Logo image
Logo image

Wyniki sportowe – jak użyć muzyki, żeby je poprawić?

3 min.
Wyniki sportowe - jak użyć muzyki, żeby je poprawić?
Wyniki sportowe – jak użyć muzyki, żeby je poprawić?
Ostatnia aktualizacja: 19 lutego, 2021

Słuchając muzyki podczas uprawiania sportu, oprócz pobudzania naszych zmysłów słuchowych, aktywujemy również sensory w naszych mózgach, które budzą różne emocje. Używamy również obu półkul mózgu, co pomaga nam przyspieszyć naukę i poprawić wyniki sportowe.

Siła, intensywność i odporność to słowa opisujące wyniki sportowe, ale pop, reggae i electro mogą również odnosić się do wyników sportowych. Tak, muzyka robi różnicę! Czytaj dalej i odkryj rolę muzyki w poprawie twoich wyników w sporcie!

Muzyka generalnie polega na modyfikowaniu nastroju i rozwijaniu kreatywności. A co się stanie, jeśli muzyka zostanie włączona do treningu sportowego? Już za chwilę o tym przeczytasz, a ta lektura pomoże Ci stworzyć idealną playlistę, której będziesz mógł słuchać podczas kolejnych ćwiczeń.

Jaki związek z muzyką mają wyniki sportowe?

W 2006 roku badanie (Wpływ tempa muzyki i poziomu głośności na ćwiczenia na bieżni, przeprowadzone przez Judy Edworthy i Hanne Waring) pokazało, jak uczestnicy, którzy słuchali optymistycznej muzyki podczas ćwiczeń, zwiększali tempo i biegli dłużej, nie będąc tak zmęczonymi, jak osoby, które nie słuchały muzyki.

W ten sposób muzyka zwiększa szanse na rozwój i osiąganie lepszych wyników.

Some figure
Również tempo muzyki wpływa na naszą stymulację i motywację do ćwiczeń. Oznacza to, że rytm muzyki musi pasować do ćwiczenia, które wykonujesz.

Na przykład, jeśli masz zamiar biegać lub robić burpee, powinieneś słuchać energetycznej muzyki i w ten sposób utrzymywać związek między wykonywaniem ćwiczenia a tym, co robisz.

Zwiększ swoją wydajność

Oprócz rytmu i synchronizacji z ruchem, tekst piosenki wpływa również na wyniki sportowe.

Słuchanie tekstów, które promują pozytywne aspekty lub tekstów, z którymi możesz się identyfikować, tworzy więź między piosenką a uczuciami, które w tobie wywołuje. To z kolei zachęca do wysiłku podczas ćwiczenia.

Istnieje badanie przeprowadzone przez psychologa C. Karageorghisa, w którym stwierdzono, że muzyka może zmniejszyć zmęczenie lub zwiększyć zdolność do pracy. Według tego badania muzyka może zwiększyć (bardziej niż oczekiwano) poziom produktywności, siły i wytrzymałości.

Some figure

Podobnie, słuchanie muzyki podczas treningu odwraca uwagę od bólu lub zmęczenia, które możesz odczuwać podczas treningu. Ponieważ będziesz się koncentrować na muzyce, jej rytmie, tekstach i na tym, jak bardzo ją lubisz, poprawić jakość swoich treningów i łatwiej będzie Ci zignorować ból lub zmęczenie.

Muzyka wspomaga ruch ciała, potrzebę czucia muzyki i uczynienia jej widoczną, na tym opiera się taniec, i inne efektywne treningi, takie jak Zumba fitness. Z tego powodu niektóre siłownie puszczają muzykę.

Właśnie dlatego, że muzyka odgrywa bardzo ważną rolę, stymuluje mózg do uwalniania serotoniny, znanej jako hormon „dobrego samopoczucia”, w ten sposób ludzie czerpią radość z ćwiczeń.

Zbuduj lepszą pamięć mięśniową i popraw wyniki sportowe

Tak właśnie tancerze uczą się choreografii. Z biegiem czasu, jeśli ponownie usłyszą tę samą muzykę, mogą nadal pamiętać swoją rutynę. Ponieważ ruchy ich ciał idą w parze z piosenką, a te ruchy są utrwalone w ich mózgach w rytm muzyki.

 

Dzieje się tak również w przypadku sportu, niezależnie od tego, czy chodzi o naukę nowych ćwiczeń, czy wypróbowywanie nowej rutyny. Muzyka stworzy połączenie między tym, co robisz, a mózg skojarzy muzykę z ćwiczeniami.

Zainspiruj się

Podczas słuchania muzyki w mózgu dzieje się wiele rzeczy, w tym zachodzą reakcje emocjonalne na to, co słyszysz. Oznacza to, że nie każda muzyka poprawi Twoje wyniki sportowe. Najwyraźniej utwory, które kojarzą ci się z czymś przykrym lub mają nieprzyjemny rytm, nie przyniosą oczekiwanego efektu.

Dlatego najlepiej wybrać piosenki, które będą pasować do ćwiczenia. Możesz nawet zacząć słuchać muzyki przed treningiem i w ten sposób stopniowo wchodzić w środowisko ćwiczeń. Po zakończeniu treningu możesz słuchać wolnych piosenek, rozciągając się i relaksując.

Ponadto, jeśli zamierzasz słuchać muzyki przez słuchawki, pamiętaj o zmniejszaniu głośności podczas ćwiczeń o dużej intensywności. Ma to na celu ochronę uszu przed ciśnieniem. Skorzystaj ze wzrostu wydajności sportowej, jaką oferuje muzyka. Stwórz dobrą playlistę i znajdź motywację do ćwiczeń!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Edworthy, J., & Waring, H., (2006). The effects of music tempo and loudness level on treadmill exercise. Ergonomics 2006 Dec 15;49(15):1597-610. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17090506/
  • Karageorghis, C., (2008). Music in Sport and Exercise: Theory and Practice. The Sport Journal. http://thesportjournal.org/article/music-in-sport-and-exercise-theory-and-practice/.
  • Miranda, M., Hazard, S., & Miranda,  P., (2017). La música como una herramienta terapéutica en medicina. Revista chilena de neuro-psiquiatría. https://www.scielo.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-92272017000400266.
  • van den Elzen, N., Et al., (2019). The Power of Music: Enhancing Muscle Strength in Older People. Healthcare (Basel). 2019 Jun 27;7(3):82. doi: 10.3390/healthcare7030082. PMID: 31252658; PMCID: PMC6787652.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.