Bekhend tenisowy: co to jest i jak go wykonać?
Bekhend w tenisie to klasyczne uderzenie. Stanowi podstawę ataku wielu graczy, ponieważ zmusza przeciwnika do poruszenia się.
Czytając dzisiejszy artykuł poznasz jedno z najmocniejszych i najbardziej charakterystycznych uderzeń w tym sporcie: bekhend. Do tenisistów, którzy są znani ze swojego bekhendu, zaliczamy Rogera Federera, Novaka Djokovica i Stana Wawrinka.
Na czym polega bekhend w tenisie?
Aby wykonać to uderzenie, należy ustawić ciało we właściwy sposób, utrzymując dystans od siatki. Właściwa pozycja polega na ustawieniu się bokiem, z ramieniem skierowanym ku siatce.
Należy upewnić się, że waga ciała podczas uderzenia piłki opiera się głównie na tylnej nodze.
Właściwe ułożenie ciała stanowi klucz, podobnie jak w przypadku forhendu. Jednak istnieje kilka różnic:
- Podczas mocnych uderzeń noga, która znajduje się z przodu, jest skrzyżowana, aby zapewnić lepszą równowagę.
- W sytuacjach, gdy nie ma miejsca, stopa znajdująca się z przodu powinna być ustawiona bokiem, prawie przesadnie. Dzięki temu Twoje ciało nie ma możliwości obrócenia się, a powrót staje się niemożliwy.
- Ogólnie rzecz biorąc, bekhendu używa się jedynie ze stopami ustawionymi do przodu, kiedy piłka kieruje się bezpośrednio na gracza i nie ma wystarczająco dużo czasu, aby poruszyć się do forhendu.
Uchwyt wykorzystywany do bekhendu, zarówno do podkręceń, jak i płaskich strzałów, nosi nazwę Eastern. Posiada tą zaletę, że przenosi w sposób optymalny wagę. Jednak jego wada wiąże się z tym, że po nim musisz wykonać inny rodzaj uderzenia.
Jak wykonać właściwy bekhend w tenisie
Aby wykonać w prawidłowy sposób bekhend, musisz pamiętać o kilku krokach:
- W pozycji oczekującej ciało musi być lekko pochylone do przodu. Poza tym musisz upewnić się, że będziesz używać chwytu Eastern.
- Drugi krok polega na schowaniu rakiety za ciało. Poza tym w momencie uderzenia piłki powinieneś ustawić swoje ciało bokiem.
- Kiedy uderzysz piłkę, rakieta musi poruszyć się z tyłu do przodu, lekko przechylona do góry.
- Ostatni ruch w bekhendzie polega na przeniesieniu wagi ciała do przodu, co pozwala na bardziej agresywne uderzenie piłki.
Rodzaj bekhendów
Ten rodzaj uderzenia może być wykonany na wiele różnych sposobów, a każdy z nich będzie wpływał na piłkę w inny sposób. Pierwszy z nich to płaski bekhend, który nie wywiera zbyt dużego wpływu na piłkę.
Stąd właśnie bierze się jego nazwa. Gracze wykorzystują takie uderzenie w roli ataku, kiedy zbliżająca się piłka znajduje się odrobinę nad siatką.
Kolejne zagranie w bekhendzie to “top spin“. To uderzenie sprawia, że piłka kieruje się mocno w górę, aby przelecieć nad siatką i później opaść na kort.
W celu wykonania tego uderzenia należy umieścić głowę rakiety z tyłu, przechyloną do dołu, a uderzenie zakończyć z rakietą z przodu i uniesioną do góry. Dzięki temu odpowiedź na uderzenie staje się bardzo utrudmiona.
I w końcu mamy slajs, czyli defensywne uderzenie bekhend. To najwolniejsze uderzenie ze wszystkich trzech bekhendów, ponieważ głowa rakiety przechodzi od tyłu i góry do dołu i przodu. Tym samym uderzenie to sprawia, że piłka kręci się do tyłu, nie pozwalając jej unieść się po tym, gdy uderzy w kort.
Ten rodzaj bekhendu można wykorzystać do odpowiedzi na mocny serwis w uderzeniach, które ciężko jest dosięgnąć. Widać więc, że takie uderzenie jest niezwykle defensywne.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.