Problemy trawienne - dowiedz się, jak ich uniknąć latem
Lato zbliża się do nas wielkimi krokami, a to oznacza wzrost temperatur. Warto pamiętać o krokach, które musimy podjąć, aby zadbać o nasze zdrowie w cieplejszych miesiącach. W okresie letnim szczególną uwagę należy zwrócić na problemy trawienne, zwłaszcza te spowodowane odwodnieniem.
W poniższym artykule przyjrzymy się możliwym problemom trawiennym, które mogą wystąpić o tej porze roku oraz tym, jak ich uniknąć.
Jakie są najczęstsze problemy trawienne?
Najpierw przyjrzymy się problemom trawiennym, które najbardziej utrudniają nam życie. Musimy także wiedzieć, jakie są ich przyczyny, aby uniknąć problemów i odpowiednio je leczyć.
Zaparcie spowodowane odwodnieniem
Jednym z najczęstszych problemów trawiennych jest zaparcie. Może ono wystąpić w dowolnym momencie w ciągu roku. Jednak jest bardziej powszechne w lecie, ponieważ wyższe temperatury powodują mocniejsze pocenie się.
Podczas, gdy się pocimy, tracimy płyny, których używamy do chłodzenia ciała i obniżania jego temperatury. To powoduje, że w naszych naczyniach krwionośnych znajduje się mniej płynów.
Układ trawienny to obszar zawierający dużo płynów, a jelito grube jest miejscem, w którym wchłaniana jest woda. Woda z jelit musi zostać wchłonięta, aby kał miał stałą konsystencję. Jeśli jest za dużo wody, pojawia się biegunka. Jeśli nie ma jej wystarczająco dochodzi do odwodnienia.
Oznacza to, że kał będzie trudny do wydalenia, będzie się gromadzić, a to z kolei spowoduje zaparcia.
Zatrucie pokarmowe
Ze względu na wysokie temperatury w ciągu dnia, jedzenie psuje się szybciej niż w innych porach roku. Zepsute jedzenie może powodować zatrucie pokarmowe. W rzeczywistości istnieje kilka poziomów zatrucia pokarmowego. Może mieć łagodną formę, ale też może dojść do poważnej infekcji, takiej jak salmonella lub listerioza.
Jeśli nie jesteśmy pewni, czy nasze jedzenie jest bezpieczne do spożycia, lepiej je wyrzucić. Objawy tych infekcji mogą być bardzo intensywne, w tym mogą obejmować wymioty i biegunkę z krwawieniem, a nawet gorączką. W niektórych przypadkach konieczna jest hospitalizacja.
Rozstrój żołądka lub niestrawność
Objawy te nazywane są również bólami poposiłkowymi lub rozstrojem żołądka. Mogą wynikać z nieprawidłowego lub powolnego trawienia. Wynika to z faktu, że po jedzeniu organizm musi rozprowadzić zużycie metaboliczne przez układ trawienny.
W lecie może to być bardzo trudne, ponieważ ciało już walczy, aby utrzymać prawidłową temperaturę organizmu. Z tego powodu najlepiej unikać jedzenia ciężkich potraw w upalne dni i wybierać lekkie potrawy oraz napoje.
Problemy trawienne – cztery kluczowe wskazówki, jak ich uniknąć
W tej części przygotowaliśmy kilka ogólnych rad, które pomogą uniknąć problemów trawiennych. Chociaż niektóre z nich są oczywiste i podstawowe, postanowiliśmy je tutaj zamieścić, aby podkreślić ich istotę.
- Musimy często uzupełnić płyny, zwłaszcza gdy ćwiczymy. Jest to szczególnie ważne w najgorętszych porach dnia. Jak wyjaśniliśmy powyżej, pocenie się jest sposobem na obniżenie temperatury ciała.
- Trzymaj jedzenie w lodówce. Jeśli chcemy zatrzymać na później przygotowane jedzenie, zawsze powinniśmy je przechowywać w lodówce lub zamrażarce. Nie zalecamy jednak zamrażania żywności, która została już rozmrożona. Pomoże nam to uniknąć zatrucia pokarmowego.
- Jeśli idziesz na plażę lub basen, zalecamy zabranie jedzenia i picia w szczelnie zamkniętych pojemnikach. O tej porze roku jest bardzo dużo owadów i mogą one zanieczyszczać żywność bakteriami.
- Wybieraj zimne i lekkie pokarmy. Gazpacho to tradycyjne hiszpańskie danie, które jest łatwe do przygotowania, nawet jeśli nie mieszka się w Hiszpanii. Oprócz tego, że zupa ta jest świeża i pyszna, ma w sobie wszystko, co najlepsze z pomidorów i oliwy z oliwek.
Podsumowując, porady te pomogą Ci uniknąć problemów trawiennych latem. Zawsze należy też pamiętać, że dzieci i osoby starsze są szczególnie narażone na te problemy i w ich przypadku należy zachować większą ostrożność.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Boyle EC, Bishop JL, Grassl GA, Finlay BB. Salmonella: from pathogenesis to therapeutics. J Bacteriol [Internet]. 2007 Mar [cited 2019 Sep 29];189(5):1489–95. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17189373
- Hoenig H, Murphy T, Galbraith J, Zolkewitz M. Case study to evaluate a standing table for managing constipation. SCI Nurs [Internet]. 2001 [cited 2019 Sep 29];18(2):74–7. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12035465
- Mulić R, Giljanović S, Ropac D, Katalinić V. [Some epidemiologic characteristics of foodborne intoxications in Croatia during the 1992-2001 period]. Acta Med Croatica [Internet]. 2004 [cited 2019 Sep 29];58(5):421–7. Available from: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15756811
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.