Logo image
Logo image

Pływanie dla umysłu – 3 korzyści jakie odniesie twój mózg

3 min.
Pływanie to wspaniały sport, który zadba o Twoje zdrowie, ponieważ nie tylko poczujesz się lepiej fizycznie, ale także poprawisz nastrój. Ponadto jest to czynność sprzyjająca poprawie funkcjonowania mózgu.
Pływanie dla umysłu – 3 korzyści jakie odniesie twój mózg
Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2021

Korzyści jakie niesie pływanie dla umysłu sprawiają, że jest to bardzo polecany sport dla wszystkich grup wiekowych, niezależnie od warunków fizycznych. Do tego stopnia, że ​​obecnie większość siłowni i obiektów sportowych ma basen.

Ogólnie rzecz biorąc, zalety pływania są lepiej znane w aspekcie fizycznym. Wynika to z tego, że ten sport wywołuje bardzo pozytywne zmiany w wydolności tlenowej, postawie i sile mięśni.

Należy wspomnieć również o tym, że jest to idealny sport dla tych, którzy cierpią z powodu kontuzji lub bólu stawów. Dużo rzadziej mówi się jednak o zaletach jakie przynosi pływanie dla umysłu! Przeczytaj ten artykuł, a potem pływaj dla zdrowia Twojego mózgu!

Dlaczego pływanie jest dobre dla umysłu?

Poza wymienionymi wyżej korzyściami z pływania, sport ten bardzo pozytywnie wpływa na stan umysłu. Podczas sesji treningowej wzmacnia się różne zmienne psychologiczne, takie jak koncentracja, podejmowanie decyzji lub koordynacja.

Ponadto basen to idealne środowisko do oderwania się od rutyny i pozostawienia za sobą negatywnych myśli. Z tych wszystkich powodów zagłębimy się teraz w korzyści, jakie daje pływanie dla naszego umysłu.

1. Pływanie poprawia stan zdrowia mózgu

Pływanie, jak każde inne ćwiczenie aerobowe, wymaga od serca ciągłego pompowania krwi do wszystkich narządów. W konsekwencji mózg otrzymuje dodatkowy dopływ tlenu, który pozwala mu zoptymalizować swoje funkcjonowanie.

Świadczy o tym badanie opublikowane przez Revista Motricidad y Persona. Według tego badania ćwiczenia aerobowe prowadzą do adaptacji zachodzących w mózgu.

Some figure

Chodzi o takie procesy jak przede wszystkim wzrost przepływu mózgowego i lepsze uwalnianie neuroprzekaźników.

Dzięki zwiększeniu przepływu mózgowego krew i składniki odżywcze docierają do większej liczby obszarów mózgu. Obszar dobrze natleniony to obszar bardziej funkcjonalny, o większej zdolności do pracy.

Z kolei wzrost uwalniania neuroprzekaźników powoduje, że połączenia między neuronami stają się bardziej aktywne.

2. Poprawia koordynację ruchową

Pływanie to sport, który wymaga dość dużej wiedzy technicznej. Nie tylko wystarczy poruszać rękami i nogami, ale trzeba to zrobić zgodnie z określoną techniką i w sposób zsynchronizowany.

Ponadto nie ma jednego sposobu na pływanie, ale istnieje kilka stylów pływackich: żabka, kraul, styl klasyczny, styl grzbietowy i motylkowy.

Każdy z nich wymaga od pływaka nauczenia się poruszania kończynami w określony sposób i łączenia wszystkich tych ruchów tak, jakby to była choreografia.

Opanowanie tej techniki jest niezbędne, aby uzyskać dobre wyniki, ponieważ będąc w wodzie, czynnik zmęczenia może stać się bardzo istotny. Dlatego poprawne wykonywanie ruchów pozwoli na optymalizację wysiłku fizycznego i większą zdolność kontrolowania zmęczenia.

3. Pływanie pozwala na refleksję i introspekcję, doskonałe ćwiczenia dla umysłu

Większość pływaków twierdzi, że przebywanie w wodzie i wykonywanie ruchów mechanicznych pozostawia im dużo miejsca do myślenia i refleksji podczas treningu.

Some figure

Jednak przemyślenia mogą się okazać mieczem obosiecznym. Z jednej strony może to być dobra okazja do introspekcji i uporządkowania pomysłów, o które trudniej w ciągu dnia ze względu na codzienną rutynę i obowiązki. Ale z drugiej strony może wiązać się z ruminacją negatywnych myśli.

Praktykowanie uważności jest pod tym względem bardzo korzystne, ponieważ ta technika ma podobny efekt. Oznacza to, że nauka medytacji i kontrolowania przepływu myśli pomaga połączyć się z wewnętrznymi aspektami siebie, co sprzyja samowiedzy.

Pływanie to sport bardzo korzystny dla umysłu

Chociaż korzyści, jakie daje pływanie dla umysłu nie są tak dobrze znane, jak te fizyczne, nie oznacza to, że ten sport nie ma nic do zaoferowania na płaszczyźnie mentalnej. W rzeczywistości adaptacje psychologiczne zaczynają być zauważalne nawet przed korzyściami fizycznymi.

Jedną z największych zalet tej aktywności jest to, że możesz zacząć ćwiczyć w każdym wieku. Nie musisz spełniać określonych kryteriów wiekowych ani dotyczących kondycji fizycznej.

Uprawianie pływania przynosi korzyści wszystkim osobom, które to robią. Środowisko wodne, w którym uprawia się ten sport zmniejsza bowiem obciążenie stawów i nie niesie ze sobą dużego ryzyka kontuzji.

Krótko mówiąc, z tych wszystkich powodów, jeśli zdecydowałeś się zacząć pływać, zapewniamy, że jest to bardzo dobry wybór. Na pewno bardzo szybko poczujesz się dobrze fizycznie i emocjonalnie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Uribe, D. R., Guzmán, C. S., Marambio, M. M., y Harrington, M. V. (2013). Ejercicio físico y su influencia en los procesos cognitivos. Revista Motricidad y Persona: serie de estudios, (13), 69-74.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.