Alternatywne sporty - wszystko co musisz wiedzieć
Alternatywne sporty mogą być niezbyt znane, ale są też świetną zabawą. Jeśli chcesz poznać ten nowy trend, sprawdź naszą listę najpopularniejszych!
Alternatywne sporty to te, nie cieszą się zbytnią popularnością w środowisku, które można nazwać sportową “kulturą masową”.
Jednak wcale nie oznacza to, że tego rodzaju sporty są mniej interesujące. Wręcz przeciwnie, takie alternatywne treningi mogą być doskonałą zabawą.
W tym artykule omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o najlepszych sportach alternatywnych, o których prawdopodobnie nie słyszałeś. Może zainspirujemy Cię do spróbowania czegoś nowego?
Sporty alternatywne – charakterystyka i cele
Sporty alternatywne różnią się od tradycyjnych pod wieloma względami. Przede wszystkim, gracze nie potrzebują tradycyjnego wyposażenia, aby je ćwiczyć.
Dlatego zawody i mecze zwykle odbywają się w parku, na dziedzińcu, na plaży lub gdziekolwiek chcą gracze. Są to sporty idealne do improwizacji!
Jedną z głównych cech tych sportów jest to, że są łatwe do nauczenia się, a zasady są bardzo proste.
Z drugiej strony można je ćwiczyć bez różnicy wieku, płci i kondycji. Sporty te są zwykle rozgrywane głównie dla zabawy, a tradycyjny aspekt rywalizacji jest ignorowany. W sportach alternatywnych ważne jest, aby dobrze się bawić i miło spędzić czas z przyjaciółmi.
Z tego powodu sporty alternatywne mogą być dość trudne do sklasyfikowania. Niemniej jednak możemy rozróżnić sporty alternatywne o umiarkowanej i wysokiej intensywności, a nawet sporty przeznaczone raczej dla dzieci niż dla dorosłych.
Głównym celem tworzenia i uprawiania sportów alternatywnych jest wykorzystanie dostępnej przestrzeni, obiektów i elementów oraz wykorzystanie ich do ćwiczeń fizycznych.
W ostatnich latach sport alternatywny w szkołach stał się innym sposobem nauczania uczniów różnych tematów w programie nauczania przedmiotów.
Korzystając z mięśni i mózgu, dzieci rozwijają umiejętności fizyczne potrzebne do zabawy, unikając przy tym konfliktów i niezdrowych emocji, które zwykle pojawiają się podczas trenowania tradycyjnych gier i dyscyplin.
Niektóre alternatywne sporty zyskujące na popularności
Może nigdy o nich nie słyszałeś, a może jesteś zapalonym graczem. Tak czy inaczej, sporty alternatywne stają się coraz bardziej popularne.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tych ciekawych sposobach na spędzanie wolnego czasu i zainspirować do wspólnych treningów ze znajomymi, sprawdź naszą listę poniżej.
Jesteśmy pewni, że Ty i Twoi znajomi będziecie się dobrze bawić, próbując sportów, które znalazły się na naszej liście!
1. Kin-ball
Ten zabawny sport powstał w latach 80. w Kanadzie. Jest to sport zespołowy, który ma nawet międzynarodową federację. A dokładniej, ponad cztery miliony ludzi na całym świecie uwielbia w to grać.
Aby w niego zagrać, należy zorganizować trzy zespoły po co najmniej cztery osoby w każdym. Następnie zespoły pracują razem, aby przesunąć ogromną kulę Kin: ta specjalna piłka ma 48 cali średnicy i waży około dwóch funtów.
Z tego powodu granie w nią sprzyja umiejętności budowania współpracy i jest czymś więcej, niż zwykłą zabawą.
Kin-ball został stworzony przez Mario Demersa, kanadyjskiego nauczyciela wychowania fizycznego w 1986 roku. Opracował zasady, aby pomóc swoim uczniom wyeliminować indywidualizm i promować pracę w grupie.
2. Shuttleball
Ten alternatywny sport można uprawiać indywidualnie lub zespołowo, mieszany lub nie. Shuttleball znany jest też jako „speed badminton” lub „crossminton”, ponieważ jest bardzo podobny do tej gry.
W 2001 roku Bill Brandes stworzył Shuttleball. Chciał stworzyć zewnętrzną wersję badmintona. Tradycyjnego badmintona nie można grać na zewnątrz, ponieważ wolant (podobny do piłki) jest zbyt lekki i unosi się na wietrze.
Zamiast tego piłka do shuttleball ma cięższą lotkę, która jest odporna na silny wiatr. Nowy wolant nazywa się speeder.
W 2014 r. Międzynarodowe Stowarzyszenie Speed Badminton zmieniło nazwę na Międzynarodową Organizację Crossminton. Według stanu na październik 2019 r. Ma 26 stowarzyszeń członkowskich.
Gracze twierdzą, że crossminton ma daje wiele fizycznych i psychicznych korzyści, wzmacniając górną część ciała, a przy tym pomagając nawiązywać wartościowe relacje na całe życie z innymi graczami.
3. Tchoukball
To kolejny sport drużynowy rozgrywany na hali, który powoli staje się coraz bardziej znany na całym świecie.
Powstał w latach 70. i jest rozgrywany w halach sportowych. Ponieważ dynamika gier ogranicza kontakt między graczami, tchoukball jest praktycznie całkowicie bezpieczny.
Dr Hermann Brandt stworzył tchoukball jako sposób na ograniczenie kontuzji sportowych bez eliminowania radości płynącej z gry. Z tego powodu zasady zostały stworzone w taki sposób, by w tchoukaball mogły grać osoby w różnym wieku, o różnej płci czy kondycji fizycznej.
Tchoukball używa piłki podobnej do piłki stosowanej przez szczypiornistów. Są dwie sesje po 15 minut każda – z pięciominutową przerwą w środku – i gracze nie mogą zablokować trajektorii piłki.
Następnie gracze próbują odbić piłkę od konkurencyjnej trampoliny i odbić ją od otaczającego tę trampolinę półkolistego kształtu. Jeżeli miotacz zawiedzie lub piłka odbije się od boiska, drużyna broniąca zdobywa punkt.
Tchoukball ma bardzo szczególną zasadę. Obie drużyny mogą strzelać bramki na obu trampolinach, należy unikać kontaktu fizycznego, a gracze mogą wykonać tylko trzy kroki, trzymając piłkę.
4. Indiaca: jeden z najstarszych sportów alternatywnych
Indiaca jest również nazywana „peteca”. Jest to sport alternatywny szeroko wykorzystywany do rekreacji i wypoczynku. Ta gra pochodzi z Brazylii i mogą w nią grać w mieszanych podwójnych zespołach.
Istnieją trzy rodzaje indiaca: szkoła lub zabawa, tenis i zawody.
Ma podobne zasady jak siatkówka, ale zamiast piłki używa się właśnie indiaca. Ten przedmiot wygląda jak lotka do badmintona, tylko jest większy i cięższy.
Podczas gry używasz prawie całego ciała, aby wykonać maksymalnie trzy uderzenia na drużynę w „indiaca”. Celem jest, podobnie jak w siatkówce, sprawienie, aby indiaca dotknął ziemi po stronie rywala.
Chociaż Brazylijczycy grają w zespołach dwuosobowych, liczebność drużyn jest różna na całym świecie, a w Niemczech są drużyny do pięciu graczy.
5. Korfball (lub balonkorf) – alternatywne sporty
Jest to jeden z najstarszych istniejących sportów alternatywnych. Jego początki sięgają 1902 roku, a korfball był oficjalnym sportem na Igrzyskach Olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku.
Gra polega na utworzeniu dwóch drużyn, które muszą uderzyć piłkę w wiklinowym lub plastikowym pojemniku. Podobnie jak koszykówka, korfball (spójrz na zdjęcie na początku wpisu) ma czterech mieszanych graczy na drużynę.
6. Slackline
Ten sport staje się coraz bardziej popularny w środowisku miejskim. Doskonale oddziałuje głównie na Twoją równowagę i koordynację.
Slacklining oznacza chodzenie, skakanie i balansowanie na wąskiej płaskiej taśmie zawieszonej między dwoma słupkami.
Może to być wszystko, od drzew, po słupy lub wszystko, co można znaleźć na zewnątrz. Powinieneś związać płaską taśmę w pewnej odległości od ziemi, ale wystarczająco blisko, aby upadek z niej nie spowodował poważnej kontuzji.
Niemniej jednak niektórzy slacklinerzy lubią „highline”. Oznacza to robienie tego samego, ale na dużych wysokościach. Ludzie zrobili to na przykład na szczycie Wielkiego Kanionu!
Ten alternatywny sport różni się od chodzenia po linie. Mimo że wygląda podobnie, chodzenie po linie wykorzystuje różne materiały, a lina jest bardziej napięta. W przypadku slackline pożądane jest lekka sprężystość, więc splot liny nie powinien być zbyt ciasny.
7. Tripela, europejski sport alternatywny
Tripela powstała w Portugalii jako sport alternatywny dla dzieci. Twórcy chcieli rozwinąć koordynację, koncentrację i pracę zespołową wśród najmłodszych.
Ponieważ została zaprojektowana z myślą o zajęciach szkolnych, tripela jest rozgrywana w sali gimnastycznej lub na tym samym boisku co futsal czy badminton.
Tripela łączy niektóre aspekty techniczne piłki nożnej i ręcznej z taktyką ofensywną i defensywną występującą w innych dyscyplinach sportowych.
Czy chcesz wypróbować którykolwiek z tych alternatywnych sportów? Jeśli nasze propozycje nie wzbudziły Twojego zainteresowania, możesz również spróbować goalball – z piłką dźwiękową – colpbol, donut, piłki ręcznej, footgolf, goubak, datchball, ringol i skate bottle.
Daj nam znać, jak wygląda Twoje doświadczenie ze sportami alternatywnymi w komentarzu!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Kin-Ball. Wikipedia. https://es.wikipedia.org/wiki/Kin-Ball
- REGLAS BÁSICAS BALONKORF. IES Illa de San Simón. http://www.edu.xunta.gal/centros/iessansimon/system/files/u14/Reglamento_b__sico_balonkorf.pdf
- LA INDIACA. Historia. Junta de Andalucía. http://www.juntadeandalucia.es/averroes/centros-tic/14700420/helvia/aula/archivos/repositorio/0/94/Indiaca.pdf
- Herranz, V.M. TCHOUKBALL, UNA ALTERNATIVA PARTICIPATIVA:APLICACIÓN DEL MODELO
COMPRENSIVO DE INICIACIÓN DEPORTIVA A TRAVÉS DEL DEPORTE ALTERNATIVO. Universidad de Valladolid. https://uvadoc.uva.es/bitstream/handle/10324/24187/TFG-B.997.pdf;jsessionid=F132250F32F51731D7E400051F8E0A79?sequence=1 - SHUTTLEBALL. Sports and tendencies. https://sportsandtendencies.wordpress.com/shuttleball/
- Francisco José Martínez Hita. Nuevos deportes para una nueva Educación Física. https://efdeportes.com/index.php/EFDeportes/article/view/498/294
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.