Czy aktywność seksualna wpływa na osiągi w sporcie?
Często mówi się, że aktywność seksualna wpływa na osiągi sportowe, zwłaszcza jeśli ma miejsce przed treningiem lub zawodami. To kwestia sporna, co do której nie wszyscy sportowcy się zgadzają.
Niektórzy sportowcy mają nakaz powstrzymania się od stosunków seksualnych przed ważnymi zawodami, bo uważa się powszechnie, że “osłabiają” one mięśnie. Inni z kolei twierdzą, że przynosi korzyści związane z produkcją endorfin i testosteronu.
Chcesz dowiedzieć się, czy aktywność seksualna wpływa na osiągi w zakresie sportu? W takim razie czytaj dalej.
Czy aktywność seksualna wpływa na osiągi w sporcie?
W świecie elit sportowych mówi się, że nie można uprawiać seksu przed zawodami. Chociaż brzmi to, jak wymysł dzisiejszych czasów, to samo założenie funkcjonowało w starożytnej Grecji. Olimpijczycy zawsze unikali stosunków płciowych przez igrzyskami. Twierdzili, że zachowanie abstynencji seksualnej pomaga osiągać lepsze wyniki.
Jednak kilka wieków później zaczęto mówić, że “kochanie się może nas ożywić”, jeśli brakuje nam energii. Nie dotyczy to jedynie sportu, ale także każdej innej aktywności.
Być może słyszałaś kiedyś słynne słowa, które padły w znanym filmie z ust trenera Rocky’ego przed walką: “Kobiety osłabiają nogi”? Wiadomo również powszechnie, że sławny bokser Muhammed Ali nie uprawiał seksu na sześć dni przed wejściem na ring.
Ta kwestia pojawia się również w innych dyscyplinach sportowych. Znany jamajski sprinter twierdzi, że podejmowanie aktywności seksualnej na noc przed wyścigiem może uniemożliwić mu zdobycie złotego medalu.
Oczywiście nie możemy pominąć także byłego trenera argentyńskiej reprezentacji piłkarskiej, Salvadora Bilardo. Pozwalał on piłkarzom nie rezygnować ze stosunków cielesnych, jeśli “kobiety będą wykonywały cały wysiłek”. Tym samym dbał o kondycję nóg swoich sportowców.
Jedna z najbardziej znanych wypowiedzi dotyczącej tego, czy aktywność seksualna wpływa na osiągi w sporcie, należy do byłego koszykarza nowojorskiej drużyny Yankee: “Uprawianie seksu przed meczem nie stanowi samo w sobie problemem.
Gorzej, jeśli przez całą noc poszukujesz kogoś, z kim możesz pójść do łóżka”. Wyraźnie nawiązywał do nocy zarywanych przez sportowców, a nie do samego aktu.
Podobno u kobiet stosunek seksualny działa zupełnie na odwrót i wpływa na nie pozytywnie. Przynajmniej według pewnego boksera, bo podnosi poziom testosteronu, dając więcej energii i agresji na ringu.
Przeczytaj także: Brak efektów mimo siłowni? Oto 5 powodów!
A co z osobami uprawiającymi sport amatorsko?
Pomijając powyższe przykłady warto zainteresować się także, jak aktywność seksualna wpływa na osiągi osób uprawiających sport na poziomie amatorskim. Czy odbija się na ich treningu na siłowni lub zajęciach fitness?
Kiedy uprawiasz seks, Twoje ciało uwalnia hormony szczęścia, co może poprawić osiągi podczas podnoszenia ciężarów, biegania na bieżni, jazdy na rowerze lub robieniu przysiadów.
Wszystko zależy od intensywności aktywności seksualnej oraz rodzaju treningu. Dla niektórych seks jest ożywczy i daje więcej energii do ukończenia ćwiczeń. Inni czują się po nim zmęczeni i nie są w stanie podnosić takich samych obciążeń lub biegać w takim samym tempie, co zazwyczaj.
Podobny wpływ na wydolność fizyczną wywierają codzienne wydarzenia. Na przykład w przypadków problemów w pracy możesz mieć problem z koncentracją na treningu. Z drugiej strony doskonałe wiadomości mogą dać Ci więcej sił na ukończenie ćwiczeń.
Przeczytaj także: Brak motywacji? Dowiedz się, jak wytrwać w treningach
Czy sport wpływa na aktywność seksualną?
Należy również zastanowić się, czy regularne stosunki seksualne odbijają się na naszej aktywności fizycznej. Jeśli Twój trening na siłowni był bardzo intensywny, prawdopodobnie nie będziesz miała dużo sił na aktywność seksualną lub będzie ona gorsza niż zazwyczaj.
Nie można ignorować faktu, że regularne uprawianie sportu sprawia, że jesteś zdrowsza, czujesz się lepiej w swoim ciele i odczuwasz większą pewność siebie. Jeśli wyglądasz atrakcyjnie, masz większą motywację. Oczywiście warto także podkreślić liczne zalety związane z poprawą funkcjonowania układu krążenia i oddechowego.
Dlatego też nie chodzi o to, czy aktywność seksualna wpływa na osiągi w sporcie i na odwrót. Najważniejsze jest znalezienie złotego środka, który sprawdzi się w Twoim przypadku.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Habel, M. A., Dittus, P. J., De Rosa, C. J., Chung, E. Q., & Kerndt, P. R. (2010). Daily Participation in Sports and Students’ Sexual Activity. Perspectives on Sexual and Reproductive Health. https://doi.org/10.1363/4224410
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.