Trenowanie elitarnych młodych piłkarzy
Jeśli chodzi o elitarnych młodych piłkarzy, którzy są na dobrej drodze, aby zostać profesjonalistami, niezwykle ważne jest wdrożenie treningu odpowiedniego dla ich wieku. Właściwy trening może zmaksymalizować potencjał zarówno jednostki, jak i grupy.
Ważne jest również przyspieszenie nauki i zastosowanie odpowiednich taktyk, aby pomóc im zrozumieć podstawy piłki nożnej. Podstawy te będą iść w parze z ich rozwojem poznawczym, emocjonalnym oraz motorycznym.
Dodatkowo, pozytywne podejście do rozwiązywania problemów jednostki oraz grupy stanowią postawę bycia częścią zespołu. Zakotwicza młodych graczy w wartościach i odpowiednim zachowaniu.
Każdy trening powinien być pełen powagi, radości i motywacji, których potrzebuje sesja, aby stworzyć warunki, w których uprawianie sportu może być priorytetem.
Metodologia dla elitarnych młodych piłkarzy
Podczas treningów trenerzy powinni korzystać z jak największej liczby elementów i infrastruktury. Treningi powinny być przyjemne i obejmować korzystanie z piłki. Muszą być w stanie stymulować uwagę graczy.
Tymczasem trenerzy muszą również stopniowo pracować nad indywidualnymi umiejętnościami, takimi jak podania, kontrola, strzały do bramki lub sprint oraz umiejętnościami grupowymi, takimi jak pozycjonowanie, utrzymywanie kontroli nad piłką i osłanianie przeciwnika.
Aby wyszkolić elitarny zespół młodzieży do osiągnięcia sukcesu, trenerzy muszą stale oceniać umiejętności i cechy grupowe oraz indywidualne. Niektóre z nich mogą obejmować pozycje, pracę w grupach, bycie praworęcznym lub leworęcznym, obowiązki na boisku i zakres uwagi itp.
Ćwiczenia dla początkujących i elitarnych młodych piłkarzy
Istnieje kilka różnych planów treningowych dla elitarnych młodych piłkarzy. Różnią się w zależności o intensywności i celów lub ćwiczeń:
- Rozgrzewka: dynamiczne gry, które pomagają dzieciom skupić się i wejść w odpowiedni rytm do ćwiczeń. Trenerzy muszą udzielić obszernych instrukcji w taki sposób, aby ćwiczyć zdolność reakcji swoich zawodników, integrując jednocześnie różne elementy uczenia się w czasie rozgrzewki. Rozgrzewki kończą się rozciąganiem i trwają od 10 do 15 minut.
- Ćwiczenia początkowe: krótkie ćwiczenia w parach lub grupach, które aktywują ruchy motoryczne, których gracze potrzebują do treningu. Ćwiczenia grupowe mające na celu budowanie zespołu są również dobrym rozwiązaniem i powinny zająć od 10 do 20 minut.
- Średnie: zestaw ćwiczeń w miejscu, każde od 5 do 8 minut, o stopniowo zwiększającym się poziomie trudności.
- Zaawansowane: ćwiczenia na większej powierzchni. Ćwiczenia te mają na celu pomoc graczom we wspólnej grze i poruszaniu się. Ponadto mają na celu wzmocnienie umiejętności potrzebnych graczom do każdej pozycji na boisku. Całkowity czas wynosi od 20 do 30 minut.
- Końcowe: gracze przechodzą do takich ćwiczeń, jak rzuty karne, zwykłe strzały do bramki i gra według kolejności. Ostatnia część ćwiczenia trwa pięć minut i zakończona jest rozciąganiem się.
Wyspecjalizowany trening młodych piłkarzy
Każde dziecko potrzebuje specjalnego kierunku na pozycji, na której zazwyczaj gra. Gdy gracze rozgrywają coraz więcej meczy, ich trenerzy oceniają umiejętności, nad którymi należy popracować i ustalają spersonalizowane treningi.
Podczas każdego treningu wybierany jest jeden lub dwóch graczy, którzy będą ćwiczyć według innej rutyny. Spersonalizowane podejście do graczy buduje relacje z trenerem i sprawia, że czują się ważni.
Rozwój
Między szóstym a ósmym rokiem życia dzieci mają podobny poziom potencjału – pomijając oczywiście wyjątkowe jednostki. Trenerzy mogą rozwinąć ten potencjał w umiejętności poprzez próbę zmniejszenia rozproszenia podczas treningu.
Zatem ćwiczenia muszą być dynamiczne, progresywne i niezbyt obszerne. Ponadto ćwiczenia muszą przyciągnąć uwagę graczy. To, że dzieci rozumieją grę, nie oznacza, że wszystkie mają odpowiednią sprawność ruchową, aby być dobrymi piłkarzami.
Rozwiązaniem jest trening progresywny. Z biegiem czasu obowiązki są rozłożone w taki sposób, że dzieci mogą nauczyć się prawidłowo wykonywać ruchy. Dzięki temu będą pewniejsze siebie, kiedy będą musiały wykonać te ruchy podczas prawdziwego meczu.
Ćwiczenia progresywne
Na przykład, “główka” jest przykładem ćwiczenia progresywnego podczas którego gracze ćwiczą wyskok, ustawianie ciała i ruchy głowy przy użyciu lżejszej piłki – może to być piłka do gry w siatkówkę. Ćwiczenie to pomaga graczom wykonywać odpowiednie ruchy z większą pewnością siebie i precyzją.
Gdy gracze poczynią dobry postęp w pierwszej fazie, przystępują do ćwiczenia z prawdziwą piłką nożną. Ćwicząc z piłką nożną przyzwyczają się do rzeczywistych warunków gry.
Jak trenerzy zarządzają emocjami na murawie?
Emocje są istotną częścią piłki nożnej; nie możemy zapomnieć o tym, że sposób, w jaki trenerzy reagują na zwycięstwo lub porażkę zawsze będzie stanowić wzór dla dzieci. Kolejną rzeczą o której nie możemy, i nie powinniśmy, zapomnieć jest to, że radość i podekscytowanie powinny być tym, co zachęca dzieci do gry.
Drużyny piłki nożnej powinny wspólnie doświadczać frustracji i świętować sukcesy. Dynamika gry powinna uczyć graczy jak stawiać czoła przeszkodom i nagrodom, które pojawią się z czasem.
Każdy gracz powinien czuć się dobrze jako członek drużyny. Wreszcie, cierpliwość i wzmocnienie pozytywne będą podstawowymi sposobami traktowania wszystkich graczy.
Elitarna młodzieżowa piłka nożna, narzędzie społeczne
Zrozumienie piłki nożnej jako sportu może pomóc w rozwoju pozytywnej osobowości, trenerzy muszą narzucać zasady zachęcające do poczucia przynależności i braterstwa.
Aby w zespole występowała właściwa dynamika, podczas treningów obecne powinny być następujące normy postępowania:
- Punktualność
- Kompromis
- Ciężka praca
- Pozytywne relacje z członkami zespołu
- Szacunek w stosunku do przeciwnika
- Szacunek wobec stroju i wyglądu
- Poczucie przynależności
Zarządzanie sytuacjami między dziećmi a rodzicami
W ciągu kilku tygodni od rozpoczęcia treningów trenerzy powinni skontaktować się z rodzicami młodych talentów, aby przekazać im sposób działania i rozwiązywania konfliktów. Rodzice również powinni odgrywać rolę w treningu dziecka. Powinni je wspierać i pomagać w tworzeniu zdrowego otoczenia dla wszystkich.
Z drugiej strony, prześladowanie ani upokorzenie – nie może być tematem tabu, ani sposobem na nawiązanie kontaktu z innymi.
Trenerzy muszą współpracować z dziećmi, które są bardziej skłonne do prześladowania innych, aby w pozytywny i jednoczący dla zespołu sposób wykorzystać swój wpływ.
Podobnie, trenerzy muszą również współpracować z dziećmi, które najprawdopodobniej padną ofiarą prześladowania, aby pomóc im wyjść z tej roli.
Może się wydawać, że bycie trenerem młodych, utalentowanych piłkarzy będzie łatwą pracą. Jednak praca z dziećmi oznacza bycie aktywną częścią ich rozwoju, pracowanie z nimi każdego dnia w celu poprawienia ich umiejętności.
Trenerzy muszą być obeznani w innych dziedzinach poza sportem. Najczęściej trenerzy muszą odłożyć na bok taktyki i techniki muszą odłożyć na bok taktyki i techniki, a położyć nacisk na aspekty emocjonalne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Cè, E., Longo, S., Paleari, E., Riboli, A., Limonta, E., Rampichini, S., … Esposito, F. (2018). Evidence of balance training-induced improvement in soccer-specific skills in U11 soccer players. Scandinavian Journal of Medicine and Science in Sports, 28(11), 2443-2456. https://doi.org/10.1111/sms.13240
- García-Angulo, A., García-Angulo, F. J., Torres-Luque, G., & Ortega-Toro, E. (2019). Applying the new teaching methodologies in youth football players: Toward a healthier sport. Frontiers in Physiology, 10(FEB). https://doi.org/10.3389/fphys.2019.00121
- Gjesdal, S., Haug, E. M., & Ommundsen, Y. (2019). A Conditional Process Analysis of the Coach-Created Mastery Climate, Task Goal Orientation and Competence Satisfaction in Youth Soccer: The Moderating Role of Controlling Coach Behavior. Journal of Applied Sport Psychology, 31(2), 203-217. https://doi.org/10.1080/10413200.2017.1413690
- John, C., Rahlf, A. L., Hamacher, D., & Zech, A. (2019). Influence of biological maturity on static and dynamic postural control among male youth soccer players. Gait & Posture, 68, 18-22. https://doi.org/10.1016/j.gaitpost.2018.10.036
- Michailidis, Y., Metaxas, T. I., Stefanidis, P., & Christoulas, K. (2019). Fitness effects of one-year soccer training of 8-10 and 10-12-year-old school children. Journal of Sports Medicine and Physical Fitness, 59(5), 725-732. https://doi.org/10.23736/S0022-4707.18.08612-7
- Trecroci, A., Cavaggioni, L., Lastella, M., Broggi, M., Perri, E., Iaia, F. M., & Alberti, G. (2018). Effects of traditional balance and slackline training on physical performance and perceived enjoyment in young soccer players. Research in Sports Medicine, 26(4), 450-461. https://doi.org/10.1080/15438627.2018.1492392
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.