Naruszenia i sankcje w sporcie - dowiedz się więcej
Jak regulowane są naruszenia i sankcje w sporcie? Nie chodzi tylko o działania sędziego w meczu, to idzie znacznie dalej. Istnieją już pewne procedury regulujące dyscypliny sportowe.
Naruszenia i sankcje sportowe wykraczają poza decyzje sędziego podczas zawodów. W poniższym artykule przedstawiamy głębsze spojrzenie na oba te zjawiska oraz to, jak są rozpatrywane w świecie sportu.
Ustanowienie kompetentnych organów jest właśnie jednym z filarów sprawiedliwości w sporcie. Są one odpowiedzialne za uregulowanie i opracowanie procedury sankcji na poziomie prawnym i administracyjnym; szczególnie w przypadku wykroczeń i naruszeń zasad gry.
Czym są naruszenia i sankcje sportowe i do czego służą?
Specjaliści i kibice ze świata sportu mają wątpliwości co do ważności lub skuteczności stosowania wykroczeń i sankcji w sporcie. Ta dyskredytacja jest często spowodowana tym, że fani nie lubią, gdy sędziowie karzą ich ulubioną drużynę lub gracza.
Niemniej sankcje są ważnymi instrumentami rozpoznawania i karania wielu naruszeń przepisów, które kierują uprawianiem różnych dyscyplin sportowych.
Jeśli sędziowie nie będą karać naruszeń i nakładać sankcji w sporcie, nie ma sensu ustalanie szeregu wytycznych i zasad gry, które mają za zadanie zapewnić bardziej uczciwe i bezstronne praktyki sportowe.
Dobrze znany przykład piłki nożnej
Weźmy na przykład piłkę nożną … po co mówić o uczciwej grze i mieć obszerną ogólną regulację RFEF, jeśli wykroczenia występujące podczas meczów nie są odnotowywane, a następnie karane?
Oprócz szkodzenia tym zawodnikom i klubom, którzy szanują i przestrzegają zasad gry, bezkarność może również zachęcać do nowych niewłaściwych, a nawet brutalnych zachowań w obiektach sportowych.
Z tych wszystkich powodów sprawiedliwość dyscyplinarna jest niezbędna do egzekwowania prawa sportowego, a żeby jej stosowanie było możliwe, wymaga szczegółowych przepisów dla każdego sportu.
Niemniej jednak system dyscyplinarny nie powinien zależeć wyłącznie od nakładania sankcji. Jego drugim podstawowym filarem jest promocja i nauczanie dobrych praktyk, obowiązków i praw sportowców i instytucji sportowych.
Jak ustalane są naruszenia i sankcje sportowe?
Pierwszą rzeczą, którą powinniśmy zrozumieć na temat kar w sporcie, jest to, że nie dotyczą one wyłącznie decyzji sędziów lub sędziów podczas gier. Pamiętajmy jednak, że agenci ci są niezbędni do interpretowania każdej sytuacji w czasie rzeczywistym podczas meczu i do wskazywania naruszeń zasad gry.
W praktyce, gdy sędzia lub arbiter zaznaczy wykroczenie, jest to dopiero początek procedury sankcjonowania, którą wykonują organy wymiaru sprawiedliwości w sprawach sportowych posiadające uprawnienia dyscyplinarne.
Organizacje te mają kompetencje niezbędne do ustanawiania sankcji w sporcie. Analizują i weryfikują wykroczenia, które sędziowie i arbitrzy sygnalizują podczas meczów.
Ogólnie rzecz biorąc, Federalne Komisje Dyscyplinarne są odpowiedzialne za zapewnianie sprawiedliwości w dyscyplinach sportowych. Podobnie, każdy kraj ma swoją własną jednostkę dyscyplinarną odpowiedzialną za nakładanie sankcji. Poszczególne organy są odpowiedzialne za analizowanie, dyktowanie i stosowanie sankcji.
Na przykład organem dyscyplinarnym w Hiszpanii w sprawach piłki nożnej jest Royal Spanish Football Federation – RFEF.
Komitet ds. Konkurencji, Komitet Odwoławczy oraz sami właściciele przeprowadzają sankcje w ramach Hiszpańskiej Ligi Piłki Nożnej. Decyzje podejmują zgodnie z przepisami ogólnymi i kodeksem dyscyplinarnym RFEF.
Władza dyscyplinarna a władza sankcjonująca w sporcie
Różnice między dyscyplinarnym a sankcyjnym organem prawa administracyjnego znajdują odzwierciedlenie w dziedzinie wymiaru sprawiedliwości w sporcie. Mówiąc bardzo prosto, spójrzmy na podstawowy filar tych różnic:
- Władza dyscyplinarna: tylko organy administracyjne mogą sprawować ją nad agentami w ramach jej struktury; na przykład pracownicy.
- Organ sankcyjny: dotyczy każdej osoby fizycznej lub prawnej, która narusza zasady i przepisy ustanowione na poziomie administracyjnym lub prawnym.
Komisje ds. Konkurencji i odwoławcze mają uprawnienia dyscyplinarne do analizowania naruszeń i nakładania sankcji. Ich pole działania ogranicza się jednak do zachowań osób fizycznych i prawnych, które tworzą organiczną strukturę hiszpańskiej piłki nożnej.
Jakie są sektory analityczne tych komitetów? Piłkarze, arbitrzy, organy techniczne i kierownicze oraz kluby ligi hiszpańskiej.
Niemniej jednak organy te nie ponoszą odpowiedzialności za nakładanie sankcji na fanów ani ogół społeczeństwa uczestniczącego w wydarzeniach sportowych. Te osoby niekoniecznie są częścią RFEF lub nie są w żaden sposób z nimi powiązane.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Reglamento de la Federación Española de Fútbol. 2013. Extraído de: https://www.rfef.es/sites/default/files/pdf/circulares/RG%201314.pdf
- Código disciplinario de la Federación Española de Fútbol. 2015. Extraído de: https://www.rfef.es/sites/default/files/pdf/CODIGO-DISCIPLINARIO-TEMPORADA-2014-2015-(enero-15).pdf
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.