Ochrona przeciwsłoneczna w praktyce sportowej
Wraz ze zbliżaniem się lata i wydłużeniem się dnia rośnie również prawdopodobieństwo oparzenia słonecznego. Oparzenie słoneczne jest jeszcze bardziej prawdopodobne, jeśli uprawia się sporty na świeżym powietrzu. Dlatego ważne jest, aby ochrona przeciwsłoneczna była stosowana we właściwy sposób. Chroń odpowiednio skórę, aby była zdrowa.
Promieniowanie słoneczne
Słońce emituje promieniowanie w postaci promieni elektromagnetycznych docierających do ziemi. Jako ludzie możemy odróżnić widmo, które nazywamy światłem widzialnym, ale pod światłem widzialnym znajdują się również inne fale, których nie zauważamy.
Te niewidzialne fale to promieniowanie podczerwone; nazywamy je „podczerwienią”, ponieważ jest czerwonego koloru. Jednak są jeszcze inne, o wiele silniejsze promienie, które mogą wpływać na twoje tkanki i mieć negatywne konsekwencje. Fale te są promieniami ultrafioletowymi.
W spektrum fal ultrafioletowych istnieją trzy rodzaje promieni: UVA, UVB i UVC. Nie musisz się martwić promieniami UVC, które zatrzymują się w warstwie ozonowej. Z kolei promienie UVB docierają do naskórka, a UVA mogą przenikać do skóry właściwej, która jest głębszą warstwą skóry.
Promienie UVB są najczęściej łączone z oparzeniami słonecznymi oraz rakiem skóry. Jednak ochrona przed nimi jest prosta.
Ochrona przeciwsłoneczna – często popełniane błędy
Gdy uprawia się sporty lub ćwiczy się na dworze jest się narażonym na wszystkie rodzaje promieniowania. Na półkuli północnej promienie słoneczne są szczególnie niebezpieczne w lipcu i sierpniu.
W świetle prawdziwego niebezpieczeństwa w tych miesiącach, powinno się szczególnie zadbać o skórę, aby zachować zdrowie i zapobiegać takim chorobom jak czerniak. Poniżej znajdziesz listę typowych błędów popełnianych przy ochronie przeciwsłonecznej:
1. Niewystarczająca ochrona przeciwsłoneczna
Często przeceniamy stopień ochrony zapewnianej przez krem do opalania. Niektórzy ludzie decydują się nawet na kremy z niższym SPF lub całkowicie z nich rezygnują, aby się opalić.
Sięganie po słabsze kremy do opalania lub rezygnacja z nich to błąd, ponieważ komórki naskórka mogą ulec poważnemu uszkodzeniu. Zawsze powinno się zagwarantować skórze dobrą ochronę, nawet jeśli oznacza to, że dłużej trzeba będzie poczekać na opaleniznę.
Podobnym powszechnym błędem jest niepokrywanie najbardziej wrażliwych obszarów ciała filtrem przeciwsłonecznym, takich jak twarz czy szyja. Na rynku dostępne są specjalne kremy do tych stref; obszary te są bardziej podatne na oparzenia, ponieważ otrzymują więcej bezpośredniego światła słonecznego niż inne części ciała.
Kolejnym błędem jest brak ochrony takich miejsc, jak ramiona czy okolica dekoltu ubrania, ponieważ znajdują się one pod ubraniami. Dodatkowo, upewnij się, że odpowiednio nawadniasz skórę również po treningu.
2. Używanie niewłaściwego rodzaju ochrony
Większość ludzi stosuje proste filtry przeciwsłoneczne przeznaczone na baseny i plaże, aby chronić się przed słońcem. Chociaż standardowe kremy do opalania mogą działać podczas spaceru, czy innej czynności podczas której się nie pocisz pamiętaj, że pot osłabi wchłanianie kremu przez skórę.
Jeśli więc będziesz się pocić – co jest bardzo prawdopodobne latem – poszukaj kremu z filtrem przeciwsłonecznym, który pozostanie na skórze nawet wtedy, gdy się spocisz.
3. Niestosowanie kremu przeciwsłonecznego przed pływaniem
Latem, wiele osób ćwiczy pływając w basenie. Podczas gdy osoby, które planują zrelaksować się nad basenem ochronią się za pomocą filtrów, ludzie, którzy mają zamiar pływać często zapominają o ochronie skóry.
Ale promienie słoneczne mogą uszkodzić skórę, nawet jeśli znajdujesz się pod wodą. Dlatego powinno się używać specjalnych wodoodpornych filtrów przeciwsłonecznych, aby zapewnić bezpieczeństwo skórze.
W każdym razie profilaktyka jest najlepszym sposobem na dbanie o skórę. Ochrona przed słońcem jest kluczowym nawykiem, który należy wypracować, aby zapobiec poważnym problemom zdrowotnym, szczególnie w lecie. Nie zajmuje zbyt wiele czasu ani pieniędzy, a ty zrobisz sobie wielką przysługę!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Apalla Z, Nashan D, Weller RB, Castellsagué X. Skin Cancer: Epidemiology, Disease Burden, Pathophysiology, Diagnosis and Therapeutic Approaches. Dermatol Ther (Heidelb) [Internet]. 2017 Jan [cited 2019 Jul 10];7(Suppl 1):5–19. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28150105
- Saladi RN, Persaud AN. The causes of skin cancer: A comprehensive review. Drugs of Today [Internet]. 2005 Jan [cited 2019 Jul 10];41(1):37. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15753968
- Jinna S, Adams BB. Ultraviolet Radiation and the Athlete: Risk, Sun Safety, and Barriers to Implementation of Protective Strategies. Sport Med [Internet]. 2013 Jul 9 [cited 2019 Jul 10];43(7):531–7. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23568372
- Harrison SC, Bergfeld WF. Ultraviolet light and skin cancer in athletes. Sports Health [Internet]. 2009 Jul [cited 2019 Jul 10];1(4):335–40. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23015891
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.