Frank Williams, życie poświęcone Formule 1
Każdy fan Formuły 1 wie, kim jest Frank Williams i wie również, że poświęcił swoje życie Formule 1. W wieku ponad 70 lat i przykuty do wózka inwalidzkiego, zawsze zostaje sfotografowany w garażu Williamsa.
Fani mogą jednak nie wiedzieć, że jego życie jest bardzo interesujące. Czytaj dalej, aby poznać jego intensywną i tragiczną biografię.
Życie Franka Williama zawsze było naznaczone tragedią. Po urodzeniu został porzucony przez rodziców – a problemy były zawsze obecne w jego życiu zawodowym i osobistym.
Mimo to Williams nigdy się nie poddał ani nie przestał walczyć o swoje marzenia, dając przykład odwagi i wytrwałości.
Frank Williams: lepszy szef załogi niż kierowca w życiu oddanym Formule 1
Frank Williams rozpoczął karierę w Formule 1 w 1961 roku jako kierowca. Sześć lat później, w 1967 roku i po skromnych wynikach, podjął decyzję o porzuceniu kariery kierowcy. Zamiast tego postanowił skupić się na kierowaniu załogą pit-stopu jako szef załogi.
Wtedy rozwinął swój pełny potencjał i ujawnił swój prawdziwy talent. Po wzięciu udziału w projektowaniu kilku bolidów w 1977 roku udało mu się założyć własny zespół.
W ciągu 40 lat bycia częścią Formuły 1, Williams doświadczył wzlotów i upadków. Obecnie jego drużyna jest jedną z tych, które walczą o punkty. Mimo to ich wyniki są imponujące:
- 689 Grand Prix
- 9 Mistrzostw Świata Konstruktorów
- 7 Mistrzostw Świata Kierowców
- 114 zwycięstw
- 128 pole position (pierwsze pole startowe)
- 302 miejsca na podium
Oprócz tych statystyk warto wspomnieć o wspaniałych kierowcach, którzy byli częścią zespołu Williamsa, takich jak Ayrton Senna, Nelson Piquet, Nigel Mansell i Alain Prost.
8 marca 1986 zmieniło się życie Franka Williamsa
Jeśli w życiu Franka Williamsa jest jakaś ważna data, to jest nią 8 marca 1986 roku. Po spędzeniu dnia na francuskim torze Paul Ricard na testach dla swojego zespołu, Williams uległ wypadkowi. Ten wypadek przykuł go do wózka inwalidzkiego na całe życie.
Wypadek miał miejsce w pobliżu toru wyścigowego, który właśnie opuścił Williams. Prowadził Forda Sierra w towarzystwie reportera, który pracował nad artykułem. Pomimo tego, że oboje mieli zapięte pasy, Frank Williams doznał obrażeń, które doprowadziły do poważnego paraliżu.
Pod koniec tego sezonu Frank Williams wrócił na tor i mógł kontynuować swoją pracę jako szef załogi. Pomimo ograniczonej mobilności w wyniku paraliżu Williams nadal zajmował stanowisko szefa załogi i podróżował ze swoim zespołem po torach wyścigowych całego świata.
Śmierć Ayrtona Senny, kolejny cios w historii Williamsa
1 maja 1994 roku Ayrton Senna zmarł w tragicznym wypadku. Brazylijczyk był w tym czasie kierowcą zespołu Williamsa i jego śmierć była dla zespołu ogromnym szokiem.
Ponadto podczas dochodzenia w sprawie wypadku, włoski sąd postanowił oskarżyć członków o nieumyślne zabójstwo. Jednak ostatecznie wszyscy członkowie zespołu zostali uniewinnieni, ponieważ nie można było udowodnić, że byli odpowiedzialni za tragiczny wypadek.
Wycofanie się z wyścigów
Podczas okresu przed sezonem 2012 Frank Williams ogłosił odejście z Formuły 1. W wieku 70 lat i po całym życiu poświęconym temu sportowi Williams uznał, że nadszedł czas, aby odejść z Formuły 1.
Jak we wszystkich firmach rodzinnych – chociaż w Formule 1 nie jest to tak częste – Frank Williams ustąpił miejsca swoim potomkom, a konkretnie córce Claire.
Od sezonu 2012 Claire Williams jest szefem zespołu i jedną z najpotężniejszych kobiet w Formule 1. Jej ojciec nadal pracuje dla Williamsa, ale robi to za kulisami.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Owen, N., King, H., & Lamb, M. (2015). Literature review of race driver fatigue measurement in endurance motorsport. In Procedia Engineering. https://doi.org/10.1016/j.proeng.2015.07.260
Gullberg, P., Löfdahl, L., & Carolina, N. (2014). The Role of Aerodynamics in the 1955 Le Mans Crash. Motorsport Engineering Conference & Exhibition. https://doi.org/10.4271/2008-01-2996
Savage, G. (2010). Formula 1 Composites Engineering. Engineering Failure Analysis. https://doi.org/10.1016/j.engfailanal.2009.04.014
Masmejean, E. H., Chavane, H., Chantegret, A., Issermann, J. J., & Alnot, J. Y. (1999). The wrist of the formula 1 driver. British Journal of Sports Medicine. https://doi.org/10.1136/bjsm.33.4.270
Savage, G., & Oxley, M. (2010). Repair of composite structures on Formula 1 race cars. Engineering Failure Analysis. https://doi.org/10.1016/j.engfailanal.2008.11.006
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.