Szczypiorniak czyli piłka ręczna: najważniejsze informacje

Szczypiorniak czyli piłka ręczna: najważniejsze informacje

Ostatnia aktualizacja: 07 marca, 2020

Jeśli chcesz dowiedzieć się na czym polega szczypiorniak, przeczytaj nasz dzisiejszy artykuł. Znajdziesz w nim najważniejsze informacje na temat tego sportu. Zobacz, o co w nim chodzi i wypróbuj go na własnej skórze!

Szczypiorniak, nazywany oficjalnie grą w piłkę ręczną, to jeden z najczęściej uprawianych sportów drużynowych na świecie. Jak sama nazwa wskazuje, podczas gry można używać jedynie rąk. Jeśli nie wiesz zbyt wiele na jego temat, czytaj dalej. W poniższym tekście znajdziesz wszystko, co warto wiedzieć o piłce ręcznej.

Początki historii piłki ręcznej sięgają czasów średniowiecznych, jednak obowiązujące obecnie zasady gry zostały stworzone dopiero w 1906 r. w Danii. To sport drużynowy, w którym biorą udział dwie drużyny złożone z siedmiu osób: sześciu rozgrywających i jednego bramkarza. Piłka jest wykonana ze skóry lub tworzywa sztucznego i ma taki rozmiar, aby mieściła się w dłoni gracza.

Podstawowe założenia

Główny cel tej gry to zdobycie większej liczby punktów niż przeciwna drużyna. Każdy mecz składa się z dwóch połówek po 30 minut. Przerwa między nimi wynosi 10 minut.

Jeśli mecz zakończy się remisem, dolicza się maksymalnie 2,5 minuty czasu dodatkowego. Jeśli po jego zakończeniu remis będzie trwał dalej, gracze będą musieli wykonywać rzuty karne, które zadecydują o zwycięstwie jednej z drużyn.

Reguły gry zabraniają podchodzenia do bramki przeciwnika. Istnieje nawet pole zarezerwowane jedynie dla bramkarza, na którego obszar nie mogą wchodzić inni zawodnicy. Rzuty wykonuje się spoza tego obszaru. Gracze mogą poruszać się dryblując, ale mogą wykonać maksymalnie trzy kroki bez kozłowania piłki.

Szczypiorniak

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, w drużynie znajduje się siedmiu graczy. Każda ekipa składa się z bramkarza, środkowego, obrotowego, dwóch obrońców i dwóch napastników.

Każdy gracz odgrywa wyjątkową rolę, a jego działanie przekłada się na sukces całej ekipy. W każdej drużynie znajduje się siedmiu rezerwowych, a graczy można wymieniać bez potrzeby informowania o tym sędziego.

Szczypiorniak i reguły gry

Gdy poznasz zasady rządzące szczypiorniakiem, będziesz w stanie lepiej zrozumieć ten sport. Aby zyskać ogólne pojęcie o tej wspaniałej dyscyplinie, należy zwrócić uwagę na jej następujące aspekty:

  • Drużyny składają się z siedmiu graczy: jednego bramkarza i sześciu graczy na boisku.
  • W meczu może brać udział maksymalnie 12 osób z każdej ekipy.
  • Rezerwowi mogą wejść do gry w każdym momencie przez obszar rezerwowy, jeśli tylko gracz, którego zastępują, opuścił boisko.
  • Gracze mogą dotykać piłkę każdą częścią ciała, która znajduje się ponad kolanami.
  • Kiedy gracz przechwytuje piłkę, może ją podać innemu graczowi, utrzymać pozycję lub próbować strzelić bramkę.
  • Gracz, który posiada piłkę, może zrobić jedynie trzy kroki.
  • W obszarze bramki może znajdować się jedynie bramkarz.
  • Bramkarze mogą opuszczać pole bramkowe, ale nie mogą trzymać piłki poza jego obszarem.
  • Nie wolno trzymać piłki bez wyraźnego zamiaru przeprowadzenia ataku i strzelenia gola.
  • Gracze mogą próbować strzelić bramkę z każdej pozycji, z autu lub z rzutu osobistego.

Zalety gry w piłkę ręczną

Doskonały wpływ na cały organizm

Szczypiorniak to trening całego ciała. To doskonały sport, który pomoże zachować aktywność fizyczną oraz tężyznę dzięki szybkim ćwiczeniom.

Kobiety grające w szczypiorniaka

Zarówno osoby grające w obronie, jak i w ataku muszą wykonywać ciągły wysiłek. Dlatego też to doskonałe ćwiczenie na poprawę zwinności, wytrzymałości i elastyczności. Może również poprawić siłę górnych partii ciała.

Sport drużynowy

Szczypiorniak to sport drużynowy. Zachęca do rozwoju ducha gry zespołowej oraz wzmacnia takie zachowania, jak oddanie i współpraca. Uczy ważnych wartości, które nie są obecne w sportach indywidualnych.

Piłka ręczna zachęca do socjalizacji i wspomaga rozwój wielu cech fizycznych i mentalnych. To bez wątpienia doskonały sposób na nawiązanie nowych przyjaźni.

Doskonały dla osób w każdym wieku

W piłkę ręczną mogą grać osoby w każdym wieku. W końcu zasady są bardzo proste, a przyjemność płynąca z gry jest ogromna. Fajna atmosfera sprawia, że jest to jeden z najbardziej popularnych sportów na świecie.

Jeśli kiedykolwiek oglądałaś mecz piłki ręcznej, z pewnością zauważyłaś, że to sport kontaktowy, który cechuje duża szybkość gry. Właśnie dlatego gra w piłkę ręczną ma doskonały wpływ na układ krążenia. Może i Ty zdecydujesz się spróbować swoich sił w szczypiorniaku?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


    • Hornstrup, T., Wikman, J. M., Fristrup, B., Póvoas, S., Helge, E. W., Nielsen, S. H., … Krustrup, P. (2018). Fitness and health benefits of team handball training for young untrained women—A cross-disciplinary RCT on physiological adaptations and motivational aspects. Journal of Sport and Health Science, 7(2), 139–148. https://doi.org/10.1016/j.jshs.2017.09.007
    • Boshnjaku, A., Dimauro, I., Krasniqi, E., Grazioli, E., Tschan, H., Migliaccio, S., … Caporossi, D. (2016). Effect of sport training on forearm bone sites in female handball and soccer players. The Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 56(12), 1503–1510. Retrieved from http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26609972

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.