tym sporcie uczestniczą dwie drużyny po ośmiu graczy, którzy próbują ciągnąć linę o obwodzie 10 cm.

Some figure

Lina jest zaznaczona na środku, po czym ponownie cztery metry od tego oznaczenia. Po rozpoczęciu przeciągania jedna drużyna powinna wciągnąć przeciwną grupę na środek boiska. Przeciąganie liny jest jednym z najstarszych sportów na świecie.

Pchnięcie kulą

Ten sport polega na rzucaniu stalową kulą na możliwie jak najdłuższy dystans. Pierwsza wzmianka o tej dyscyplinie pochodzi z Gier Pogrzebowych dla Patroklusa, będących fragmentem Iliady.

W dzisiejszych czasach pchnięcie kulą zwykle pojawia się w tradycyjnych zawodach w Szkocji i Irlandii.

Stalowa kula waży ponad 6 kg w zawodach mężczyzn i 3 kg w zawodach kobiet. Obszar startu składa się z dwumetrowego, betonowego koła.

Some figure

Pchnięcie kulą to sport olimpijski od czasu igrzysk w Atlancie w 1996 roku. Ponadto podczas tych zawodów amerykański sportowiec; Randy Barnes był w stanie rzucić stalową kulę na odległość 23,12 metra.

Co więcej – Rekordzistka – Niemka Ilona Słupianek była w stanie rzucić piłkę na odległość 22,41 metra.

Finalnie nie mogliśmy zakończyć tego artykułu bez wzmianki o konkursie „strongman”. To kolejna konkurencja, w której siła jest niezbędna. Składa się z różnych konkurencji, w których uczestnicy muszą wykazać swoją siłę podczas przenoszenia, ciągnięcia, podnoszenia, pchania, boksowania, kucania i martwego ciągu.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • International Powerlifting Federation. Reglas Generales del Powerlifting. 1 de Enero de 2016. http://www.powerlifting-ipf.com/fileadmin/ipf/data/rules/technical-rules/spanish/Reglas.pdf
  • Halterofilia: un deporte de mucho peso. 2008. Conade México. http://conadeb.conade.gob.mx/Documentos/Publicaciones/Halterofilia.pdf

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.