Hiperlordoza lędźwiowa – poznaj jej przyczyny
Hiperlordoza to powszechna wada postawy, która może być jednak bolesna i uciążliwa. Nie każdy wie, czym jest tak właściwie prawidłowa postawa postawa ciała i jak o nią dbać na co dzień, w szczególności przy pracy siedzącej.
A to właśnie ta wiedza może nam pomóc zapobiegać większym wadom i ich pogłębianiu, a także pomagać w korygowaniu – nawet w postaci codziennych ćwiczeń, adekwatnych do wykonywania w domu.
W poniższym artykule dowiesz się, jak zapobiegać lordozie lędźwiowej, która może prowadzić do wielu negatywnych konsekwencji. Jakie zachowania mogą ją potęgować?
Hiperlordoza lędźwiowa – czym jest
Ból pleców należy do dość powszechnych dolegliwości i może dotknąć każdego. Zwykle jest to problem, który rozwija się powoli i z czasem może zacząć osłabiać mięśnie dolnych pleców. Gdy balans pomiędzy napięciem i rozluźnieniem nastąpi, każdy ruch lub gest może spowodować ból i powiększenie problemu.
W tym artykule omówimy nadmierne przegięcie strefy lędźwiowej kręgosłupa, która jest dość często występującą wadą postawy. Może mieć ona ogromny wpływ na zdrowie pleców.
Hiperlordoza lędźwiowa
Najpierw wytłumaczmy na czym polega ta patologia postawy. Hiperlordoza lędźwiowa to przesadne skrzywienie odcinka lędźwiowego kręgosłupa.
W kręgosłupie znajdują się cztery wyraźne krzywe, które w zależności od kierunku są klasyfikowane jako lordoza lub kifoza. Zarówno skrzywienie szyjki macicy, jak i skrzywienie lędźwiowe to tak zwana lordoza.
Te krzywe są normalne i fizjologiczne – nie niosą ze sobą żadnych problemów. Oznacza to, że posiadanie ich jest oznaką prawidłowej postawy. Jednak z różnych powodów mogą stać się bardziej wyraźne i wtedy zaczynają pojawiać się związane z nimi problemy.
Ciało jest przystosowane do pracy z krzywiznami w ich naturalnym stanie, a każda znacząca zmiana może zaburzyć tę harmonię.
Jeśli krzywizny kręgosłupa są w normie, pomagają nam utrzymać wyprostowaną postawę ciała.
Przyczyny hiperlordozy lędźwiowej
Co powoduje wzrost skrzywienia lędźwiowego i ból? Jakie czynniki mogą sprawić, że fizjologiczna krzywa zmieni się w patologiczne przegięcie i doprowadzi do przewlekłych dolegliwości ruchowych? W tym artykule przedstawimy niektóre z głównych czynników powodujących problemy z lędźwiami.
Brak równowagi mięśniowej
Kręgosłup jest delikatną strukturą, która zależy w dużej mierze od naszej postawy i otaczających go mięśni. W tym przypadku przyjrzymy się głównie miednicy i miejscu, gdzie łączy się ona z najniższą częścią kręgosłupa – lędźwiami.
Kręgosłup i miednica to swoista oś centralna naszego ciała. To od niego odchodzą kończyny, czyli ręce i nogi. Ułożenie kręgosłupa i miednicy zasadniczo wpływa na ułożenie oraz działanie ważnych stawów np. biodrowego czy kolanowego.
Z przedniej części miednicy mięśnie brzucha ciągną się do góry, a biodrowe mięśnie lędźwiowe – w dół. Z tylnej części miednicy mięśnie przykręgosłupowe i części kręgosłupa lędźwiowego ciągną się w górę, a ścięgna podkolanowe w dół.
Anatomia bólu lędźwiowego
W przypadku hiperlordozy miednica jest pochylona do przodu. Z medycznego punktu widzenia mówi się, że istnieje przesadne przodopochylenie miednicy. Oznacza to jedną z dwóch rzeczy: że mięśnie, które ciągną ją do przodu, są albo zbyt silne, albo te, które ciągną ją do tyłu, są za słabe.
Szczególną cechą osób z hiperlordozą lędźwiową jest nadmiernie wystający brzuch, mimo szczupłej budowy ciała i braku tkanki tłuszczowej. Drugą istotną zmianą jest wyraźna wklęsłość w dolnym odcinku pleców i wypchnięcie klatki piersiowej.
Hiperlordoza lędźwiowa może być spowodowana skróceniem biodrowego odcinka lędźwiowego lub znacznym osłabieniem mięśni brzucha. Oczywiście, rezultat może być zwiększony również przez nałożenie się obu defektów. Inną możliwością jest to, że ścięgna podkolanowe pacjenta są słabe, a jego mięśnie przykręgowe krótkie.
W tym sensie siedzący tryb życia, w którym spędzasz wiele godzin w pozycji siedzącej, jest bardzo niebezpieczny. Ten nawyk może osłabiać mięśnie brzucha i powodować ciągłe skracanie mięśni lędźwiowych, co prowadzi nas do drugiej przyczyny tej patologii: złej postawy oraz patologicznego bólu.
Hiperlordoza lędźwiowa i zła postawa
Dobra higiena postawy ciała jest kluczem do utrzymania wszystkich krzywizn kręgosłupa na właściwych miejscach. Najgorszym co możemy zrobić dla zdrowia naszych pleców, jest spędzanie wielu godzin w pozycji siedzącej.
Gdy biodra są często zgięte i powodują zaokrąglenie kręgosłupa oraz rozluźnienie mięśni brzucha, osłabieniu ulegają mięśnie przykręgowe. Ponadto skracają się mięśnie lędźwiowe i długotrwale dezaktywują mięśnie proste brzucha.
Z drugiej strony, jeśli podczas chodzenia wypychasz lędźwie do tyłu (wystawiasz klatkę piersiową, rozluźniasz mięśnie brzucha i garbisz się), może to również prowadzić między innymi do osłabienia brzucha. W podobnej sytuacji, przy nieprawidłowym podnoszeniu ciężarów, obszar lędźwiowy będzie pierwszym, który ucierpi.
Skurcz pleców spowodowany złą postawą biurową
W pracy spędzamy minimum osiem godzin. W związku z tym, ważne jest aby wiedzieć, jak prawidłowo siedzieć, chodzić i bezpiecznie podnosić ciężary. Posiadanie dobrej postawy ciała i ograniczenie siedzącego trybu życia może wiele zmienić.
Źle dobrane obuwie
Źle dobrane obuwie (zbyt płaskie, na zbyt wysokim obcasie lub zbyt ciasne) może prowadzić do wielu schorzeń i wad postawy. Pamiętaj, że stopa jest podstawą ciała i to ona prowadzi do ustawienia całego ciała.
Sklepienie twojej stopy ma znaczenie – jeśli cierpisz na płaskostopie, lub stąpasz na wewnętrznej krawędzi – może to prowadzić do różnych problemów.
Dlatego, jeśli cierpisz na problemy z kręgosłupem i zauważysz, że twoje buty są zużyte w określonym miejscu, lub cierpisz także na ból stóp- ważne jest, aby zasięgnąć porady podologa.
Hiperlordoza lędźwiowa i wady wrodzone
Przyczyną hiperlordozy lędźwiowej mogą być również czynniki genetyczne. W takich przypadkach, pierwszą rzeczą do zrobienia jest udanie się do fizjotrapeuty lub ortopedy.
Lekarz zdiagnozuje problem, a następnie przedstawi ćwiczenia, rehabilitację i zmiany stylu życia, które pomogą poprawić pozycję kręgosłupa. Warto regularnie wykonywać zalecone ćwiczenia. Warto jest uzupełnić ćwiczenia prowadzeniem aktywnego stylu życia i pracą nad prawidłową podstawą.
Ruszaj się i wstań z kanapy, aby zapobiegać hiperlordozie
Jak wiemy, aby zapobiec głównym przyczynom hiperlordozy lędźwiowej, najważniejszym elementem korekcyjnym jest przeciwdziałanie siedzącemu trybowi życia. Obecnie, w pracy, w domu, w kinie i samochodzie-spędzamy większość dnia na siedząco. Jest to jednak niezwykle szkodliwy zwyczaj.
Postaraj się włączyć aktywność, gdzie tylko się da! Wykorzystaj wolny czas na spacer lub uprawianie sportu, do pracy podjedź rowerem lub wysiądź przystanek wcześniej i podejdź. Jeśli jednak musisz siedzieć godzinami, przynajmniej wybierz anatomicznie dostosowane i wyprofilowane krzesło i nie garb się.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- S. Lopes, A. Martins, L. Rocha et al. Effect of a health promotion session on the knowlge of postural hygiene in 1st cycle of private school. Annals of Physical and Rehabilitation Medicine. Volume 61, supplement, page 466. 2018
- D. Hernández. Equilibrio postural y dolor de espalda: lumbalgia y biomecánica. Bol Soc Esp Hidrol Méd. Volume 31, Número 2, 203-209. 2016
- J. Martínez, D. Sánchez. Lumbalgia mecanopostural en actividades laborales, una caracterización de programas preventivos. Revista electrónica de terapia ocupacional Galicia, Volume. 14, Número 25. 2017
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.