Logo image
Logo image

Pete Sampras – rys słynnego tenisisty

3 min.
Pete Sampras – rys słynnego tenisisty
Ostatnia aktualizacja: 09 kwietnia, 2021

Po 14 turniejach Wielkiego Szlema tenisista Pete Sampras zajmuje drugie miejsce po Nadalu, który gra do dziś w erze otwartej. Czytaj dalej, i dowiedz się więcej o jego karierze!

Pete Sampras: tenisista, który stworzył historię

Petros Sampras, znany również jako Pete Sampras, to były amerykański tenisista, którego kariera rozpoczęła się w 1988 roku.

W trakcie swojej kariery zawodowej wygrał 14 turniejów Wielkiego Szlema, z których dwa były finałami Australian Open -1994 i 1997. Wygrał także siedem tytułów Wimbledonu-1993, 1994, 1995, 1997, 1998, 1999 i 2000- oraz pięć finałów US Open -1990, 1993, 1995, 1996 i 2002-.

Warto zauważyć, że nigdy nie udało mu się wygrać na w słynnym turnieju Rolanda Garrosa, ale dostał się do jednego z jego półfinałów na kortach ziemnych.

Pete Sampras: podróż pełna tytułów

Amerykański tenisista zgromadził w sumie 286 tygodni jako numer jeden w rankingu ATP. Oznacza to, że jest drugim najlepszym w erze otwartej, po Federerze.

Niezwykła gra Pete’a Samprasa

Pete zdobył jedenaście tytułów ATP Masters Series, z których trzy odbyły się w Miami i Cincinnati, a jeden w Rzymie. Ponadto zdobył także dziewiętnaście finałów. Przejął także pięć kolejnych edycji Mistrzostw Świata ATP Tour.

Przez długi czas ludzie postrzegali Samprasa jako najlepszego tenisistę wszechczasów, dopóki szwajcarski gracz Roger Federer nie rozpoczął swojej kariery.

Paul Annacone, trener z Ameryki Północnej, który w swojej karierze kilkakrotnie pracował z Pete’em Samprasem (a także z Rogerem Federerem w latach 2010-2014), twierdzi, że w obu tenisistach znajduje wiele podobieństw.

Rywale Sampry najbardziej obawiali się jego podania i forhendu. Pete Sampras zyskał przydomek „Pistol Pete”. Wydawało się, że kiedy przygotowywał się do następnego strzału, wyciągnął rakietę jak broń w stylu kowbojskim.

Również dzięki „wschodnim” forhendowi z zamkniętym chwytem, ​​z tyłu kortu, udało mu się zdobyć wiele potężnych zwycięskich punktów.

Some figure

John McEnroe – partner Sampry w grze podwójnej w Pucharze Davisa w USA – pomógł mu udoskonalić technikę serwu i woleja, dając mu kilka przydatnych wskazówek. To pomogło mu zagrać  agresywną, naturalną i kreatywną grę.

Jego potężna, różnorodna i naturalna zagrywka pozwoliła mu wykorzystać wszystkie możliwe efekty, jakie można uzyskać na piłce tenisowej. Jego serwis osiągnął 135 mil na godzinę i nadal jest przedmiotem badań ze względu na aspekty mechaniczne i techniczne.

Jeśli chodzi o jego bekhend, to on również wykonał chwyt „wschodni”. Do bekhendu typu plasterkowego użył klasycznego chwytu kontynentalnego.

Jego osobistą wizytówką było „latające rozbicie” lub „uderzenie z wyskoku”, które zawsze powodowało, że publiczność wstawała. Jego zagrania były po prostu widowiskowe, zwłaszcza po tym, jak rozbił piłkę przeciwnika.

Wyjątkowo kompletny styl gry Pete’a

Na kortach szybkiego ruchu, takich jak trawa, nawierzchnia sztuczna i beton, był nie do powstrzymania. Ale na wolnych kortach, takich jak glina, jego podanie nie było tak decydujące.

Pomimo jego niedociągnięć na kortach ziemnych, eksperci nadal uważają jego grę za jedną z najbardziej kompletnych w historii tenisa. Na twardych kortach Sampras zawsze potrafił perfekcyjnie wykonać każdy możliwy strzał w sytuacjach wysokiego ciśnienia.

Pete Sampras – podróż

Co więcej, był w stanie wygrać mecz zarówno z tyłu kortu, naprzemiennie z okazjonalnymi ofensywnymi uderzeniami w siatkę, jak i przeciwnie, z zagrywką z woleja przez prawie cały mecz.

Przez lata doskonalił swoje gry umysłowe i strategię. W kluczowych momentach nauczył się wykazywać determinację i odwagę; udało mu się pokonać niekorzystne sytuacje, rywali i przeszkody.

Some figure

Niektórzy z najbardziej znanych ekspertów w tym sporcie, tacy jak Bud Collins, wskazują, że nadal mógłby zdobyć tytuł najlepszego gracza w historii. Jedyna różnica polega na tym, że Federer więcej razy wygrywał Wielkiego Szlema.

Collins wspomina, że ​​pokolenie tenisistów było tak liczne i utalentowane na wszystkich nawierzchniach, że naprawdę ciężko było zdominować osiągnięcia Samprasa.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.