Czy Brexit wpłynie na świat sportu? Najważniejsze fakty

Czy Brexit wpłynie na świat sportu? Najważniejsze fakty

Ostatnia aktualizacja: 24 kwietnia, 2020

Bardzo często można natknąć się na wiadomości o tym, czy wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej odbije się na sporcie. W jaki sposób Brexit wpłynie na świat sportu?

Kiedy ludzie rozmawiają o Brexicie, zazwyczaj koncentrują się na aspektach gospodarczych, społecznych oraz politycznych. Jednak kontrowersyjny Brexit wpłynie także na świat sportu, przynajmniej tego, który jest uprawiany w Unii Europejskiej.

Chociaż takie konsekwencje nie stanowią głównego punktu, na którym skupia się uwaga wielu komentatorów, to nie powinny stanowić również zaskoczenia. Nie po raz pierwszy (i z pewnością nie po raz ostatni) decyzje polityczne odbijają się na dynamice i strukturze sportów, zwłaszcza jeśli chodzi o problemy natury administracyjnej.

Polityka, nie tylko ta związana z decyzjami podejmowanymi przez parlamenty danych krajów, stanowi nieodłączną część codzienności wszystkich społeczeństw. Mimo swojej wyjątkowości i ekscentryczności, świat sportu nie jest oderwany od obecnych wydarzeń. W rzeczywistości wszyscy czekają na ewentualne konsekwencje Brexitu.

Przede wszystkim: na czym polega Brexit?

Główne założenie Brexitu jest proste i jasne: chodzi w nim o to, aby Zjednoczone Królestwo opuściło Unię Europejską. Sama nazwa Brexit pochodzi od połączenia słowa “exit” (wyjście) z Wielką Brytanią. W jaki sposób odbije się to na Hiszpanii?

Dla wielu osób było nie do pomyślenia, aby jeden z najbardziej wpływowych krajów porzucił najbardziej wpływowy związek państw na świecie. Jednak cała inicjatywa weszła w życie po tym, jak większość populacji Wielkiej Brytanii zagłosowała za Brexitem w referendum. Miało to miejsce w połowie 2016 r.

Od tego momentu wielokrotnie dowiedziono, że rezultat tego “rozwodu” jest o wiele bardziej złożony niż sama idea stojąca za Brexitem. Zjednoczone Królestwo jest uznawane za piątą siłę gospodarczą na świecie. Przynajmniej połowa jego eksportu i importu odbywa się w granicach Unii Europejskiej. Poza tym to niezwykle ważny partner Stanów Zjednoczonych.

Każdy ruch tego znaczącego kraju będzie odczuwalny nie tylko w samej Unii Europejskiej, ale również w każdym kraju. Nawet jeśli teraz decydenci chcieliby podjąć decyzję o rezygnacji z wyjścia z Unii Europejskiej, duża część brytyjskiego społeczeństwa, w tym wielu wpływowych polityków, domaga się Brexitu.

Dlatego też upadek tej idei przysporzyłby tyle samo (a nawet więcej) niepewności, co doprowadzenie jej do końca.

W jaki sposób Brexit wpłynie na świat sportu?

W praktyce istnieje wiele osób w świecie sportu, które opowiadają się za Brexitem. Jednak inni martwią się zmianami w polityce imigracyjnej, które mogą wyniknąć z tego rozdziału.

Jeżeli spojrzymy choćby na Premier League, okaże się, że gra w niej ponad 50 hiszpańskich i francuskich piłkarzy, którzy noszą koszulki różnych angielskich klubów piłkarskich.

Do tego dochodzą jeszcze sportowcy i trenerzy, którzy pochodzą z innych krajów Unii Europejskiej, jak również z Ameryki i Afryki. Nie ma wątpliwości, że stanowią bardzo ważny dodatek do niezwykle lukratywnych międzynarodowych mistrzostw w piłce nożnej.

Wpływ Brexitu na inne sporty

Ewentualne trudności związane z Brexitem wpłyną nie tylko na świat piłki nożnej. W sportach, takich jak Formuła 1 – możliwość przemieszczania się stanowi podstawę zawodów, które odbywają się na różnych kontynentach. Zmiany w polityce imigracyjnej, jakie zajdą w Zjednoczonym Królestwie po opuszczeniu przez nie Unii Europejskiej, mogą stać się bardzo ograniczającym czynnikiem.

Znaczące teamy wyścigowe, takie jak McLaren, Renault i Williams, mają swoje centra operacji w Zjednoczonym Królestwie. Jednak ich zespoły są globalne i zatrudniają profesjonalistów różnych narodowości. Wielu z nich pochodzi z krajów wchodzących w skład Unii Europejskiej.

Podobny problem może dotknąć świat jazdy konnej. Transportowanie zwierząt przez granice stanie się coraz trudniejsze. Problemy mogą stać się jeszcze większe, ponieważ Zjednoczone Królestwo było zawsze jednym z najbardziej pragmatycznych i nieugiętych krajów w kwestiach imigracyjnych i dotyczących dostępu do zwierząt.

Podsumowując

Potwierdzenie Brexitu mogłoby wywołać znaczące ograniczenia w sporcie, ponieważ drużyny i struktury podlegają coraz większej globalizacji. Koniec specjalnych porozumień w kwestiach gospodarczych, a zwłaszcza zmiany w polityce imigracyjnej, zazwyczaj komplikują i zwiększają koszt codziennych procedur, które obecnie wykonujemy.

Przykład procedur, na które miałby wpływ Brexit, to rekrutacja sportowców i trenerów pochodzących spoza granic kraju. To samo dotyczy transportowania materiałów, sprzętu, a nawet zwierząt na zawodzy w jeździe konnej lub związku kynologicznego.

Jeżeli Zjednoczone Królestwo zdecyduje się wprowadzić ostrzejszą politykę migracyjną, z pewnością odbije się to na budżetach klubów piłkarskich. Może nawet okazać się niszczące dla całego sportu. Konsekwencje takie działania mogą mieć negatywny wpływ na rywalizację i zróżnicowanie zespołów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.