Obrona w ustawieniu 1-3-: na czym polega?

Dowiedz się, na czym polega obrona w ustawieniu 1-3-1.

Ostatnia aktualizacja: 27 grudnia, 2019

Koszykówka to jeden z tych sportów, który wymaga bardzo dopracowanej strategii i doskonałej gry zespołowej. Nawet trenerzy innych dyscyplin często inspirują się strategiami stosowanymi w koszykówce. Jedną z tych strategii jest obrona w ustawieniu 1-3-1.

W koszykówce jedną ze strategii obronnych, które mają na celu powstrzymanie przeciwnika, jest obrona w ustawieniu 1-3-1. Ta strategia spowalnia atak drugiej drużyny, uniemożliwia jej odzyskanie piłki na boisku i ułatwia Twojej drużynie zdobywanie punktów. W tym artykule wyjaśnimy, jak to działa.

Jest to przydatna strategia, która jest jeszcze bardziej skuteczna w połączeniu z obroną w połowie boiska i daje możliwość wzięcia przeciwnika z zaskoczenia. Jest to alternatywa dla strategii „wyjdź do przodu, aby strzelić kosza i cofnij się, aby obronić się, jeśli nie zdobędziesz punktu”.

Ciągłe używanie tego samego rodzaju gry pozwala przeciwnikowi przewidzieć Twój kolejny ruch, a to z kolei sprawi, że bez stosowania różnych strategii przeciwna drużyna bardzo szybko złamie Twoją linię obrony.

Różne rodzaje strategii obronnych

Przed podjęciem decyzji, którą strategię obrony zastosować, powinniśmy przeprowadzić krótką analizę sytuacji na boisku i przeciwnika. Oto kilka pytań, które powinieneś zadać sobie przed wykorzystaniem konkretnej strategii:

• Czy chcesz spowolnić atak drugiej drużyny?
  • Czy chcesz, aby przeciwna drużyna miała przestoje?
  • Jakie są mocne strony drużyny przeciwnej?

Gdy to zrobisz, będziesz mógł wybrać spośród wielu rodzajów strategii obrony. Możesz całkowicie dopasować strategię do potrzeb Twojej drużyny. Jednak wśród wielu różnych strategii swoją skutecznością wyróżnia się obrana w ustawieniu 1-3-1.

Na czym polega obrona w ustawieniu 1-3-1?

Pierwszym celem tej strategii obrony jest wywarcie presji na drużynę przeciwną. Przygotuj się na to, że możesz dostać pięciosekundowe naruszenie. Jednak później doprowadzi to do odzyskania prowadzenia. Głównym celem tej strategii obrony jest niedopuszczenie do tego, by piłka opuściła waszą połowę boiska i została przejęta przez przeciwnika.

Po pierwsze, daj przeciwnikowi dostęp do bocznych skrzydeł Twojej drużyny podczas obrony. Każdy gracz musi znać dwa różne typy pozycji zajmowanych na boisku przez zawodników grających w obronie.

• Poprzecznie: pozioma umowna linia na linii rzutów wolnych.
  • Wzdłuż: umowna linia łącząca oba kosze.

Te dwa typy określają, czym są prawa i lewa strona.

Podstawowe pojęcia, jakie stosuje obrona w ustawieniu 1-3-1

Istnieją dwie podstawowe koncepcje dotyczące tej strategii obrony.

• 2 do 1 w rogach: to całkiem oczywiste, takie ustawienie sprawi, że przeciwnik będzie miał o jeden kierunek mniej, by Cię zatrzymać.
  • Nie dopuść, aby środkowy atakujący gracz dostał piłkę.
obrona w ustawieniu 1-3-1 gracz przy piłce

Biorąc pod uwagę te zasady, najbardziej wysunięty do przodu zawodnik w ustawieniu powinien pełnić funkcję obrońcy, jego stopy powinny być skierowane prostopadle względem boiska, a nie w kierunku piłki.

Obrona w ustawieniu 1-3-1 – rozmieszczenie zawodników

Zawodnik z Twojej drużyny, który jest najbardziej wysunięty do przodu, powinien pozostać na linii rzutów wolnych. Powinien skierować swoje stopy w kierunku końca boiska. W ten sposób będzie mógł zmienić ich położenie w kierunku piłki lub w tę stronę, w którą planujesz przeprowadzić atak.

Następny gracz powinien znajdować się w pobliżu linii trzypunktowej, a tam ustawisz kolejnych graczy na pozycjach. Gracz środkowy jest nieco wysunięty do przodu względem połowy boiska, aby obronić potencjalne długie podania lub zakryć przerwy w obronie.

Obrona

Jest więcej niż jeden sposób wykorzystania tej strategii obrony, ponieważ zależy ona w głównej mierze od reakcji przeciwnika. Jeśli przeciwnik podaje piłkę w miejsce, gdzie stoi Twój najbardziej wysunięty do przodu zawodnik, gracz Twojej drużyny musi się lekko cofnąć, aby go zatrzymać.

W tym samym czasie gracz podstawowy musi przechwytywać podania kierunku środka boiska. Jeśli jednak przeciwnicy podają piłkę do środka, musimy umieć ocenić, z której strony zaatakują. Poza tym pamiętaj, aby nigdy nie dawać im możliwości, by znaleźć się w środku Twojej połowy boiska.

Jednocześnie nasz czwarty gracz powinien pozostać w tym samym miejscu, co nasz drugi gracz. Tymczasem nasz trzeci gracz musi wrócić na połowę boiska. Tutaj nasza obrona zamienia się bardziej w ustawienie 1-2-1-1.

Kiedy rywal wybiera stronę

Kiedy nasz przeciwnik w końcu wybiera stronę ataku, przeprowadzamy grę podobnie. Nasz zawodnik, znajdujący się na linii trzypunktowej, przejdzie do gracza z piłką i zamknie bok. W tym miejscu obowiązek obrony przejmie boczny gracz.

Obaj gracze muszą teraz przemieścić się w kierunku, który główny gracz pozostawił otwarty. Gdy już tam będą, muszą zwrócić szczególną uwagę na potencjalne podania, które mogą złamać strategię obrony.

Dwóch mężczyzn grających w koszykówkę na zewnątrz - sporty outdoor

Dodatkowo gracz, który zamyka ustawienie, musi cały czas pilnować, aby przechwycić długie podania. Jeśli nasza trzypunktowa linia zostanie złamana, musimy zachować spokój i unikać gorączkowego podbiegania w kierunku piłki. W takich przypadkach musimy cofnąć się, aby przewidzieć, gdzie znajdzie się piłka i spróbować odzyskać pozycję obronną.

Następnie możemy połączyć to rozwiązanie awaryjne ze strategią częściową. Jeśli widzimy, że jedna z części naszej drużyny słabnie, możemy doprowadzić do konfrontacji jeden na jeden.

Tak więc na papierze strategia obrony może wydawać się łatwa do wykonania, ale w praktyce może być to nieco trudniejsze. Oto wideo, które pomoże Ci przeanalizować i lepiej zrozumieć, na czym polega obrona w ustawieniu 1-3-1.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.

• Fewell, J. H., Armbruster, D., Ingraham, J., Petersen, A., & Waters, J. S. (2012). Basketball teams as strategic networks. PloS One7(11). https://doi.org/10.1371/journal.pone.0047445
  • Ben Abdelkrim, N., Castagna, C., El Fazaa, S., & El Ati, J. (2010). The effect of players’ standard and tactical strategy on game demands in men’s basketball. Journal of Strength and Conditioning Research24(10), 2652–2662. https://doi.org/10.1519/JSC.0b013e3181e2e0a3

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.