Logo image
Logo image

Bieganie w ciąży - czy możesz uprawiać ten sport?

3 min.
Bieganie w ciąży - czy możesz uprawiać ten sport?
Ostatnia aktualizacja: 26 kwietnia, 2019

Jeszcze niedawno uważano, że kobiety w ciąży nie powinny ćwiczyć. Na szczęście nie jest to prawda. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak wygląda bieganie w ciąży.

Przez całe dziewięć miesięcy ciąży powinnaś ćwiczyć w odpowiedni sposób, dostosowany do Twojego poziomu sprawności fizycznej. Jeśli uprawiasz regularnie jakiś sport, na przykład bieganie, i dowiesz się, że jesteś w ciąży, wcale nie musisz z niego rezygnować.

Pamiętaj jedynie, by przestrzegać określonych zasad i zachować ostrożność. Z tego artykułu dowiesz się, czy bieganie w ciąży jest możliwe.

Czy bieganie w ciąży jest możliwe?

Liczne badania zmieniły nasze spojrzenie na bieganie w ciąży. Udowadniają one, że ćwiczenia ogrywają kluczową rolę podczas ciąży, zapewniając zdrowie zarówno mamy, jak i dziecka.

Kobiety w ciąży nie tylko uprawiają jogę, pilates, pływają i chodzą na długie spacery, ale także biegają. Bieganie w ciąży staje się coraz bardziej popularne, ponieważ ma wiele zalet.

Some figure

Jeśli Twoja ciąża nie jest zagrożona albo Twój nie lekarz nie zalecił Ci inaczej, to bieganie i jogging w ciąży mogą poprawić Twoje poczucie własnej wartości. Co więcej, mogą uchronić Cię przed osteoporozą i nadmiernym przybieraniem na wadze, zmniejszyć uczucie spuchniętych nóg i zapobiec wystąpieniu stanu przedrzucawkowego.

Bieganie to ćwiczenie o średniej lub wysokiej intensywności, ale zawsze możesz poruszać się własnym tempem. Jeśli nigdy wcześniej nie biegałaś, powinnaś zacząć spokojnie, aby stopniowo przyzwyczajać ciało do tej aktywności.

Przeczytaj także: Sporty outdoor: dlaczego warto je uprawiać?

Jak biegać w ciąży?

Bez względu na to, czy biegałaś przed zajściem w ciążę czy nie, uprawiając ten sport zawsze powinnaś stosować się poniższych wskazówek.

1. Zasięgnij opinii lekarskiej

Nawet jeśli Twoje przyjaciółki zaczęły biegać w trakcie ciąży i nie doświadczyły żadnych problemów, powinnaś pamiętać, że każda ciąża jest inna. Zapytaj lekarza, czy zaleca ten poziom aktywności. Jeśli ma jakieś zastrzeżenia, poproś go, by polecił Ci inny rodzaj aktywności fizycznej.

2. Wykonuj ćwiczenia o umiarkowanej intensywności

Możesz być doświadczoną biegaczką, ale mimo tego powinnaś poznać wpływ, jaki bieganie ma na Ciebie i Twoje dziecko. To oczywiste, że nie polecamy brać udziału w maratonach, biegać w wysokich temperaturach ani zmuszać swojego organizmu do nieludzkiego wysiłku.

Jeśli okaże się to konieczne, zamień bieganie na jogging lub chód. Ta rada przyda Ci się zwłaszcza w trzecim trymestrze, gdy Twój brzuch będzie cięższy i zaczniesz się czuć coraz bardziej zmęczona. Pamiętaj, by pić wystarczająco dużo wody i unikaj wychodzenia na zewnątrz w najcieplejszym momencie dnia.

3. Noś wygodne ubrania

To podpowiedź, która przyda się wszystkim sportowcom, nie tylko kobietom w ciąży, które chcą wyjść pobiegać. Jednak w Twoim przypadku zakup ubrań dopasowanych do zmieniającego się kształtu ciała odgrywa jeszcze ważniejszą rolę.

Upewnij się, że nie są zbyt ciasne w brzuchu lub w okolicy kostek. Poza tym wybieraj taki rodzaj odzieży sportowej, która zadba o to, by było Ci sucho i będzie pochłaniała pot.

Z kolei buty powinny być wygodne i przystosowane do biegania po różnych powierzchniach. Muszą także chronić Cię przed upadkiem i kontuzją. Pamiętaj, że kobiety w ciąży są bardziej narażone na zwichnięcia ze względu na mniej napięte ścięgna.

4. Słuchaj swojego ciała

Bieganie w ciąży może być fajne i zdrowe, ale może także wymagać włożenia dużej dozy wysiłku. To z kolei może odbić się na Twoim ciele. Dlatego też musisz koniecznie zwracać uwagę na sygnały wysyłane przez Twoje ciało.

Jeśli jesteś bardzo zmęczona, bolą Cię kolana lub Twoje tętno nie spada, gdy skończysz trening, jak najszybciej zasięgnij porady lekarskiej. Nie wahaj się poprosić lekarza o pomoc, jeśli odczuwasz jakikolwiek ból lub dyskomfort.

5. Utrzymuj odpowiednią postawę ciała

W trakcie ciąży dolna część Twoich pleców jest wyjątkowo obciążona, ponieważ dźwiga wagę Twojego rosnącego brzucha. Kobiety w stanie błogosławionym często zaczynają się garbić, aby zmniejszyć ból. Jednak takie zachowanie może prowadzić do upadku.

Some figure

Podczas biegania pilnuj, aby Twoje plecy były wyprostowane, głowa uniesiona, a łopatki ściągnięte. Dzięki temu unikniesz skurczy i bólu mięśni.

Pamiętaj, że bieganie w ciąży powinno sprawiać radość i przyjemność. Nie traktuj go jak wyścig lub zawody. Ciesz się ćwiczeniami o umiarkowanej intensywności i korzyściami, jakie przyniosą Tobie i Twojemu dziecku.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.