Nowe zasady gry w piłkę nożną: co zmieniono?

Nowe zasady gry w piłkę nożną: co zmieniono?

Ostatnia aktualizacja: 03 marca, 2020

Nowe zasady gry w piłkę nożną to kwestia, która zawsze wzbudza wiele kontrowersji. A jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Czy wiesz, że jeden z najpopularniejszych sportów na świecie niedawno zmienił swoje zasady? Niektóre z nich wywierają znaczący wpływ na sposób, w jaki uprawiamy ten sport.

Dlatego też warto poznać nowe zasady gry w piłkę nożną. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, na czym dokładnie polegają!

Międzynarodowa Rada Piłkarska (IFAB), organizacja, która zajmuje się wszelkimi regulacjami związanymi z tym sportem, przedstawiła siedem zmian zasad. Poinformowała już o nich sędziów oraz piłkarzy.

W rzeczywistości większość nowych zasad gry w piłkę nożną, które opisujemy poniżej, obowiązuje już w rozgrywkach międzynarodowych. Jednak niektóre z nich są dopiero na etapie sprawdzania.

Jeśli weźmiemy pod uwagę coraz częstsze wykorzystywanie VAR (wideoweryfikacji), możemy spokojnie stwierdzić, że wchodzimy w nową erę sportu. Czy uważasz, że zmiany zachodzące w piłce nożnej są korzystne?

Nowe zasady gry w piłkę nożną: siedem najważniejszych przykładów

1. Gracz może zejść z boiska używając najbliższego punktu

W przeszłości każdy gracz, który schodził z boiska musiał opuszczać je dokładnie w tym samym miejscu, w którym do gry wchodził zastępujący go gracz rezerwowy. Jednak od tego momentu gracze mogą schodzić z boiska przekraczając linię, która znajduje się najbliżej nich.

Mecz Liverpool z Real Madrid - nowe zasady gry w piłkę nożną

Takie założenie przyspiesza grę oraz pozwala uniknąć straty czasu i wycisnąć jak najwięcej z każdego meczu.

2. Sędzia może zwracać piłkę

Jeżeli piłka odbije się od sędziego, a drużyna, które jej nie kontrolowała (do tego momentu) przejmuje ją, gra jest wznawiana od momentu, w którym sędzia kopie piłkę na boisko, aby druga drużyna mogła ją odzyskać. Jeżeli dojdzie do tego w polu, sędzia poda piłkę bramkarzowi, nawet jeśli piłka należy do drużyny, która dokonuje ataku.

3. Bramki strzelone z wykorzystaniem rąk nie są liczone

A czy przypadkiem taka reguła nie obowiązywała wcześniej? Owszem, ale w nowych zasadach gry w piłkę nożną nie ma już znaczenia cel.

Oznacza to, że jeśli bramka zostanie strzelona w wyniku chwycenia piłki dłońmi lub przypadkowego dotknięcia piłki palcem i spowoduje strzelenie bramki lub faul, sędzia musi unieważnić zagranie.

4. Wrzut bramkarza – jedna z nowych zasad, które przyspieszają grę

Gra w piłkę nożną zaczyna się dopiero od pierwszego wrzutu z autu. Do tej pory, jeśli któraś drużyna nie przestrzegała tej zasady i zaczynała grać od razu, takie zachowanie nie było uznawane za przewinienie.

Nowe zasady gry w piłkę nożną unieważniają tą zasadę. Piłka jest od razu w grze, gdy bramkarz dokonuje wrzutu, a druga drużyna może ją przejąć.

5. Ostrzeżenia dla graczy rezerwowych

Piąta zasada dotyczy trenerów oraz graczy rezerwowych. Wszyscy oficjalni członkowie drużyny biorący udział w grze mogą do teraz otrzymywać ostrzeżenia, a nie tylko bezpośrednie wykluczenia. Dotyczy to również trenerów i graczy siedzących na ławce rezerwowych. Karę otrzyma również każdy gracz, który zbliży się do obszaru sprawdzania VAR.

6. Napastnicy i mur

Drużyny często ustawiają napastników w murze, gdy mają strzelać rzuty wolne. Ten trick ma zmniejszyć widzialność bramkarza i ruszyć graczy z wybranego przez nich ustawienia.

Neymar z FC Barcelona

Od tego momentu napastnicy będą musieli stać przynajmniej 90 centymetrów od muru, jeśli znajduje się w nim trzech lub więcej graczy.

7. Eliminowanie odbicia z rzutu karnego, jedna z zasad gry w piłkę nożną, która zostanie wprowadzona w przyszłości

Na samym końcu należy wspomnieć o jednej z zasad, która znajduje się w fazie eksperymentalnej i obowiązuje jedynie w nieprofesjonalnych rozgrywkach. Gra musi się zatrzymać po nieudanym lub zablokowanym rzucie karnym. Innymi słowy, w przyszłości bramki, które pochodzą z drugiej akcji po rzucie karnym może nie być zaliczona.

Te nowe zasady gry w piłkę nożną z pewnością poprawiają błędy w przepisach obowiązujących dotychczas. Sprawiają, że gra staje się szybsza i traci się podczas niej mniej czasu, więc są przydatne, nawet jeśli nie podobają się niektórym osobom.

Zawsze znajdą się tacy, którzy preferują starsze rozwiązania. Jednak prawda jest taka, że w ostatnich latach w piłce nożnej zaszło wiele zmian, do których będziemy zmuszeni się w końcu przyzwyczaić.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.