Całkowity odpoczynek: jak radzą sobie z nim sportowcy?
Całkowity odpoczynek może być prawdziwym wyzwaniem dla każdego sportowca. Drastycznie przerywa rutynę treningową i zobowiązuje Cię do maksymalnego ograniczenia ruchów. Może to być stresująca sytuacja zarówno dla umysłu, jak i ciała.
Najczęstszym powodem, dla którego sportowiec musi przestrzegać okresu całkowitego odpoczynku, jest kontuzja. Stopień unieruchomienia i długość odpoczynku będą się różnić w zależności od stopnia urazu. Jednak prawie wszyscy sportowcy odnieśli w pewnym momencie uraz, który zmusza ich do ograniczenia aktywności.
Chociaż całkowity odpoczynek jest niepożądaną sytuacją dla sportowców, może to być również okres wzrostu i zmiany osobistej. Dlatego w tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą Ci jak najlepiej wykorzystać całkowity odpoczynek.
Jak poradzić sobie z całkowitym odpoczynkiem
Pomimo tego, że w tym okresie aktywność fizyczna zostanie maksymalnie ograniczona, można, a nawet pożądane jest, aby skoncentrować się na swoim samopoczuciu psychicznym. W ten sposób proces rehabilitacji będzie krótszy i możliwe będzie szybsze wznowienie treningu
Całkowity odpoczynek: czas na przedefiniowanie celów
Kontuzja może zniweczyć Twoje krótko- i długoterminowe cele. Z tego powodu podczas okresu odpoczynku należy zaplanować cele związane z regeneracją i sposób powrotu do rutyny. Cele te powinny również uwzględniać opinie pracowników służby zdrowia.
Sportowiec może wyznaczyć sobie cele dla swojego stanu psychicznego lub małe codzienne cele. Jednak jeśli chodzi o powrót do zdrowia, to pracownicy służby zdrowia muszą kontrolować i opracowywać plany rehabilitacji.
Z drugiej strony zarys celu jest techniką dynamiczną. Oznacza to, że proponowane cele muszą być stale dostosowywane i dopasowywane do Twoich postępów i okoliczności.
Uzewnętrznienie emocji może pomóc Ci poczuć się lepiej
To normalne, że odczuwasz negatywne emocje, kiedy przechodzisz okres całkowitego odpoczynku. Możesz odczuwać takie emocje, jak poczucie winy, złość lub smutek, i masz prawo do wszystkich tych emocji.
Mimo to lepiej skonfrontować ten czas całkowitego odpoczynku z pozytywnym nastawieniem. Zdolność do regulowania emocji to umiejętność, której potrzebuje każdy sportowiec i może ona w znacznym stopniu przyczynić się do jego dobrego samopoczucia psychicznego.
Naprawdę skutecznym sposobem na uspokojenie emocji jest zapisanie lub zwerbalizowanie tego, co czujesz. Opisując odczucia słowami pomagasz je uporządkować i sprawić, by były pod większą kontrolą. Może to pomóc w skonfrontowaniu ich z bardziej pozytywnym nastawieniem.
Całkowity odpoczynek: wykorzystaj ten czas na poszerzenie wiedzy
Ponieważ całkowity odpoczynek uniemożliwia Ci pracę nad swoim ciałem, jest to świetny czas, aby zająć się pracą nad swoim umysłem. Na przykład, Internet oferuje nieskończoną liczbę zasobów na dowolny temat, który Cię interesuje.
Ponadto zagłębienie się w nowy temat jest formą rozrywki. Usuwając centralny punkt z Twoich zmartwień i przekierowując go na inne tematy, Twoje problemy psychologiczne zmniejszą się. Dlatego nie zaleca się nieaktywności umysłowej podczas całkowitego odpoczynku. Zajmij swój umysł!
Wizualizacja może być dobrym sprzymierzeńcem
Wizualizacja to technika psychologiczna, która przynosi wiele korzyści. Polega na mentalnym tworzeniu scenariuszy i sytuacji tak realistycznie, jak to tylko możliwe. Jest to technika, której opanowanie wymaga treningu, ale kiedy już to zrobisz, korzyści są ogromne.
Metoda ta pozytywnie wpływa na powrót do zdrowia po kontuzji. Pozwala bowiem przetestować i zorganizować mentalnie sekwencje zachowań potrzebne do rehabilitacji. W ten sposób pomaga kontrolować ból i utrzymywać zdolności motoryczne.
Rozwój osobisty podczas całkowitego odpoczynku jest możliwy
Całkowity odpoczynek to niewygodny moment dla wszystkich sportowców, ale jest nieunikniony i może się przydarzyć każdemu. Pomimo faktu, że kontuzje są nieuniknione, postawa, z jaką podejdziesz do powrotu do zdrowia, zależy od Ciebie. Postawa ta odgrywa ważną rolę w powrocie do aktywności.
Techniki psychologiczne mogą być bardzo pomocne w okresach odpoczynku. To właśnie w tych chwilach odpoczynku sportowiec i jego psycholog powinni współpracować.
Nie tylko to, ale musisz również pamiętać o innych pracownikach służby zdrowia, takich jak lekarze i fizjoterapeuci. Ostatecznie, rehabilitacja sportowca jest procesem wymagającym interdyscyplinarnej interwencji zarówno ze strony specjalistów w dziedzinie zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Díaz-Ocejo, J., y Mora-Merida, J. A. (2013). Revisión de algunas variables relevantes en el establecimiento de metas deportivas. Anales de Psicología/Annals of Psychology, 29(1), 233-242.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.