Logo image
Logo image

Czemu umiarkowane ćwiczenia są dobre dla zdrowia?

3 min.
Czemu umiarkowane ćwiczenia są dobre dla zdrowia?
Ostatnia aktualizacja: 12 kwietnia, 2021

Większość osób zdaje sobie sprawę z tego, że regularne i umiarkowane ćwiczenia zmniejszają ryzyko wystąpienia problemów natury zdrowotnej. Jednak być może powinniśmy przyjrzeć się bliżej temu stwierdzeniu i poznać stojące za nim powody.

Nie ma wątpliwości, że ćwiczenia wpływają w sposób pozytywny na nasze zdrowie. Autorytety z dziedziny zdrowia powtarzają, że prowadzenie “zdrowego życia wiąże się z koniecznością przestrzegania zbilansowanej diety oraz regularnego ćwiczenia”.

Czytając dzisiejszy artykuł dowiesz się, dlaczego umiarkowane ćwiczenia sprawiają, że nasze życie staje się zdrowsze.

Jednak nie oznacza to wcale, że każdy musi być sportowcem lub musi biegać maratony. W takim razie jakie ćwiczenia powinniśmy wykonywać, aby wpłynęły w sposób pozytywny na nasz organizm? Jak długo? I jakie zalety natury zdrowotnej wiążą się z ćwiczeniami?

Z dalszej części artykułu dowiesz się, dlaczego regularne i umiarkowane ćwiczenia są dla nas zdrowsze.

Wystarczy trzydzieści minut ćwiczeń dziennie

Regularne ćwiczenia nie tylko przykładają się do zmniejszania ryzyka rozwoju nadwagi, ale również wpływają w korzystny sposób na ogólny stan zdrowia.

Osoby, które regularnie uprawiają umiarkowane ćwiczenia fizyczne, cieszą się zdrowszym życiem i są chronione przed niektórymi chorobami.

Some figure

W dzisiejszych czasach autorytety z dziedziny zdrowia w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej zalecają, aby dorośli uprawiali umiarkowane ćwiczenia przez minimum 150 minut w tygodniu.

Najlepiej byłoby podzielić ten czas na równe sesje o długości 30 minut, które będzie się wykonywało przez pięć dni w tygodniu.

Do umiarkowanej aktywności fizycznej zaliczamy szybkie chodzenie (lub power walking), jazdę na rowerze lub pływanie. Może być to również każde inne ćwiczenie aerobowe o średniej intensywności.

Umiarkowane ćwiczenia i ich pozytywny wpływ na zdrowie serca

Umiarkowane ćwiczenia wywierają bezpośredni i pozytywny wpływ na liczne dziedziny zdrowia, między innymi na stan serca. Okazuje się, że ćwiczenia fizyczne poprawiają krążenie wieńcowe i wzmacniają mięsień sercowy. To pomaga poprawić działanie serca.

Poza tym regularne ćwiczenia wykonywane przez co najmniej 30 minut pomagają zmniejszyć poziom złego cholesterolu (LDL). Oprócz tego podnoszą poziom dobrego cholesterolu (HDL).

Ten zdrowy nawyk pomoże Ci ochronić się przed gromadzeniem i odkładaniem płytek miażdżycowych. Poza tym zwiększy się elastyczność naczyń krwionośnych oraz ścian tętnic.

Umiarkowane ćwiczenia uchronią Cię również przed tworzeniem się zakrzepów, nie dopuszczając do wystąpienia zawału serca czy zakrzepicy.

Ćwiczenia fizyczne i wysokie ciśnienie tętnicze

Umiarkowane ćwiczenia pomagają kontrolować ciśnienie tętnicze. Osoby zmagające się z nadciśnieniem będą wiodły zdrowsze życie, jeśli zdecydują się regularnie ćwiczyć.

Ćwiczenia fizyczne to jeden ze sposobów na kontrolowanie tego schorzenia bez konieczności przyjmowania leków.

Some figure

Aby skorzystać z wyżej wymienionych korzyści, warto przede wszystkim uprawiać ćwiczenia aerobowe.

Regularne uprawianie ćwiczeń aerobowych pomoże Ci kontrolować Twoje ciśnienie tętnicze, wagę oraz poziom cholesterolu. Wszystkie te czynniki prowadzą koniec końców do zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów z ciśnieniem tętniczym.

Umiarkowane ćwiczenia pomagają kontrolować cukrzycę i osteoporozę

Ćwiczenia fizyczne pobudzają mięśnie do zużywania większych ilości glukozy. To z kolei sprawia, że poziom glukozy w Twojej krwi spada. Właśnie dlatego regularne uprawianie umiarkowanych ćwiczeń fizycznych to najzdrowsza opcja dla osób zmagających się z cukrzycą.

Oprócz tego ćwiczenia fizyczne poprawiają skład kości dzięki zwiększaniu poziomu zatrzymywania minerałów.

W znaczący sposób zmniejszają ryzyko wystąpienia osteoporozy i chronią przed pęknięciami kości. Umiarkowane ćwiczenia zmniejszą ból stawów oraz dolegliwości związane z zapaleniem stawów.

Ćwiczenia fizyczne a zdrowie psychiczne

Poza wszystkimi korzyściami natury fizycznej należy nadmienić, że ćwiczenia fizyczne wpływają również pozytywnie na zdrowie psychiczne.

Umiarkowane ćwiczenia pomagają regulować i poprawiają zdolności umysłowe, pamięć i inne związane z nimi umiejętności. W przypadku osób, które ukończyły 65. rok życia, ćwiczenia zmniejszają ryzyko rozwoju demencji oraz zaburzeń poznawczych.

Some figure

Ćwiczenia fizyczne pomagają nam pozbyć się napięcia i stresu oraz zmniejszają poziom agresywności, złości i niepokoju. Sprawią, że będziesz odczuwać optymizm i euforię. Poza tym ćwiczenia zwiększą Twoje poczucie własnej wartości oraz ochronią Cię przed rozwojem depresji.

Osoby, które ćwiczą regularnie, mają mniejszy problem z rozluźnieniem się oraz mniej problemów związanych z izolacją społeczną. Ćwiczenia fizyczne poprawią Twoje ogólne samopoczucie, więc nie czekaj dłużej i już dziś zacznij się ruszać.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.