Rodzaje tików nerwowych – zobacz, jak je rozróżnić
Tiki nerwowe to częsta dolegliwość, która może dotknąć każdego. U sportowców tiki nerwowe najczęściej pojawiają się, gdy napinają się ich mięśnie. W tym artykule chcemy porozmawiać o najczęstszych rodzajach tików nerwowych, abyś mógł/mogła je łatwo zidentyfikować.
Czym są tiki nerwowe?
Tik nerwowy to mimowolne skurcze mięśnia lub grupy mięśni. Zwykle są krótkie, ale nagłe i powtarzające się. Chociaż najczęściej występują w dzieciństwie, tiki nerwowe mogą dotknąć wielu dorosłych.
Istnieje wiele rodzajów tików, które często znikają z czasem. Niektóre z nich można także kontrolować za pomocą odpowiedniej koncentracji.
Rodzaje tików nerwowych
Istnieją dwa główne rodzaje tików nerwowych, tj. tiki ruchowe i tiki wokalne. W obu grupach występują tiki proste i złożone. Zobaczmy, o co dokładnie chodzi w tej klasyfikacji.
Tiki ruchowe
W tej grupie tików nerwowych znajdują się tiki przejściowe. To znaczy, że tik będzie pojawiał się u danej osoby tylko przez określony czas, aż w końcu zniknie. Aby można go rozpoznać jako tik, musi powtarzać się przez co najmniej miesiąc, ale krócej niż dwanaście miesięcy.
Ten rodzaj można nazwać prostym tikiem motorycznym. Zwykle jest to mrugnięcie okiem, ruchy głowy lub wzruszanie ramionami. Prostym sposobem rozpoznania tego typu tików jest fakt, że zazwyczaj dotyczą one górnej części ciała, tj. głowy, szyi lub ramion.
Wśród tików motorycznych wyróżnić można również tik złożony, który może wpływać na całe ciało. Charakteryzuje się nagłymi, mimowolnymi ruchami, które często są zawstydzające i sprawiają, że dotknięta nimi osoba czuje się niezręcznie.
Te ruchy mogą być dosłownie dowolne: od skakania, tupania stopami, do nawet zwykłego obracania się.
Proste tiki wokalne
Proste tiki wokalne zwykle wpływają na strefy wokalne. Polegają na wytwarzaniu mimowolnych dźwięków, takich jak między innymi chrząkanie, wzdychanie, przełykanie śliny i parskanie. Są trudne do kontrolowania i zwykle znikają w ciągu roku.
Należy jednak pamiętać, że tiki nerwowe zwykle dotykają dzieci. Oznacza to, że mają większe szanse na zniknięcie wraz z rozwojem malucha. Z drugiej strony u dorosłych pozbycie się ich jest trudniejsze do osiągnięcia.
Niemniej proste tiki wokalne należą do najłatwiejszych do opanowania, przy pewnej koncentracji, choć tylko do pewnego stopnia. Istnieją jednak skuteczne zabiegi, których stosowanie działa.
Wśród tików wokalnych istnieje typ złożony, w którym wypowiadane mimowolnie słowo się powtarza. Może to polegać na powtórzeniu określonego słowa lub nawet nieprzyzwoitych słów. To jedne z najtrudniejszych do leczenia tików nerwowych.
Zespół Tourette’a
Zespół Tourette’a można łatwo wytłumaczyć jako połączenie dwóch najczęściej występujących tików: wokalnego i motorycznego. Uważa się jednak, że to złożone zaburzenie neurologiczne, w którym łączy się kilka różnych typów tików nerwowych.
Nie wiadomo dokładnie, ile osób cierpi na zespół Tourette’a. Można jednak stwierdzić, że to nieczęsty problem, z którym boryka się niewiele osób. Im dłużej występuje tik lub tiki (w zespole Tourette’a można obserwować kilka naraz), tym choroba staje się poważniejsza, a szanse na skuteczne leczenie są mniejsze.
Dlatego ważne jest, aby szukać leczenia przy najwcześniejszym wskazaniu.
Bardzo prawdopodobne, że znając te rodzaje tików nerwowych, łatwo rozpoznasz, czy dotyka cię ten problem. Pamiętaj, że szybkość, z jaką zaczniesz szukać odpowiedniego leczenia, będzie odgrywać główną rolę w powrocie do zdrowia.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Mulligan, H. F., Anderson, T. J., Jones, R. D., Williams, M. J., Donaldson, I. M. (2003). Tics and Developmental Stuttering. Parkinsonism and Related Disorders. https://doi.org/10.1016/S1353-8020(03)00002-6
- Azrin, N. H., & Nunn, R. G. (1973). Habit-reversal: A Method of Eliminating Nervous Habits and Tics. Behaviour Research and Therapy. https://doi.org/10.1016/0005-7967(73)90119-8
- Miltenberger, R. G., Fuqua, R. W., Woods, D. W. (1998). Applying Behavior Analysis to Clinical Problems: review and analysis of habit reversal. Journal of Applied Behavior Analysis. https://doi.org/10.1901/jaba.1998.31-447
Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.