Logo image
Logo image

Lekkoatletyka – najważniejsze konkurencje i korzyści z ich uprawiania

3 min.
Lekkoatletyka to jedna z najstarszych dyscyplin sportu, do której zalicza się takie konkurencje jak: wyścigi, rzuty, skoki i wieloboje. Celem zawodników jest przewyższyć współuczestników szybkością, sprawnością lub wytrzymałością.
Lekkoatletyka – najważniejsze konkurencje i korzyści z ich uprawiania
Ostatnia aktualizacja: 24 stycznia, 2021

Lekkoatletyka to sport, w którym, aby wygrać trzeba dać z siebie wszystko, a jak wiadomo, nic tak nie motywuje do podjęcia wysiłku jak zdrowa rywalizacja. Poza tym jest to doskonały sposób na podtrzymanie sprawności fizycznej.

Lekkoatletyka

Lekkoatletyka przede wszystkim obejmuje szeroki wachlarz dyscyplin indywidualnych i zespołowych. Jedne opierają się na samym ruchu ciała, np.: skoki wzwyż, biegi dystansowe lub z przeszkodami. W innych używa się przyrządów, takich jak oszczep czy młot.

Some figure

Konkurencje lekkoatletyczne nie wymagają dużego zaplecza technologicznego ani skomplikowanej infrastruktury. Co więcej, mają proste zasady, które regulują współzawodnictwo między sportowcami. Dzięki temu nie tylko profesjonalni sportowcy, ale często także amatorzy, przystępują do rywalizacji sportowej w ramach zawodów.

Konkurencje lekkoatletyczne

Istotnie konkurencje lekkoatletyczne oparte są na naturalnych formach ruchu. Ponadto w zależności od rodzaju ruchu, jaki wykonują uczestnicy zawodów, możemy podzielić je na cztery kategorie: biegi, skoki, rzuty lekkoatletyczne (pchnięcia) i chód sportowy. Wszystkie one są licznie reprezentowane na zawodach i olimpiadach.

Some figure

Biegi

Poniżej prezentujemy kilka przykładów z tej kategorii:

  • Sprint. To jedna z popularniejszych dyscyplin lekkoatletycznych, w której sportowcy rywalizują między sobą w biegu na dystansie ponad 400 m.
  • Biegi średniodystansowe rozgrywane są na dystansie od 800 do 3000 merów.
  • Biegi długodystansowe prowadzone są na dystansie powyżej 3000 m.
  • Bieg przez płotki, gdzie zawodnicy pokonują przeszkody w biegu na trasie do 3000 m.
  • Sztafeta. W tej konkurencji biegowej zawodnicy występują w drużynach, przekazując sobie pałeczkę.

Skoki

Do tej kategorii należą następujące konkurencje:

  • Skok w dal. W tej konkurencji zawodnicy mają trzy próby, by wykonać skok na jak największą odległość.
  • Skok wzwyż. Elastyczność, zwinność, siłą i koordynacja są w tej dyscyplinie szczególnie ważne. Uczestnicy tej konkurencji wyróżniają się zazwyczaj wysokim wzrostem wynoszącym około 1,83 metra.
  • Skok o tyczce. Celem tej konkurencji jest przeskoczenie nad poprzeczką przy pomocy tyczki. Jest to jedna z bardziej niebezpiecznych konkurencji lekkoatletycznych.
  • Trójskok. Ta dyscyplina jest bardzo podobna do skoku w dal, a jedyna różnica jest taka, że zawodnik musi wykonać trzy następujące po sobie skoki.

Rzuty

W rzutach wyróżniamy następujące konkurencje:

  • Pchnięcie kulą. W tej konkurencji zawodnik wykonuje pchnięcie stalową kulą tak, by upadła jak najdalej. Waga kuli jest różna w różnych kategoriach.
  • Rzut dyskiem. Dysk, którym rzucają zawodnicy, ma okrągły, spłaszczony kształt. W zawodach kobiet dysk waży 0,99 kg i ma średnicę 18 centymetrów. Mężczyźni rzucają dyskiem o średnicy 22 centymetrów, ważącym 1,99 kg.
  • Rzut oszczepem. Konkurencja ta polega na rzucie w dal oszczepem wykonanym z metalu lub włókna szklanego.
  • Rzut młotem. Zawodnicy rzucają młotem na jak największą odległość. Pod nazwą „młot” kryje się metalowa kula z przymocowaną do niej stalową linką zakończoną uchwytem.

Chód sportowy

Uczestnicy tej konkurencji przebywają chodem dystanse 20 i 50 kilometrów. Przepisy zabraniają sportowcom pokonywać trasę biegiem, truchtem czy stawiać zbyt długie kroki (jedna ze stóp musi zawsze dotykać podłoża). Zwycięża zawodnik, który pierwszy przekroczy linię mety.

Some figure

Jak widać, konkurencje lekkoatletyczne są bardzo zróżnicowane. Najciekawsze jest jednak to, że atleci nie muszą ograniczać się do jednej dyscypliny, ale mogą uprawiać dwie lub nawet więcej konkurencji.

Korzyści z uprawiania sportów lekkoatletycznych

W zależności od uprawianej dyscypliny, korzyści mogą być następujące:

  • Przede wszystkim lekkoatletyka poprawia funkcje motoryczne poprzez pobudzenie organizmu do produkcji płynu stawowego zmniejszającego tarcie stawów.
  • Ponadto poprawia elastyczność ścięgien i mięśni.
  • Kolejnie wzmacnia siłę, koordynację i sprawność kończyn górnych i dolnych.
  • Podobnie jak inne dyscypliny sportu – uprawianie atletyki poprawia natlenienie ciała poprzez zwiększenie wydajności serca i płuc.
  • Sporty lekkoatletyczne stymulują wzrost kości, wspomagają utratę wagi i pomagają utrzymać zdrową sylwetkę.

Uprawianie lekkiej atletyki wymaga dużo wysiłku i poświęcenia. W zamian ćwiczenia pomagają nam wyeliminować pewne złe nawyki i poprawić kondycję, a wybór dyscyplin lekkoatletycznych jest na tyle szeroki, że, z pewnością, każdy znajdzie coś dla siebie. Takie ćwiczenia nie tylko poprawią kondycję, ale również wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie i przyniosą satysfakcję.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.