Kim są autoryzowani lekkoatleci neutralni

Po tym, gdy na jaw wyszedł skandal dopingowy Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej, wielu sportowców nie mogło brać udziału w zawodach międzynarodowych. Wyjątkami byli jednak autoryzowani lekkoatleci neutralni.
Kim są autoryzowani lekkoatleci neutralni

Ostatnia aktualizacja: 05 marca, 2020

Jeśli śledzisz Igrzyska Olimpijskie to możliwe, że pamiętasz grupę sportowców, którzy brali w nich udział nie reprezentując przy tym żadnego kraju? Stało się to podczas Igrzysk Olimpijskich w 2016 roku. Byli to autoryzowani lekkoatleci neutralni i dzisiaj więcej o nich opowiemy.

Autoryzowani lekkoatleci neutralni: informacje ogólne

Autoryzowani lekkoatleci neutralni (ANA) to specjalna grupa rosyjskich sportowców. ANA mogli brać udział w oficjalnych zawodach międzynarodowych mimo skandalu dopingowego Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej, który został ujawniony w 2014.

Po skandalu,  Światowa Agencja Antydopingowa (WADA) zabroniła rosyjskim sportowcom konkurować przez cztery lata, wyjątek stanowili ANA.

Niektóre z większych wydarzeń, które miały lub będą miały miejsce w tym czasie, obejmowały Olimpiadę w Rio de Janeiro w 2016, Mistrzostwa Świata w Lekkoatletyce w Londynie w 2017 r., Zimowe Igrzyska Olimpijskie 2018, Olimpiadę w Tokio w 2020 r. i Puchar Świata w Katarze w 2022 r.

Starając się oszczędzić ludziom płacenia za błędy Rosyjskiej Agencji Antydopingowej, urzędnicy stworzyli ANA. ANA to kategoria urodzonych w Rosji sportowców , którzy nie reprezentują swojego kraju w oficjalnych zawodach (nie mogą jednak utworzyć drużyny w Pucharze Świata w piłce nożnej).

Kim są autoryzowani lekkoatleci neutralni?

Rosyjscy sportowcy, którzy tak często zabierali do domu medale, nie mogli konkurować w 2016 podczas Olimpiady w Rio. Dla wielu z nich zakaz ten oznaczał nagłą przerwę w karierze. Jednak inni postanowili ubiegać się o status autoryzowanych lekkoatletów neutralnych, aby dalej startować w zawodach. Oto niektórzy z nich:

1. Marija Łasickiene

Urodzona jako Maria Kuczina w 1993, Łasickiene wygrała trzy mistrzostwa świata w skoku wzwyż. Ponadto zajęła również wysokie miejsca na Igrzyskach Olimpijskich 2015 w Pekinie, w 2017 w Londynie i 2019 w Doha. Jako sportowiec odniosła sukcesy już na wczesnym etapie kariery.

Niestety jej kariera stanęła w miejscu, kiedy Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął decyzję dotyczącą rosyjskich sportowców. Z tego powodu nie mogła wystąpić na Igrzyskach w Rio w 2016.

rosyjscy autoryzowani lekkoatleci neutralni
Zdjęcie: European Athletics

Łasickiene, która w 2017 wzięła ślub i zmieniła nazwisko panieńskie, wróciła, aby konkurować na arenie międzynarodowej jako autoryzowany lekkoatleta neutralny. Oprócz ponownego udziału w konkursach, pobiła też dwa osobiste rekordy: 2,06 metra w skoku wzwyż na świeżym powietrzu i 2,03 metra w skoku wzwyż w pomieszczeniu.

2. Wasilij Mizinow

Urodzony w 1997, ten młody biegacz również zaaplikował o status ANA, aby brać udział w zawodach po skandalu dopingowym Rosyjskiej Federacji Lekkoatletycznej.

rosyjscy lekkoatleci
Zdjęcie: European Athletics

W 2018 Mizinow zdobył brązowy medal na Mistrzostwach Europy w Lekkoatletyce w Berlinie i srebrny medal na Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w 2019. 

3. Anżelika Sidorowa

Anżelika Sidorowa jest kolejnym obiecującym młodym talentem, który występuje dzisiaj jako autoryzowany lekkoatleta neutralny. Urodzona w Moskwie w 1991 roku, Sidorowa jest utalentowaną tyczkarką. Zdobyła złoty medal podczas Mistrzostw Europy w Lekkoatletyce w 2014.

lekkoatleci
Zdjęcie: Athletics Weekly

4. Michaił Akimienko

24-letni Akimenko również otrzymał zgodę na udział w Mistrzostwach Świata w Lekkoatletyce w Doha 2019 r. jako autoryzowany lekkoatleta neutralny. Nie tylko w nich wystartował, ale także zdobył złoty medal w skoku wzwyż.

Mikhail Akimenko lekkoatleta
Zdjęcie: World Athletics

Tak wielu urodzonych w Rosji sportowców miało obiecującą przyszłość w międzynarodowych zawodach i na Olimpiadzie. Inne przykłady, o których chcemy wspomnieć w naszym artykule, to pływacy Jewgienij Rylow i Julia Efimowa (medaliści z Rio 2016), pływacy synchroniczni Romaszyna i Kolesnichenko oraz rzucający dyskiem Wiktor Butenko i Yulia Maltseva.

Ponadto w skład ANA wchodzą również następujący sportowcy: miotacze Danila Daniłow, Sofija Palkina i Aleksi Sokryskii; specjaliści od trójskoku Aleksiej Fiedorow, Viktoria Prokopenko i Irina Gemeniuk; sprinterzy Wiaczesław Kolesnichenko i Alauna Mamina; oraz gimnastycy artystyczni Artur Artur Dałałojan i Nikita Nagorny.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.