Logo image
Logo image

Kwercetyna: przeciwzapalny antyoksydant dla mięśni

3 min.
Kwercetynę znajdziemy wśród różnych aktywnych flawonoidów, które znacznie sprzyjają rozwojowi mięśni. To podstawowy element naszego zdrowia i mięśni.
Kwercetyna: przeciwzapalny antyoksydant dla mięśni
Ostatnia aktualizacja: 27 listopada, 2019

Kwercetyna to substancja, która należy do rodziny flawonoidów. Można ją znaleźć w wielu różnych owocach, warzywach, a także suplementach diety. Ma niezwykle silne właściwości antyoksydacyjne, więc ma pozytywny wpływ na organizm. Ponadto ma także właściwości przeciwzapalne.

Te dwie cechy, o których wspominamy, sprawiają, że kwercetyna jest niezbędnym elementem dla utrzymania zdrowia organizmu, a zwłaszcza mięśni. Jej właściwości antyoksydacyjne zapobiegają tworzeniu się wolnych rodników tlenowych w komórkach, a tym samym zapobiega ona ich starzeniu i zwyrodnieniu.

Czym jest kwercetyna?

Mimo iż nie jest dobrze znana, to kwercetyna jest bardzo ważnym dla organizmu składnikiem odżywczym. Należy do rodziny flawonoidów. Mówiąc ściślej, jest to jeden z najbardziej aktywnych wariantów polifenoli.

Substancja ta ma zaskakująco różnorodne rozmieszczenie pigmentów w cząsteczkach. Są w niej mocne odcienie niebieskiego, takie jak te obecne w jagodach, ale są również odcienie czerwone, które znaleźć można w malinach. Żółte i zielone pigmenty również są obecne, znajdują się w jabłkach i cebuli.

Kwercetyna wykazuje wysoce biologiczne działanie i należy do jednego z najsilniejszych antyoksydantów. Dlatego jest to jeden z niezbędnych składników odżywczych, których potrzebujemy, aby nie chorować.

Ten składnik aktywny zmniejsza wpływ, jaki wolne rodniki mają na komórki, do którego możemy zaliczyć starzenie oraz nowotwory złośliwe. Ma również działanie przeciwzapalne i antyalergiczne.

Gdzie ją znaleźć?

Kwercetyna znajduje się w wielu różnych produktach spożywczych, z których wiele regularnie spożywamy. Cebula wyróżnia się wśród produktów spożywczych zawierających wyższe stężenie tej substancji; bez wątpienia stanowi najwyższy odsetek.

To popularne warzywo zawiera bardzo dużo kwercetyny. Często przypisuje się jej takie korzyści, jak ochrona przed infekcjami i stanami zapalnymi. Źródłem tej ochrony jest głównie kwercetyna.

Some figure

Inne pokarmy, które mają wysoki poziom tej substancji, to czosnek i zdrowe owoce, takie jak jabłka, wiśnie, szpinak, brokuł, mango i żurawina.

Sporo kwercetyny można także znaleźć w płatkach owsianych, zielonej herbacie, czarnej herbacie i czerwonym winie. Ponadto, dostępne są suplementy diety, które oparte są na kwercetynie i które można brać codziennie.

Antyoksydacyjna moc kwercetyny

Wolne rodniki mają bardzo negatywny wpływ na komórki i cały organizm z powodu utleniania, które wytwarzają. Antyoksydanty są w stanie zmniejszyć te negatywne skutki. Spożywanie żywności o wysokim poziomie kwercetyny tworzy w naszym organizmie rodzaj tarczy antyoksydacyjnej.

Antyoksydanty to molekuły, które mają moc spowalniania i zapobiegania utleniania komórek. Jednakże, nasz organizm wytwarza a szeroką gamę wolnych rodników i żaden antyoksydant nie jest w stanie kontrolować ich wszystkich. Dlatego tak ważna jest zrównoważona i urozmaicona dieta, która zawiera ich szeroki zakres.

Właściwości antyoksydacyjne kwercetyny pomagają spowalniać starzenie się skóry oraz zapobiegają uszkodzeniom mięśni i podstawowych narządów, takich jak serce. Pomagają również zapobiegać powstawaniu nowotworów złośliwych.

Kwercetyna – właściwości przeciwzapalne

Kwercetyna ma również właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe. Spożywanie jej pomaga złagodzić objawy choroby zwyrodnieniowej stawów, zapalenia stawów, opryszczki, zapalenia jelita grubego, choroby Crohna i innych ważnych patologii.

Some figure

W sporcie, kwercetyna przydaje się do zwiększenia wydajności fizycznej i sportowej. Zwalcza także stany zapalne mięśni, ścięgien i więzadeł oraz łagodzi ból powiązany z tymi problemami.

Inne zalety kwercetyny

Spożywanie kwercetyny ma również dobry wpływ na inne choroby i dolegliwości. Na przykład, poprawia działanie układu odpornościowego, łagodzi objawy astmy i zapobiega lub zmniejsza alergie dzięki swojej mocy przeciwhistaminowej.

Ponadto, substancja ta chroni również wątrobę, zmniejsza chroniczny ból, poprawia krążenie, rozszerza żyły i arterie oraz powstrzymuje infekcje wirusowe i bakteryjne.

Kwercetyna stymuluje także odżywianie skóry głowy i włosów z wnętrza ciała, zapobiegając łupieżowi. Wreszcie, przeciwdziała szkodliwym skutkom stresu i pomaga nam kontrolować lęk związany z życiem osobistym lub pracą.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.