Złe nawyki, które szkodzą organizmowi

Złe nawyki, które szkodzą organizmowi

Ostatnia aktualizacja: 15 lutego, 2019

Złe nawyki, których istnienia możesz nawet nie być świadoma, wywierają negatywny wpływ na Twoje życie i szkodzą Twojemu organizmowi w sposób nieodwracalny.

Często wyrządzamy krzywdę sami sobie, chociaż nawet tego nie zauważamy. Twoje decyzje, zarówno dobre, jak i te trochę gorsze, bezpośrednio odbijają się na kondycji Twojego ciała. Czy masz jakieś złe nawyki?

Ludzie są w stanie robić niesamowite rzeczy. Możemy przyjmować, analizować i pochłaniać setki tysięcy informacji i wydarzeń, które nas otaczają. Co więcej, jesteśmy w stanie pojąć ich przyczyny, zapobiegać im lub starać się, by do nich doszło.

Mając na uwadze powyższe oraz niesamowite postępy naukowe w świecie nowoczesnej medycyny, trudno uwierzyć, że codziennie narażamy swoje zdrowie na szwank. Na pierwszy rzut oka mało znaczące decyzje, które podejmujemy każdego dnia, powoli ale stanowczo niszczą nasze organizmy.

To wina złych nawyków. Często nie zdając sobie z tego sprawy sami wyrządzamy sobie krzywdę. Czytaj dalej, by poznać złe nawyki, które szkodzą Twojemu organizmowi.

Złe nawyki, które szkodzą organizmowi – 5 przykładów

Możesz zastanawiać się, dlaczego robimy te rzeczy. Prawda jest taka, że nasze zachowania mają wiele przyczyn. Niektóre złe nawyki, które szkodzą organizmowi, są ugruntowane w uczuciu przyjemności, jakie ze sobą niosą.

Z kolei inne dyktuje wygoda i możliwość pozostania w strefie komfortu. Następnie mamy nawyki, w które można wpaść nie zdając sobie sprawy z ich negatywnego oddziaływania.

Oto pięć złych nawyków, w które możesz łatwo wpaść mimo tego, że powinnaś ich unikać.

1. Niewystarczająca ilość odpoczynku

Ilość bodźców, pokus i obowiązków, jakie spadają na nas każdego dnia, sprawia, że mamy mniej czasu na odpoczynek. Nie mówimy tu tylko o śnie. Chociaż oczywiście odgrywa on kluczową rolę w życiu każdego człowieka, w tym przypadku chodzi nam również o czas na złapanie chwili oddechu.

Śpiąca kobieta siedząca na łóżku

Kiedy ostatnio położyłaś się do łóżka bez spoglądania na ekran telefonu, telewizora lub komputera? Kiedy miałaś chwilę na relaks w ciszy, by pomyśleć o tym, jak minął Twój dzień? Takie zachowanie jest bardzo korzystne, ponieważ cisza jest sprzymierzeńcem zdrowia.

Oprócz tego popełniamy inne błędy, na przykład późno kładziemy się stać lub jesteśmy cały czas myślami w pracy, gdy wracamy do domu. To kolejne złe nawyki, i to z dwóch powodów.

Takie zachowanie nie ma sensu, ponieważ wszystkie problemy w pracy można rozwiązać bez potrzeby zamartwiania się nimi w czasie wolnym. Poza tym jesteś w domu i to jest Twój czas na relaks. Nie przejmuj się rzeczami, które jeszcze nie nadeszły.

Dziecko jedzące hamburgera

2. Siedzący tryb życia

Większość osób jest świadoma ryzyka, jakie wiąże się z brakiem aktywności fizycznej. Jednak wiele osób nie przejmuje się tym na tyle, by zmienić styl życia.

Główny problem to brak aktywności fizycznej. Spowalnia metabolizm oraz osłabia mięśnie i kości, zmniejsza produkcję ważnych hormonów i zwiększa ryzyko wystąpienia chorób serca. Co jest tak ważne, że nie pozwala Ci na codzienny, półgodzinny spacer?

Kolejna kwestia to dieta. Ciągłe życie w biegu sprawia, że nie mamy czasu kupować zdrowych składników, a tym bardziej ich przygotowywać. W związku z tym często sięgamy po fast food. Takie jedzenie nie tylko nie jest zdrowe, ale także jest droższe. Stawiamy wygodę ponad naszym zdrowiem i dobrem.

3. Nadmiar

Spełnienie od czasu do czasu jakiejś zachcianki nie jest niczym złym. Wręcz przeciwnie, może być całkiem korzystne. Dzięki temu możesz poczuć satysfakcję i motywację do spełniania obowiązków.

Musisz jednak uważać, by nie przesadzać ze słodyczami, alkoholem i niezdrowym jedzeniem. Naucz się wyznaczać sobie granice, abyś mogła cieszyć się spełnianiem zachcianek nie martwiąc się o to, czy nie przerodzą się w złe nawyki.

Kobieta sięgająca po kieliszek wina na stole - złe nawyki

4. Ignorowanie szczegółów

Aby zachować równowagę w organizmie i zadbać o dobre samopoczucie powinnaś nie tylko powstrzymać się od złych nawyków, ale także przyłożyć się do dbania o siebie. Na przykład jeśli chcesz zadbać o zęby, powinnaś myć je codziennie. Oprócz tego powinnaś regularnie chodzić na przegląd stomatologiczny do dentysty i unikać zgrzytania zębami.

Poza tym powinnaś dbać o swoje oczy, które codziennie wykonują duży wysiłek. Odpoczynek odgrywa kluczową rolę w ochronie przed wystąpieniem niektórych chorób wzroku, na przykład syndromu widzenia komputerowego.

Oczywiście powinnaś także dbać o swoją skórę, włosy, paznokcie i okolice intymne. Najgorsza rzecz, jaką możesz zrobić, to dbanie o siebie dopiero, gdy pojawi się ból lub problemy zdrowotne, którym można było zapobiec.

5. Zła dieta

Wyobraź sobie, że wlewasz do samochodu najtańszą benzynę zamiast paliwa zalecanego przez producenta. Jak byś wtedy jechała? Czy podjęłabyś takie ryzyko?

Miski z orzechami, jeżynami i jogurtem

Skoro nie robisz tego swojemu samochodowi, to dlaczego miałabyś traktować analogicznie swoje ciało? Codzienne jedzenie niezdrowych przekąsek, pomijanie śniadań lub innych posiłków oraz jedzenie w nocy pogorszy jakość Twojego życia.

Jedzenie w późnych godzinach wieczornych i objadanie się również nie jest dobrym pomysłem. Twoje ciało nie będzie w stanie wypocząć i zaprzestanie wykonywać niektóre czynności, bo będzie musiało strawić pożywienie.

Mamy o wiele więcej złych nawyków niż nam się wydaje – to fakt. Jednak z każdym z nich wiążą się określone konsekwencje. Zrób sobie przysługę i wprowadź do swojego życia zmiany, których potrzebuje Twoje ciało. Szybko zauważysz ich wpływ i poczujesz się świetnie dbając o siebie.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.