Logo image
Logo image

Jak dobrze się wyspać przed zawodami – 5 wskazówek

2 min.
Dowiedz się, jak ważny jest sen i jak wpływa on na twoje wyniki sportowe. Użyj tych wskazówek, aby dobrze się wyspać przed zawodami.
Jak dobrze się wyspać przed zawodami – 5 wskazówek
Ostatnia aktualizacja: 22 stycznia, 2020

Noc przed zawodami sportowcy często doświadczają zdenerwowania, niepokoju i niepewności. W konsekwencji mogą wystąpić zaburzenia snu, a później mogą mieć wpływ na wyniki sportowe. Mamy pięć wskazówek, którymi możemy się z tobą podzielić, abyś mógł uniknąć tych problemów i dobrze się wyspać przed zawodami.

Sen a wyniki w sporcie

Prawidłowe przechodzenie przez fazy snu ma fundamentalne znaczenie dla optymalnej wydajności sportowej. Konsekwencje braku snu, których wszyscy doświadczyliśmy w pewnym momencie, są bardzo niewygodne. Rozdrażnienie, zmęczenie i brak koncentracji są jednymi z najczęstszych.

Jeśli ćwiczysz lub uprawiasz sport, brak snu często ma negatywny wpływ na wyniki sportowe. Zmęczenie przychodzi szybciej i trudniej jest skupić się na celach.

Wskazówki, jak dobrze się wyspać przed zawodami

1. Znaczenie posiadania rutyny

Rutyna stanowi ogromną pomoc w utrzymywaniu zdrowego harmonogramu snu. Jeśli przyzwyczaisz się do jedzenia, spania i ćwiczeń o tej samej porze każdego dnia, twojemu ciału będzie trudniej zmienić harmonogram snu. Jednakże, jeśli nie jesteś dobry w przestrzeganiu rutyny i ustalaniu harmonogramu, możesz pozwolić sobie na pewną elastyczność.

Some figure

Gdy zawody się zbliżają, bardziej rygorystycznie przestrzegaj rutyny, zwłaszcza godzin snu. Unikaj długich drzemek, ponieważ mogą one sprawić, że nie będziesz zmęczony wieczorem. Ponadto, możesz też użyć budzika rano, aby kontrolować liczbę godzin snu.

2. Unikaj ciężkich posiłków

Duże posiłki często stanowią powód, dla którego nie możemy w nocy zasnąć. W związku z tym pamiętaj, aby na kolację zjeść coś lżejszego. Tutaj znajdziesz pomysły na zdrowe kolacje, które zaspokoją głód bez poczucia ciężkości.

Ponadto, postaraj się zjeść kolację, co najmniej dwie godziny przed snem. Dzięki temu posiłek zostanie strawiony zanim udasz się do łóżka i unikniesz wzdęć.

3. Odwróć swoją uwagę i zapomnij o zawodach

Gdy zbliżają się zawody, nasze myśli zaczynają się wokół tego obracać. Jest to całkowicie normalne, ponieważ poświęcamy mnóstwo czasu i wysiłku na trening.

Myślenie o zawodach oznacza, że jesteś zmotywowany i to bardzo dobrze. Jednak niemożność oderwania myśli od zawodów może skończyć się bezsennością.

Poszukaj czegoś, co na kilka godzin sprawi, że przestaniesz myśleć o zawodach. Dobrą opcją jest pójście do kina, spacer lub spotkanie z przyjaciółmi. Pomoże ci to rozładować napięcie i poczuć się bardziej zrelaksowanym.

4. Wypróbuj herbatę, aby dobrze się wyspać

Jak wspomnieliśmy w innych artykułach, herbaty mogą pomagać w rozluźnieniu się. Spróbuj wypić herbatę tuż przed snem. Pomoże ci się zrelaksować i ułatwi zasypianie.

5. Techniki relaksacyjne

Nie ma nic dziwnego w byciu spiętym przed zawodami. Jest to konsekwencja odczuwanego zdenerwowania. Innym objawem zdenerwowania są problemy żołądkowe oraz problemy z usiedzeniem w jednym miejscu i rozdrażnienie. Wszystkie te objawy najczęściej prowadzą do problemów z zaśnięciem.

Some figure

W odpowiedzi na te problemy możesz wypróbować techniki relaksacyjne. Te ćwiczenia pomogą ci rozluźnić mięśnie i uwolnić napięcie.

Podsumowanie: dobry sen to podstawa

Odpoczynek jest niezbędny do osiągnięcia dobrych wyników w pracy, na studiach lub podczas zawodów. Brak snu może zaszkodzić naszemu życiu osobistemu i zawodowemu, dlatego bardzo ważne jest zajęcie się problemem bezsenności. Skorzystaj z Naszych wskazówek, aby wreszcie dobrze się wyspać.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Medic, G., Wille, M., & Hemels, M. E. (2017). Short-and long-term health consequences of sleep disruption. Nature and science of sleep9, 151.
  • Montserrat Galaa, A. M., & Fortes del Valleb, M. A. (2013). Aprender a dormir. Pediatría de Atención Primaria.
  • Vitale, K. C., Owens, R., Hopkins, S. R., & Malhotra, A. (2019). Sleep hygiene for optimizing recovery in athletes: review and recommendations. International journal of sports medicine40(08), 535-543.
  • Watson, A. M. (2017). Sleep and athletic performance. Current sports medicine reports16(6), 413-418.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.