Logo image
Logo image

Napój izotoniczny czy woda – co powinien wybrać rowerzysta?

3 min.
Używanie napoju sportowego na bazie kofeiny może być dobrym sposobem zapobiegania zmęczeniu podczas długiej jazdy.
Napój izotoniczny czy woda – co powinien wybrać rowerzysta?
Ostatnia aktualizacja: 05 listopada, 2020

W dzisiejszych czasach wszyscy rozumieją znaczenie nawodnienia organizmu podczas uprawiania sportu. A kiedy uprawiasz sporty wytrzymałościowe, dostarczanie odpowiedniej ilości płynów i elektrolitów jest naprawdę ważne. W tym artykule przyjrzymy się, czy podczas jazdy na rowerze lepszym wyborem będzie woda czy napój izotoniczny.

Czy wystarczy pić wodę podczas długiej jazdy? A może trzeba dodać do niej trochę soli i składników odżywczych?

Znaczenie nawodnienia

Po 20 minutach rozpoczęcia jakiejkolwiek formy ćwiczeń najlepiej zacząć przyjmować płyny. Pomaga to zapobiegać spadkom wydajności z powodu odwodnienia. Samo czekanie, aż poczujesz pragnienie, może oznaczać, że jest już za późno.

Some figure

Cała literatura naukowa popiera regularne przyjmowanie wody podczas każdej aktywności sportowej i w przypadku większości krótkich zawodów woda mineralna powinna być wystarczająca. Jednak nie zawsze tak jest.

Najnowsze badania wskazują, że picie wody zawierającej węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym może opóźniać wystąpienie zmęczenia. To z kolei może oznaczać, że izotoniczny napój sportowy bogaty w sole i cukry może nie być złym wyborem.

Some figure

Woda czy napój izotoniczny – co wybrać podczas jazdy na rowerze?

Kolarstwo jest sportem wytrzymałościowym, a to oznacza, że ​​sportowcy tracą dużo płynów podczas uprawiania sportu i potrzebują dużo składników odżywczych.

Picie dużej ilości wody podczas jazdy może pomóc w zapobieganiu problemom z nawodnieniem, ale dodanie szybko i wolno wchłaniających się węglowodanów może opóźnić zmęczenie i pozwolić zaoszczędzić glikogen mięśniowy do późniejszego wykorzystania.

Stosowna literatura naukowa wspiera również dodawanie soli mineralnych i węglowodanów do napojów dla sportowców w celu poprawy wydajności. W przypadku sportów wytrzymałościowych powinno to obejmować połączenie węglowodanów o wysokim i niskim indeksie glikemicznym, aby zaoszczędzić glikogen i utrzymać stabilną krzywą cukru we krwi podczas zawodów.

Dlatego izotoniczny napój sportowy jest zawsze lepszym wyborem niż zwykła woda. Dodatkowo, produkty te zawierają dużo soli mineralnych, które pomagają zapobiegać skurczom i hiponatremii.

Oczywiście Twoje zapotrzebowanie na płyny będzie się różnić w zależności od klimatu. Podczas gorącej i wilgotnej pogody musisz pić częściej, ponieważ szybciej tracisz wodę i sole.

Niebezpieczeństwo odwodnienia: napój izotoniczny podczas jazdy na rowerze

Odwodnienie może przynieść szereg problemów. Zwykle istnieje wiele znaków ostrzegawczych, zanim sytuacja stanie się zbyt poważna, w tym:

  • Zmęczenie
  • Zawroty głowy
  • Nudności
  • Bóle głowy
  • Podwyższona temperatura ciała

Każdy z nich może być oznaką odwodnienia. Aby go uniknąć, należy starać się wypijać około 200 ml płynów mniej więcej co 30 minut.

Some figure

Jeśli chodzi o jazdę na rowerze, istnieje wiele innych substancji, których możesz użyć, aby poprawić swoje wyniki. Jednym z nich jest kofeina, która poprawia metabolizm tlenowy i opóźnia zmęczenie.

Pamiętaj!

Aby uniknąć odwodnienia, należy regularnie spożywać płyny podczas uprawiania sportu.

W przypadku sportów wytrzymałościowych, takich jak jazda na rowerze, woda sama w sobie może nie wystarczyć. Podczas tego typu wydarzeń musisz uzupełniać niektóre składniki odżywcze i sole, które są tracone w trakcie wydarzenia.

Dlatego lepszym rozwiązaniem może być izotoniczny napój sportowy zawierający węglowodany o wysokim i niskim indeksie glikemicznym. Dobrym pomysłem jest również, aby był w miarę chłodny, aby uniknąć problemów żołądkowych.

Ponadto napoje zawierające kofeinę poprawią wydajność i zmniejszą zmęczenie. I wreszcie, nie zapomnij o dalszym nawadnianiu się po treningu. Najlepiej, aby w ciągu sześciu godzin następujących po zawodach lub wycieczce spożyć około 150 procent utraconych płynów.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Nuccio RP., Barnes KA., Carter JM., Baker LB., Fluid balance in team sport athletes and the effect of hypohydration on cognitive, technical and physical performance. Sports Med, 2017. 47 (10): 1951-1982.
  • Dragusin IB., Horswill CA., Does sport drink use during exercise promote an acute positive energy balance? Int J Sport Nutr Exer Metab, 2016. 26 (5): 428-434.
  • Rowlands DS., Houltham SD., Multiple transportable carbohydrate effect on long distance triathlon performance. Med Sci Sports Exerc, 2017. 49 (8): 1734-1744.
  • Suzuki K., Hashimoto H., Oh T., Mitsuda H., Peake JM., et al., The effects of sports drink osmolality on fluid intake and immunoendocrine responses to cycling in hot conditions. J Nutr Sci Vitaminol (tokyo), 2013. 59 (3): 206-12.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.