Gliniany kort - poznaj najlepszych graczy

Najlepsi tenisiści grający na glinianym korcie.
Gliniany kort - poznaj najlepszych graczy

Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2019

Powierzchnia kortu tenisowego ma duże znaczenie. Chociaż teoretycznie każdy dobry grać będzie umiał dostosować swój styl do nawierzchni, na jakiej gra, niektórzy zawodnicy dosłownie błyszczą na specyficznym boisku, jakim jest gliniany kort.

Gra na glinianych kortach nie jest łatwa, ale wśród zawodników o światowej renomie jest kilku graczy, którzy do mistrzostwa opanowali grę na tej niewdzięcznej nawierzchni.

Poniżej znajdziesz charakterystyki zawodników, dla których gliniany kort jest tym samym, czym scena teatru dla aktora.

Nadal, największa gwiazda, jaką widział gliniany kort

Na początku musimy wymienić hiszpańskiego gracza, Rafaela Nadala. Możemy powiedzieć, że jest najlepszym tenisistą grającym na glinianym korcie XXI wieku, a to dzięki swoim 53 tytułom, które zdobył właśnie na tej powierzchni. Ponadto 10 z nich to Grand Slam, dzięki którym zdołał prześcignąć nawet Guillermo Vilasa.

rafael nadal gliniany kort

Pomimo długich siedmiu miesięcy podczas ostatniego sezonu, w których trakcie Hiszpan był nieaktywny, ponieważ odniósł ciężką kontuzję, Nadal nie rozważa jeszcze przejścia na emeryturę. Rafael chce nadal aktywnie powiększać listę swoich tytułów.

Gliniany kort – domena Guillermo Vilasa

Guillermo Vilas jest bez wątpienia najlepszym argentyńskim tenisistą wszechczasów. Zdobył 49 tytułów na kortach glinianych. Jego rekord został jednak spektakularnie pobity przez wspomnianego wcześniej Rafaela Nadala.

Oprócz wszystkich swoich tytułów, jest twórcą Big Willy, ciosu, który polega na odbiciu piłki poniżej nóg.

Guillermo Vilasa - gliniany kort

Wszechstronność Bjorna Borga

Jeśli mówimy o kortach glinianych, nie możemy nie wspomnieć Bjorna Borga. Byłego szwedzki ego tenisisty, który grał w tenisa w latach 1973-1981. W tym czasie zdobył tytuły tak ważne, jak pięć Wimbledonów, sześciu Rolandów Garros i dwa mistrzostwa przed przejściem na emeryturę w wieku 26 lat.

Bjorn Borg kilkakrotnie deklarował swój podziw dla Rafaela Nadala.

„Nadal to najlepszy zawodnik, jaki kiedykolwiek grał na kortach glinianych”.
– Bjorn Borg –

Niezmienność Thomasa Mustera

Kolejnym świetnym graczem na kortach glinianych był Thomas Muster, najlepszy austriacki tenisista wszech czasów. W swoim czasie był znany jako „Król Ziemi”, dzięki temu, że wygrał 44 tytuły, z czego 40 na kortach glinianych.

Thomas Muster najlepszy austriacki tenisista

W lutym 1996 r. udało mu się zostać numerem jeden w rankingu ATP. Ponadto zgromadził na swoim koncie 40 kolejnych wygranych meczów, co plasuje go na trzecim miejscu w rankingu, po Rafaelu Nadal i Guillermo Vilas.

Cierń Manuela Orantesa

Tenisistą, który nie miał takiego szczęścia, był Manolo Orantes. Po raz pierwszy wszedł na kort tenisowy w wieku siedmiu lat i był zwycięzcą 33 turniejów podczas swojej kariery.

Był znany ze swojej backhandowej gry i niszczycielskiego natarcia, i chociaż wygrał wszystkie rodzaje turniejów na kortach ziemnych, nie mógł wygrać z Rolandem Garrosem. Na ten temat złożył oświadczenia, takie jak:

„Wygrałem wszystkie turnieje tenisowe na świecie, ale nigdy nie pokonałem Rolanda Garrosa”.
– Manolo Orantes –

Obecnie Orantes podziwia Rafaela Nadala, zwłaszcza gdy Hiszpan gra na glinianym korcie. Dla niego jest najlepszym graczem na tej nawierzchni, razem z Borgiem.

„Bjorn Borg zawsze zabierał mnie do granic możliwości, był Nadalem moich czasów”.
– Manolo Orantes –

Inni świetni gracze z kortów glinianych

Jest więcej tenisistów, którzy posiadają ważne tytuły zdobyte na kortach ziemnych. Ale nie można mówić o tej nawierzchni bez wymieniania innych nazwisk. Takich na przykład, jak Mats Wilander, który był mistrzem Rolanda Garrosa trzy razy i przegrał dwa finały.

Coria to były argentyński zawodowy tenisista o pseudonimie „El Mago”. Został umieszczony w pierwszej dziesiątce i pozostawał w niej przez trzy kolejne sezony. Te sezony miały miejsce w 2003, 2004 i 2005 r., gdzie osiągnął maksymalną liczbę trzy miejsca w latach 2004 i 2005. Powierzchnia glinianego kortu najlepiej odpowiada jego stylowi gry.

Od 2006 roku jego efektywność w tenisie spadła, a on nigdy nie powrócił do szczytowej formy. W końcu ogłosił swoją emeryturę w kwietniu 2009 r., mając za sobą zaledwie 27 lat kariery.

Hiszpański gracz, David Ferrer, zdobył 13 tytułów na glinianym korcie. Pięciu z nich było w kategorii ATP World Tour 500, a pozostałe osiem w ATP World Tour 250.

Novak Djokovic jest zwycięzcą 14 tytułów na kortach glinianych, w tym Grand Slam (Roland Garros 2016).

Najlepszy zawodnik wszechczasów, Roger Federer, zdobył 11 tytułów na kortach glinianych, wśród których wyróżnia się Wielki Szlem (Roland Garros 2011).

Nowa nadzieja glinianego kortu

Wreszcie, młody austriacki tenisista Dominic Thiem jest prawdopodobnie następcą Rafaela Nadala na kortach glinianych.

Ważną informacją o tym austriackim graczu jest to, że od jego triumfalnej prezentacji na zawodach w 2015 roku nikt nie wygrał więcej turniejów niż on na glinianym korcie (Nicea, Umag i Gstaad 2015, Buenos Aires i Nicea 2016 oraz Rio de Janeiro 2017).

Dominic Thiem najwyraźniej nie chce przestać rozwijać swoich umiejętności ani kończyć obiecującej kariery. Jego sezon na kortach glinianych w 2017 roku był więcej niż dobry. Choć częściowo przyćmiony przez wciąż silnego Nadala i Djokovica.

Wszystko wskazuje na to, że w przyszłości może zająć miejsce wśród najlepszych graczy w tenisa ziemnego.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.