Kofeina i sport: co je łączy?
Kofeina i sport to połączenie, na które możemy często się natknąć. Kofeina może poprawić osiągi w sporcie i zmniejszyć uczucie zmęczenia. Jednak należy wiedzieć w jakim stopniu związek między kofeiną i sportem może okazać się korzystny.
Picie kawy, aby wspomóc naukę czy pracę w nocy to nawyk, który jest powszechnie akceptowany. Ale czy wiedziałaś, że kofeina pobudza nie tylko ciało, ale i umysł? Kofeina i sport mogą okazać się dobrym połączeniem.
Budzenie organizmu
Kawa ma działanie pobudzające. Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że filiżanka kawy jest w stanie nas obudzić nawet jeśli wcześniej byliśmy śpiący. To działanie wiąże się z pobudzeniem układu nerwowego.
Jednak działanie kawy nie ogranicza się do hamowania uczucia senności. Organizm odpowiada na stymulację zakończeń nerwowych, co oznacza, że staje się bardziej uważny, a tym samym poprawia się nasz czas reakcji.
Taka stymulacja pozwala poprawić wyniki w sporcie. Po dokładnym przeanalizowaniu tego założenia można stwierdzić, że kawa może pomóc sportowcom szybciej reagować na bodźce. Poza tym kofeina może nas budzić i pomagać nam poprawiać naszą wytrzymałość.
Komórki i kofeina
Działanie kofeiny jest natychmiastowe dzięki temu, że może być szybko wchłaniana przez organizm. Po wchłonięciu substancja ta jest szybko przekazywana do wszystkich komórek ciała. Wystarczy, że od spożycia kofeiny minie godzina, aby jej poziom we krwi zaczął wzrastać.
Jeśli przyjrzysz się zachowaniu innych sportowców, przekonasz się, że niektórzy z nich piją do śniadania kawę lub napój czekoladowy. Dzięki temu wykorzystują zalety płynące ze spożywania kofeiny.
Związek między kofeiną a naszymi procesami przemiany materii jest dobrze znany. Spożywanie kofeina podnosi tętno oraz wyrzucanie krwi przez serce. Oprócz tego podnosi także temperaturę ciała, co prowadzi do spalania kalorii.
Dlatego też można powiedzieć, że kawa nie tylko pobudza, ale również do pewnego stopnia bierze udział w definiowaniu mięśni. Jednak aby w pełni zrozumieć związek między aktywnością fizyczną a kofeiną nadal musimy przeprowadzić wiele badań. Pewne jest za to, że kofeina może uzależniać.
Kofeina i sport: ergogeniczna pomoc
Oto kilka przykładów, które pokazują, w jaki sposób kofeina poprawia osiągi w sporcie:
- Kofeina przyspiesza metabolizm węglowodanów egzogenicznych: to przekłada się na spalanie pozostałych kalorii. To działanie wspomaga również w pewnym stopniu definiowanie mięśni.
- Zwiększa oksydację kwasów tłuszczowych: oznacza to, że zwiększa szybkość przemiany materii i spalanie tłuszczu. To kolejna z zalet w przypadku budowania masy mięśniowej.
- Kofeina podnosi poziom adrenaliny: spożywanie kofeiny może poprawiać czas reakcji. Odgrywa również kluczową rolę w pokonywaniu zmęczenia.
- Kofeina zmniejsza poziom potasu śródmiąższowego: to działanie pojawia się w mięśniach i może opóźniać pojawienie się uczucia zmęczenia. Dzięki temu dochodzi do poprawy wydajności i wytrzymałości.
Kofeina może również działać negatywnie
Kontrolowane spożywanie kofeiny przez osoby uprawiające sport nie powinno wywoływać żadnych większych problemów. Napoje z dodatkiem kawy i czekolady zyskały niezwykłą popularność w naszym społeczeństwie.
Ale pamiętaj, że co za dużo, to niezdrowo. Zacznijmy od zderzenia się ze smutną rzeczywistością: kofeina uzależnia.
Zawroty głowy, problemy z trawieniem, podniesione ciśnienie tętnicze i bóle żołądkowo-jelitowe to tylko niektóre ze skutków związanych ze spożywaniem kofeiny w nadmiernych ilościach.
Do innych działań niepożądanych zaliczamy bóle głowy i zaburzenia ruchowe, które pogarszają zarówno aktywności natury intelektualnej, jak i fizycznej.
Jednak na dłuższą metę istnieją sprzeczne opinie na temat związku między aktywnością fizyczną a kofeiną. Należy również podkreślić, że każda osoba jest inna, a kofeina może wpływać na każdego w inny sposób.
Kofeina i sport: w jakich ilościach możesz ją spożywać?
Wszystko zależy od Twojego organizmu. Spożycie 100 mg kofeiny dziennie może okazać się wystarczające w przypadku osób, które nie są przyzwyczajone do picia kawy. Taka niewielka dawka wystarczy, aby poczuli się aktywni i pobudzeni.
W większości przypadków zaleca się spożywanie około 4 do 8 mg na jeden kilogram wagi. Każdy sportowiec będzie musiał samodzielnie zdecydować, czy będzie wykorzystywał kofeinę podczas treningu.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
[featured-post url=”https://fitpeople.com/health/the-effects-of-marijuana-on-the-body/”]
- Devaki, P. R., Renukadevi, M. R., & Saikumar, P. (2012). Influence of coffee drinking on cardiovascular response during physical and mental stress. Biomedicine (India).
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.