Sporty walki - siedem dyscyplin olimpijskich
Sporty walki z pewnością mogą być doskonałym widowiskiem, obejmującym pasjonujące pojedynki między wykwalifikowanymi sportowcami, na przykład podczas każdej Igrzysk Olimpijskich. Ale czy wiesz, jakie sporty walki pojawiają się podczas tej najważniejszej imprezy sportowej?
Sport walki to taki, w którym jedna osoba rywalizuje z drugą w pojedynku jeden na jednego. Istnieją różne rodzaje sportów walki, które podlegają określonym zestawom zasad. W tym artykule opowiemy o bardzo wyjątkowej grupie w tej wspaniałej rodzinie: olimpijskich sportach walki; to znaczy takich, które są obecne w programie najważniejszego wydarzenia światowego sportu.
Jakie są olimpijskie sporty walki?
Z pewnością na początek trzeba wiedzieć, co mamy na myśli, mówiąc „sporty walki”. Zgodnie z definicją, sport walki to dyscyplina kontaktowa, w której dwóch przeciwników styka się ze sobą za pomocą określonych części ciała. Sposób, w jaki przeciwnicy się dotykają, zależy od reguł danego sportu.
Niektóre dyscypliny zatwierdzone przez Międzynarodowy Komitet Olimpijski do udziału w Igrzyskach co cztery lata to:
1. Boks
Od samego początku boks był zawsze popularnym sportem i uważa się, że był już praktykowany w starożytnej Grecji. W 688 p.n.e. został włączony do Igrzysk Olimpijskich w starożytności pod nazwą Pigmej lub „walka na pięści”.
Jak również jest to jeden ze sportów, który pojawił się w większości edycji współczesnych Igrzysk Olimpijskich. Dokładniej, od drugiej edycji w St. Louis w 1904. Boks nie pojawił się tylko w Atenach 1896.
Oto interesujący fakt: medale przyznaje się w grach pierwszym czterem bokserom z każdej kategorii. W igrzyskach olimpijskich boks występuje w kategoriach mężczyzn i kobiet.
Boks jest jednym z najbardziej tradycyjnych sportów walki na Olimpiadzie.
2. Szermierka
Innym z historycznych sportów walki olimpijskich we współczesnych edycjach jest szermierka. Ponadto jest obecna od pierwszych Igrzysk, przynajmniej w kategorii męskiej.
Kategoria żeńska została włączona w 1924 r. Szermierka istotnie ma na celu „dotknięcie” przeciwnika białą bronią. Może być nią szabla, miecz lub floret. Uczestnicy są chronieni specjalnymi kombinezonami i maskami, które sygnalizują wystąpienie dotyku przeciwnika.
3. Judo
Judo jest kolejną ze sztuk walki regularnie pojawiającą się na Igrzyskach Olimpijskich. Komitet Olimpijski postanowił dodać ten sport do oficjalnego programu podczas Olimpiady Tokyo w 1964. Chociaż judo „zniknęło” w 1968 r., powróciło w 1972 r. i od tego czasu nadal jest sportem olimpijskim.
W 1992 r. dodano kategorię żeńską i konkurs podzielono na siedem kategorii według wagi.
4. Zapasy grecko-rzymskie to prawdopodobnie jeden z najstarszych, jeśli chodzi o sporty walki olimpijskie
Ten sport ma swoje korzenie w Grecji i w Starożytnym Rzymie – stąd jego nazwa – był elementem Igrzysk Olimpijskich już w starożytności. Wówczas kiedy Pierre de Coubertin postanowił zorganizować Modern Games, nalegał, aby tej dyscypliny na nich nie zabrakło.
W ten sposób zapasy grecko-rzymskie włączono do programu w drugiej edycji, w San Luis w 1904. Obecnie ta antyczna dyscyplina jest podzielona na siedem kategorii.
Zapasy grecko-rzymskie to sport pochodzący z czasów starożytnych.
5. Zapasy olimpijskie
To kolejny olimpijski sport walki o starożytnych korzeniach, którego regulacje (oparte na zapasach grecko-rzymskich) zmodyfikowano. W tej dyscyplinie zapaśnicy mogą wykorzystywać dowolną część swojego ciała. Zapasy olimpijskie dopuszczono w edycji z 1904 roku.
6. Taekwondo
Taekwondo jest nowoczesną koreańską sztuką walki, stworzoną w latach 50. i uznaną za sport olimpijski w 1988 r. Dlatego też podczas edycji w Seulu tego samego roku uczestniczył jako sztuka pokazowa, ale został dodany do programu w Sydney 2000.
Mecz taekwondo odbywa się na ringu 8 x 8 metrów bez lin i ograniczeń fizycznych, jak w boksie. Może być jedna do trzech rund, a czas trwania waha się od jednej do trzech minut, w zależności od kategorii. Uczestnicy mogą uderzać przodem ciała i głową.
Taekwondo to jedna z najpowszechniej praktykowanych sztuk walki.
7. Karate, najnowszy w kategorii “olimpijskie sporty walki”
Na koniec przytoczymy ostatni ze sportów olimpijskich, który szczegółowo omówimy. Sport ten należy również do grupy sztuk walk. Pochodząca z Japonii nazwa Karate oznacza – „ścieżkę pustej ręki”, ponieważ nie używa się żadnej broni.
Karate to sport olimpijski – istotnie uznawany za najbardziej „nowoczesny”, ponieważ właśnie został zaakceptowany, po kilku podejściach do udziału w edycji Tokio 2020. Karate zostało dodane do listy wraz z baseballem lub softballem, surfingiem, wspinaczką i deskorolką.
Niewątpliwie olimpijskie sporty walki są najbardziej interesujące w każdej edycji Igrzysk. Jaki jest Twój ulubiony z tych, które znalazły się na tej liście?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Bromley, S. J., Drew, M. K., Talpey, S., McIntosh, A. S., & Finch, C. F. (2018). A systematic review of prospective epidemiological research into injury and illness in Olympic combat sport. British Journal of Sports Medicine. https://doi.org/10.1136/bjsports-2016-097313
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.