Ból głowy: pięć sposobów, by sobie z nim poradzić
Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać ból głowy. To bardzo nieprzyjemne uczucie, które nie pozwala nam cieszyć się życiem. Na szczęście istnieją naturalne sposoby, które pomogą Ci zwalczyć nawet uporczywe bóle.
Napięcie mięśni, stres, zaburzenia odżywiania, brak snu, zmęczenie oczu lub niektóre choroby – wszystko to może prowadzić do wystąpienia bólu. Ból głowy jest irytujący i denerwujący. Jeśli Cię dręczy, sięgnij po naturalne, praktyczne i bardzo skutecznie sposoby na bóle głowy.
W aptekach znajdziesz wiele leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Mimo tego nie powinnaś stosować ich zbyt często, aby nie zaszkodzić swojemu organizmowi. Kiedy czujesz nacisk na skronie, oczy i czoło wywoływany przez ból napięciowy lub po jednej stronie Twojej głowy pulsuje migrena, nie powinnaś jeszcze dokładać swojemu żołądkowi wypełniając go lekami.
Niektórym osobom pomaga cisza i odpoczynek, ale inne potrzebują czegoś więcej. W takim wypadku warto wypróbować jeden z pięciu domowych sposobów na ból głowy, które zebraliśmy poniżej.
Ból głowy: jak z nim wygrać?
Woda
Woda to niezwykle banalna rzecz, która może pomóc odegnać ból głowy. Nie zapominaj, że jedna z możliwych przyczyn Twoje dyskomfortu to odwodnienia. Dwie szklanki wody lub naturalnego soku (bez dodatku cukru) mogą sprawić, że znowu poczujesz się dobrze. A korzyści płynące z picia wody z dodatkiem soku z cytryny są jeszcze większe.
Woda może także pomóc Ci się zrelaksować. Dlatego jeśli cierpisz z powodu częstych bólów głowy, spróbuj wziąć kąpiel w ciepłej wodzie (bez moczenia głowy). Może okazać się bardzo pomocna. Kolejna opcja to położenie termofora wypełnionego gorącą wodą na karku i głowie.
Następny skuteczny sposób polega na zanurzaniu stóp na zmianę w ciepłej i zimnej wodzie. Jeśli chcesz, możesz dodać sól do kąpieli lub olejek lawendowy. Dzięki temu uspokoisz się i rozluźnisz.
Badacze udowodnili także, że ból głowy zmniejsza się po przyłożeniu lodu do bolesnego obszaru. Ale nie powinnaś kłaść go bezpośrednio na skórę! Włóż lód do torebki strunowej lub owiń go w ręcznik i dopiero połóż na głowę. Możesz także zmieniać kompresy z zimnych na ciepłe i na odwrót. Jeśli chcesz tego spróbować, weź drugi kawałek materiału zmoczony gorącą wodą.
Napary
Napary mogą skutecznie zastąpić środki przeciwbólowe. Ich plusem jest to, że nie mają skutków ubocznych. Napar z imbiru może zmniejszyć ból głowy, bo powstrzymuje syntezę substancji, które go wywołują. Możesz przygotować go gotując maksymalnie 10 gramów korzenia imbiru w odrobinie wody.
Kolejny składnik, który warto wypróbować w walce z bólem głowy to echinacea, stosowana często podczas przeziębienia. Wrzuć łyżkę suszu do 200 mililitrów wrzącej wody, zostaw na parę minut, przecedź i wypij.
Na liście roślin, które zmniejszają natężenie bólu głowy, znajduje się także rumianek. Aby w pełni skorzystać z jego właściwości, dodaj trzy czubate łyżki suszonych kwiatów na pół litra wody. Zagotuj, zostaw na kilka minut, przecedź i pij w ciągu dnia zamiast wody. Zadziała jeszcze lepiej, jeśli dodasz do niego łyżkę soku z cytryny.
Kolejne połączenie, które warto wypróbować, to mieszanka octu jabłkowego (dwie łyżki) i miodu dodana do szklanki ciepłej wody. Podobno jest w stanie poradzić sobie z bólem w zaledwie parę minut.
Masaże
Stres, zmęczenie i bezsenność mogą wywoływać ból głowy i migrenę. Dzieje się tak, bo Twoje ciało aż krzyczy, domagając się odpoczynku i rozluźnienia. Aby zmniejszyć napięcie i poprawić swój stan fizyczny, warto rozmasować kark, czaszkę i inne obszary, w których usadowił się ból.
Masaż skroni, małżowin usznych, nosa i czaszki wykonuje się opuszkami palców. Powinien składać się z kolistych, delikatnych ruchów, bez wywierania zbyt dużego nacisku. Aby uzyskać jeszcze lepszy efekt, do masażu można dołączyć oleje lub olejki eteryczne.
Najczęściej używa się olejku eterycznego z eukaliptusa, lawendy i rumianku. Możesz także spróbować olejku eterycznego z majeranku, rozmarynu i gałki muszkatołowej. Stosuj je oddzielnie lub stwórz specjalną mieszankę, którą wykorzystasz do masażu, dodasz do kąpieli lub inhalacji.
Kawa lub oliwa z oliwek
Kawa zmniejsza stan zapalny rozwijający się w naczyniach krwionośnych znajdujących się w mózgu. Dzięki temu skutecznie zwalcza bóle głowy. Jednak jeśli Twój organizm jest przyzwyczajony do codziennego spożywania kawy, możesz nie osiągnąć upragnionego efektu.
Oliwa z oliwek to doskonały antyoksydant. Wystarczą dwie łyżki tego cennego produktu, by bóle głowy przestały być problemem.
Zapobieganie
Zawsze lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Oto kilka podpowiedzi, które mogą uchronić Cię przed wystąpieniem bólu głowy:
- Spożywaj pokarmy bogate w witaminę B12 i magnez. Znajdziesz je w migdałach, orzechach, warzywach, jajkach i innych produktach spożywczych.
- Spaceruj lub biegaj przynajmniej przez trzydzieści minut każdego dnia. To pomoże Ci zmniejszyć napięcie, poprawi zdrowie fizyczne i jakość życia.
- Wspieraj rozwój dobrych nawyków. Kiedy na Twojej drodze stają zmiany hormonalne, na przykład zbliża się miesiączka, postaraj się robić ćwiczenia relaksujące. Oprócz tego pij dużo wody, unikaj unoszenia ciężkich przedmiotów i nie jedz ostrego jedzenia.
- Panuj nad stresem. Ćwicz jogę, rób ćwiczenia oddechowe i uprawiaj inne rodzaje aktywności fizycznej, które mogą powstrzymać nadchodzący ból głowy.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.