Oszustwa finansowe w sporcie - poznaj najsłynniejsze!
Zazwyczaj oszustwa finansowe w sporcie zdarzają się w przypadku hazardu, polityki, handlu zawodnikami, sponsorów, graczy handlowych i innych. W tym artykule opowiemy Ci o tym problemie.
Hazard, sponsoring i handel graczami to jedne z głównych przyczyn oszustw finansowych w sporcie. Sport musi kierować się zasadami, ale jego instytucje są kruche. Jednak niektóre sporty generują ogromny, a przy tym praktycznie niekontrolowany przepływ pieniędzy.
Brak kontroli finansowej w świecie sportu zwrócił ostatnio uwagę mediów. W ostatnim czasie najbardziej popularnym przypadkiem była FIFAGate z 2015 roku. Nawet dzisiaj dochodzenia, procesy sądowe i następstwa największego zawodowego skandalu piłkarskiego wciąż są w toku.
Oszustwa finansowe: definicja
Oszustwa finansowe obejmują wiele przestępstw finansowych, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. Dotyczy to na przykład uchylania się od płacenia podatków, postępowania z podejrzanymi pieniędzmi i nielegalnej sprzedaży produktów.
W rzeczywistości uzyskanie korzyści ekonomicznych poprzez nielegalne działania również należy do tej kategorii. Kradzież tożsamości, fałszowanie, pranie pieniędzy i wszelkiego rodzaju oszustwa są również oszustwami finansowymi. Niestety słabe struktury sportowe ułatwiają tego rodzaju przestępstwa.
Dlatego prasa często używała terminu „oszustwo finansowe” podczas FIFAGate. W rzeczywistości ta koncepcja obejmuje wiele różnych przestępstw i oszustw. Mają jednak one wspólny mianownik – wszystkie opierają się na przenoszeniu funduszy.
Łapówki i pranie pieniędzy: przestępczość na wszystkich poziomach
Ten problem wykracza poza nieuczciwe pozyskiwanie pieniędzy. Na przykład handel graczami i przekupstwo podsycają inne przestępstwa finansowe.
Pamiętaj, że istnieje szereg międzynarodowych standardów regulujących przepływ funduszy światowych. Dlatego firmy, instytucje i osoby prywatne muszą księgować pieniądze przychodzące i wychodzące.
Aby uzyskać dodatkowe korzyści, należy podjąć szereg nielegalnych działań. Na przykład istnieją firmy, które ukrywają nielegalną działalność. Kolejnym problemem jest pranie pieniędzy.
Oszuści znaleźli doskonałe sposoby na pranie pieniędzy w sporcie, takim jak piłka nożna. Pranie pieniędzy pozwala zalegalizować zasoby pieniężne generowane przez nielegalne działania. Dlatego nawet przestępcy mogą zostać udziałowcami zespołu, znajdując luki w prawie.
Co się stało w FIFAGate?
27 maja 2015 r. w hotelu Baur au lac w Zurychu aresztowano 14 osób. Wszyscy przygotowywali się do udziału w 65. kongresie FIFA. Co więcej, zdarzenie to miało miejsce podczas wyborów na prezydenta, gdzie Joseph Blatter miał ponownie wystartować. Aresztowano siedmiu pracowników światowej piłki nożnej.
Aresztowania te miały miejsce w wyniku dochodzeń FBI prowadzonych od 2011 r. Pierwszą rzeczą, jaką znaleźli agenci, były łapówki rozdawane z udziałem urzędników FIFA. W rzeczywistości celem było zdobycie czasu telewizyjnego, odzieży sportowej i sponsoringu.
Następnie drugie dochodzenie wykazało korupcję. Zdarzały się takie przypadki, jak kupowanie głosów w wyborach na miejsce w Mistrzostwach Świata.
Na koniec znaleziono dowody łapówek dla Copa América Centenario w Stanach Zjednoczonych. Ponadto zbadano także ustawione gry związane z nielegalnym hazardem.
Oszustwa finansowe w sporcie: więcej niż piłka nożna
We wrześniu 2019 r. hiszpański urzędnik finansowy został skazany za pomoc w defraudacji międzynarodowych sportowców. W tym przypadku ofiarami byli sportowcy piłki nożnej i koszykówki. Sieć przestępcza zdołała zdobyć zeznania podatkowe w wysokości 6,3 mln euro.
Problemem oszustw finansowych w sporcie jest brak kontroli. Instytucje te regulują jednak zarówno prawo krajowe, jak i międzynarodowe. W rzeczywistości bardzo niewiele organizacji ma struktury do walki z korupcją wewnętrzną.
Ponadto oszustwa finansowe są przestępstwem, z którym musi zmierzyć się system sądowy. Umowy wewnętrzne, takie jak Konwencja Narodów Zjednoczonych przeciwko międzynarodowej przestępczości zorganizowanej, działają na tego typu problemy.
Oszustwa finansowe w sporcie to złożony problem. Jest to bardzo skomplikowane dla menedżerów i federacji. Zasadniczo pochodzą one ze sportowego stylu życia. Jednak popełnienie tego rodzaju przestępstwa wiąże się z zarzutami karnymi.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Aida Miguel Sanz. 2015. Relevancia penal del fraude deportivo. Extraído de: https://biblioteca.unirioja.es/tfe_e/TFE000934.pdf
- Universidad Islas Baleares. 2018. Economía del deporte: Ingresos y tributación de los deportistas profesionales. Extraído de: https://dspace.uib.es/xmlui/bitstream/handle/11201/148591/GECO_2018_050.pdf?sequence=1&isAllowed=y
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.