Menopauza: w jakim wieku się pojawia?
Menopauza zwykle pojawia się pomiędzy 45 -tym a 55-tym rokiem życia; może też rozpocząć się później lub wcześniej. Wokół menopauzy narosło wiele mitów, a kobiety ze strachem oczekują na moment jej nadejścia.
Część naturalnego cyklu
Poza kilkoma wyjątkami, menopauza stanowi kulminację cyklu rozrodczego u kobiet. Cykl ten rozpoczyna się wraz z pierwszą miesiączką, czyli pomiędzy 9-tym a 15-tym rokiem życia.
Od tego czasu, kobieta staje się płodna aż do okresu przed menopauzalnego (rozpoczynającego się około 7 lat przed wystąpieniem menopauzy).
Menopauza to ostatnia menstruacja w życiu kobiety. Perimenopauza zaś to czas pomiędzy okresem przed menopauzalnym a po menopauzalnym.
Objawy menopauzy
Wokół objawów menopauzy narosło wiele mitów. Wiele oznak okresu przekwitania jest dobrze nam znanych, chociaż nie we wszystkich przypadkach wyglądają one dokładnie tak samo.
Szacuje się, że u co najmniej 80% pacjentek występują oznaki sygnalizujące rozpoczęcie przekwitania. Do najbardziej znanych należą:
Napady gorąca
Napady gorąca, uczucie duszności to najbardziej typowe objawy. Spowodowane są one brakiem estrogenów, żeńskich hormonów płciowych, odpowiedzialnych za regulację temperatury ciała u kobiet.
Najczęściej pojawiają się na początku menopauzy i trwają do około 2 lat po ostatniej miesiączce. Pomimo, że zdarza się to raz na 10 przypadków, ale mogą także występować nawet po 70-tym roku życia.
Nocne poty i problemy z zasypianiem
Wiele z oznak menopauzy ma miejsce w nocy. Na dodatek, nocne poty pojawiają się nagle, niezależnie od pory roku czy bodźców z zewnątrz.
Takie mocne pocenie powoduje zakłócenia snu i potrzeby odpoczynku, a tym samym wpływa na złe samopoczucie i poirytowanie. Jednakże wiele kobiet, niezależnie od pocenia się, może także skarżyć się na trwającą bezsenność z powodu menopauzy.
Nieregularne miesiączki
To także niekwestionowany objaw zbliżającej się menopauzy. Okres menstruacyjny może być wtedy wydłużony lub skrócony. Zdarzają się również przypadki, kiedy krwawienie może wystąpić dwa razy w miesiącu.
Wraz z upływem czasu, miesiączka staja się coraz mniej częsta. Czas pomiędzy menstruacjami wydłuża się, aż w końcu miesiączka zanika zupełnie.
Inne oznaki
Kolejna oznaką menstruacji jest suchość w pochwie. To znów wina braku estrogenów. Może pojawić się w związku z tym ból i dyskomfort podczas zbliżeń seksualnych, a w konsekwencji brak zainteresowania seksem, spadek pożądania.
Deficyt żeńskich hormonów płciowych może być również przyczyną stanów bólowych w stawach, co może prowadzić do osteoporozy. Nie oznacza to od razu, że każda kobieta w okresie przekwitania będzie mieć problemy z kolanami czy kostkami u nóg.
Z drugiej strony, ta drastyczna zmiana hormonalna może wpłynąć również na samopoczucie u kobiet, powodując okres irytacji i złego nastroju. Takie stany w połączeniu ze smutkiem czy nawet depresją mogą stanowić duży problem dla otoczenia pacjentek z menopauzą.
Co się dzieje, jeżeli menopauza pojawia się wcześniej niż normalnie?
Normalnie oznacza pomiędzy 40-tym a 45-tym rokiem życia. Wczesna menopauza to ta przed 40-tym rokiem życia. Oznaki są takie same, natomiast lekarze specjaliści zalecają uważanie w okresie po menopauzalnym.
Kobiety, u których krwawienie ustało wcześniej niż zwykle są bardziej podatne na ewentualne choroby układu sercowo – naczyniowego. Zwłaszcza te, które palą lub paliły papierosy.
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.