Logo image
Logo image

Alergik a ćwiczenia na świeżym powietrzu

4 min.
Alergik a ćwiczenia na świeżym powietrzu
Alergik a ćwiczenia na świeżym powietrzu
Ostatnia aktualizacja: 22 listopada, 2020

Alergik i ćwiczenia na świeżym powietrzu mogą wydawać się okropnym połączeniem. Jednak wielu sportowców i entuzjastów sportu znalazło sposoby, aby nadal cieszyć się swoimi ulubionymi treningami, jednocześnie minimalizując objawy uczulenia.

Radzenie sobie z alergiami podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu jest częstym problemem. Wiele osób, które lubią uprawiać sport na świeżym powietrzu, cierpi na nieżyt nosa lub problemy skórne. Jednak nadal chcą uprawiać swój ulubiony sport, jednocześnie kontrolując objawy.

Aktywność fizyczna i sport stymulują układ odpornościowy, więc ogólnie pozwalają łagodzić objawy alergii. Jednak w niektórych porach roku, na przykład wiosną, lata wokół tak wiele alergenów, że może to być naprawdę okropny czas, o czym doskonal wie każdy alergik.

Niemniej jednak lekarze nadal zalecają aktywność na świeżym powietrzu jako sposób na zwiększenie tolerancji. Oznacza to, że ekspozycja na alergeny może odczulić organizm i zmniejszyć objawy alergii.

Jednak pomimo tej porady nadal ważne jest, aby zachować środki ostrożności, zwłaszcza jeśli cierpisz na nieżyt nosa lub astmę. Na szczęście sposoby na radzenie sobie z tym problemem mogą być dość proste, takie jak przyjęcie dawki z inhalatora przed wyjściem na bieganie.

Reakcje alergiczne obejmują zarówno łagodne objawy, jak i bardziej złożone i poważne reakcje, takie jak napad astmy. Jeśli więc masz jakiekolwiek wątpliwości, powinieneś porozmawiać z lekarzem, aby nie narażać się na żadne poważne ryzyko.

Trzy kluczowe czynniki w radzeniu sobie z alergiami i sportami na świeżym powietrzu, które powinien znać każdy alergik

Podczas próby kontrolowania alergii w trakcie ćwiczeń na świeżym powietrzu istnieją trzy kluczowe czynniki, które współdziałają ze sobą. Niektóre z nich mogą powodować coś tak podstawowego, jak kichanie, ale inne mogą mieć poważniejsze konsekwencje.

  • Pogoda: warunki pogodowe, kiedy wychodzisz na zewnątrz, są bardzo ważne. Zimne powietrze powoduje skurcz oskrzeli, a poziom pyłków może stymulować receptory węchowe. Zanieczyszczenie powietrza również przenosi alergeny. Upewnij się, że zawsze sprawdzasz prognozę przed wyjściem z domu na ćwiczenia.
Some figure
  • Istniejące wcześniej problemy zdrowotne: bycie astmatykiem to oczywiście nie to samo, co problemy z wysypką skórną spowodowane zanieczyszczeniem środowiska. Astmatycy będą znacznie bardziej narażeni niż sportowcy z chorobami skóry, a rodzaje leków zapobiegawczych i zabiegów również będą się różnić.
  • Rodzaj sportu: rodzaj ćwiczeń, które zamierzasz wykonywać, będzie również powiązany z pogodą. Jazda na nartach odbywa się oczywiście w zimnym otoczeniu, podczas gdy prawdopodobnie będziesz surfować na gorącej plaży. Co więcej, w niektórych dyscyplinach intensywność rośnie wolniej niż w innych, co może mieć wpływ na reakcję organizmu.

Stosowanie leków przeciwalergicznych

Stosowanie leków podczas uprawiania sportów na świeżym powietrzu budzi kontrowersje. Niektórzy sportowcy w ogóle nie chcą zażywać żadnych preparatów, podczas gdy inni nie mają wyboru.

Najczęstszymi opcjami są leki przeciwhistaminowe, ale wiadomo, że zmniejszają one wyniki sportowe. Mają również szereg skutków ubocznych, w tym senność.

Some figure

Tymczasem leki rozszerzające oskrzela są koniecznością dla astmatyków. Astmatycy powinni wdychać je przed jakimkolwiek ćwiczeniem, a zwłaszcza jeśli pogoda może pogorszyć ich stan. Jednak ponieważ ich skutki uboczne obejmują szybsze tętno, zawsze należy najpierw zasięgnąć porady lekarza.

Jeśli jesteś zawodowym sportowcem, istnieją również złożone aspekty prawne. Wiele leków przeciwalergicznych jest niedozwolonych i uważa się je za formę dopingu.

Zalecenia dotyczące radzenia sobie z alergiami i sportami na świeżym powietrzu – jako alergik koniecznie musisz je znać

Jeśli cierpisz na astmę, powinieneś porozmawiać z lekarzem o sposobach zapobiegania atakom astmy podczas ćwiczeń. To naprawdę ważne i w żadnych okolicznościach nie powinieneś tego zaniedbywać.

Z drugiej strony, jeśli cierpisz na znacznie łagodniejsze alergie, takie jak nieżyt nosa lub zapalenie skóry, możesz podjąć kilka prostych kroków, które złagodzą objawy i pozwolą Ci nadal ćwiczyć na świeżym powietrzu.

Jednym z nich jest nawodnienie. Im bardziej jesteś nawodniony, tym skuteczniej błony śluzowe twojego organizmu będą przeciwdziałać objawom, takim jak kichanie i swędzenie nosa.

Po drugie, zawsze sprawdzaj pogodę przed wyjściem na zewnątrz i zwracaj szczególną uwagę na wszelkie ostrzeżenia o zanieczyszczeniu lub liczbie pyłków. Pomoże Ci to uniknąć ćwiczeń w warunkach nie do końca spełniających normy.

Kolejną kluczową rzeczą do rozważenia jest czystość. Według Salazara Nievasa (2017) mycie i prysznic pomagają usunąć wszelkie alergeny, które mogą gromadzić się na skórze podczas ćwiczeń. Ubrania również są nimi przykryte, więc warto się przebrać, gdy tylko wrócisz do domu.

Wreszcie, staraj się ćwiczyć po południu, kiedy pyłek już dostatecznie opadł, lub po deszczu, kiedy alergeny są mniej aktywne. Poranki i bardziej suche pory dnia są zwykle gorsze dla alergików.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nievas, María Salazar. Dermatitis atópica: cuidados de la piel. Vol. 42. 3. Ciencias, 2017.
  • Soto, D. Antolín Amérigo, et al. Rinitis alérgica. Medicine-Programa de Formación Médica Continuada Acreditado 12.30 (2017): 1757-1766.
  • Lisboa, Carmen. Medidas preventivas en el asma bronquial. ARS MEDICA Revista de Ciencias Médicas 16.1 (2017): 76-78.
  • Caggiano, Serena, et al. Exercise-induced bronchospasm and allergy. Frontiers in pediatrics 5 (2017): 131.
  • Bonini, Matteo, and William Silvers. Exercise-induced bronchoconstriction: background, prevalence, and sport considerations. Immunology and Allergy Clinics 38.2 (2018): 205-214.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.